Skip to content

Web Tasarımı için PDF Portföyleri

6 de Mayıs de 2021

Bir web tasarım portföyü oluşturduğunuzda, önce onu bir web sitesi olarak oluşturun. Çoğu müşteri, web tasarımınızın çalışmasını web üzerinde görmeyi bekler ve web programlama ve komut dosyası oluşturma gibi şeylerdeki becerilerinizin en iyi etkiyi göstereceği yer burasıdır. Görüntü rollover’ları, Ajax ve diğer DHTML’ler baskıda görünmez.

Taşınabilir Portföy

Çoğu tasarımcı tasarımlarının çıktılarına güvenir ve tasarımlarını müşterilere çevrimiçi olarak göstermek için internete erişebileceklerini umar. Ancak bir PDF portföyüyle yazdırılabilir bir portföy oluşturabilirsiniz, ancak sayfalarınızı daha iyi göstermek için bağlantılar ve bazı animasyonlar gibi özellikler de içerir. Bir PDF portföyü ile, en iyi çalışmanızı sergilemek ve müşterinin ihtiyaçlarına odaklanmak için özelleştirin. Ve bağımsız bir belge olduğu için portföyü potansiyel müşterilerinize e-postayla gönderebilirsiniz.

PDF Portföyü Oluşturma

En kolay yol, Dreamweaver veya bir grafik programı gibi zaten rahat olduğunuz bir programla başlamaktır. Portföyünüzü bir web sitesi olarak düşünüyorsanız (veya zaten bir web sitesi olarak oluşturduysanız), ihtiyaçlarınıza uygun ve en iyi çalışmanızı sergileyen bir tasarım oluşturabilirsiniz. Portfolyo çalışmalarınızın da bir örneği olduğunu unutmayın, bu yüzden tasarımdan mahrum kalmayın. İyi bir portföyden kötü bir portföyden daha fazla teklif alacaksınız, bu yüzden onu iyi hale getirmek için zaman ayırın. Portföye eklemek için en iyi çalışmanızı seçin. Her şeyi dahil etmeyin. Sırf bu beceriye sahip olduğunuz tek örnek olduğu için yıldızdan daha az bir çalışma örneğini bırakmak, onu dışarıda bırakmaktan ve bunun yerine bu becerileri özgeçmişinize dahil etmekten daha büyük bir olumsuz etkiye sahip olacaktır. Aşağıdakiler dahil, seçtiğiniz parçalarla ilgili bilgilendirici ayrıntıları ekleyin:

  • İstemci adı ve oluşturulduğu tarih.
  • Yayındaki sitenin proje açıklaması ve URL’si (hala yayındaysa).
  • Projedeki rolünüz.
  • Projenin aldığı herhangi bir ödül veya sektör onayı.

Son olarak, portföyünüz kendinizle ilgili aşağıdaki gibi ayrıntıları içermelidir:

  • Adınız, iletişim bilgileriniz ve kısa bir özgeçmişiniz.
  • Tüm portföyün çevrimiçi olarak nerede bulunacağı dahil olmak üzere web sitenizin URL’si.
  • Önceki ve mevcut müşterilerinizin listesi.
  • Sunduğunuz hizmetler veya portföyde sergilenemeyebilecek geniş bir beceri listesi.
  • Hedefinizi veya misyonunuzu içeren bir kapak mektubu.

Başka hiçbir şey dahil etmiyorsanız, yapmalısınız adınızı ve iletişim bilgilerinizi ekleyin PDF olarak. Bir portföyün amacı, bir iş veya daha fazla müşteri edinmenize yardımcı olmaktır ve potansiyel işveren veya müşteri sizinle iletişime geçemezse bunu yapamaz.

PDF Portföyünüzü Kaydetme

Birçok yazılım programı, HTML’yi PDF’ye Dönüştürmek için bu 5 Harika Araç gibi araçlarla dosyaları PDF olarak kaydeder veya web sayfalarını PDF’ye yazdırır. Ancak en iyi portföyler için, Photoshop veya Illustrator gibi bir program kullanarak PDF’nizi tasarlayın ve ardından Acrobat Pro gibi bir PDF aracı kullanarak bağlantılarla ve ek sayfalarla değiştirin. PDF’nizi dosya boyutu küçük olacak, ancak tasarımlarınızın kalitesini etkileyecek kadar küçük olmayacak şekilde kaydedin. PDF’nizi e-posta ile göndermeyi planlıyorsanız, boyutu 25 MB’den daha az ile sınırlamalısınız. Bazı e-posta istemcileri (Gmail ve Hotmail gibi) ek boyutu sınırlarını uygular.