Skip to content

Web Tasarımı Nedir: Temel Bilgilere Giriş

26 de Haziran de 2021

Web tasarımı, web sitelerinin planlanması ve oluşturulmasıdır. Bu, tümü web tasarımı çatısı altına giren bir dizi ayrı beceriyi içerir. Bu becerilere örnek olarak bilgi mimarisi, kullanıcı arabirimi, site yapısı, gezinme, düzen, renkler, yazı tipleri ve genel görüntüler verilebilir. Tüm bu beceriler, sitenin oluşturulduğu şirketin veya bireyin hedeflerini karşılayan bir web sitesi oluşturmak için tasarım ilkeleriyle birleştirilir. Bu makale, web sitesi tasarımının temellerine ve bu endüstrinin bir parçası olan çeşitli disiplinlere veya becerilere bir göz atacaktır.

Tasarım Web Tasarımının Anahtar Parçasıdır

Tasarım, açıkçası, “web tasarımının” önemli bir parçasıdır. Bu tam olarak ne anlama geliyor? Tasarım, hem tasarımın ilkelerini (denge, kontrast, vurgu, ritim ve birlik) hem de tasarım öğelerini (çizgiler, şekiller, doku, renk ve yön) içerir. Bir web tasarımcısı bunları bir araya getirerek web siteleri oluşturur, ancak iyi bir web tasarımcısı yalnızca tasarımın ilkelerini değil aynı zamanda Web’in kısıtlamalarını da anlar. Örneğin, başarılı bir web tasarımcısı, tipografik tasarım ilkeleri konusunda yetenekli olacak ve aynı zamanda web tipi tasarımının zorluklarını ve özellikle diğer tip tasarım türlerinden nasıl farklı olduğunu anlayacaktır. Başarılı bir web profesyoneli, Web’in sınırlarını anlamanın yanı sıra, dijital iletişimin güçlü yönlerini de sağlam bir şekilde kavrar.

E+ / Getty Images izniyle

Web Tasarımın Birçok Farklı Rolü Vardır

Bir web tasarımcısı olarak çalıştığınızda, tüm siteler veya yalnızca tek tek sayfalar oluşturmakla (veya bunlar üzerinde çalışmakla) görevlendirilebilirsiniz ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok yönlü bir tasarımcı olmayı öğrenecek çok şey vardır:

 • HTML — Bu, tüm web sitelerinin temelini oluşturan web sayfalarının yapısıdır.
 • CSS — Web sayfalarının görsel olarak stili bu şekildedir. CSS (Basamaklı Stil Sayfaları), düzen, tipografi, renkler ve daha fazlası dahil olmak üzere sitelerin tüm görünümünü yönetir
 • JavaScript — Bu, web sitelerindeki belirli davranışları yönetir ve çeşitli etkileşimler ve özellikler için kullanılabilir
 • CGI programlama — CGI ve sonraki birkaç giriş (PHP, ASP, vb.) programlama dillerinin farklı tatlarıdır. Birçok site bu dillerden herhangi birini gerektirmez, ancak daha zengin özelliklere sahip sitelerin kesinlikle bu dillerden bazılarını kullanarak kodlanması gerekecektir.
 • PHP, ASP, ColdFusion komut dosyası oluşturma
 • XML
 • bilgi mimarisi — Bir sitenin içeriğinin ve navigasyonunun yapılandırılma ve sunulma şekli, kullanımı kolay ve sezgisel olan başarılı bir site oluşturmaya yardımcı olur
 • SEO — Arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin Google ve diğer arama motorları için çekici olmasını ve o sitede ürün, hizmet veya bilgi özelliklerini arayan kişilerin, çevrimiçi olarak aradıklarında onu bulabilmelerini sağlar.
 • Sunucu yönetimi – Tüm web sitelerinin barındırılması gerekir. Bu siteleri barındıran sunucuların yönetimi önemli bir web tasarım becerisidir.
 • Web stratejisi ve pazarlama – Bir web sitesine sahip olmak yeterli değildir. Bu sitelerin ayrıca devam eden bir dijital strateji ile pazarlanması gerekecek.
 • E-ticaret ve dönüşümler
 • Tasarım — Web sitelerinin görsel görünümünü ve hissini oluşturmak her zaman endüstrinin önemli bir yönü olmuştur.
 • hız — Başarılı bir site, ziyaretçinin bağlantı hızından bağımsız olarak çok çeşitli cihazlarda hızla yüklenen sitedir. Sitelerin performansını ayarlayabilmek çok değerli bir beceridir
 • içerik — İnsanlar, bu sitelerin içerdiği içerik için web sitelerine gelir. Bu içeriği oluşturabilmek, web sitesi tasarımı dünyasında kritik öneme sahip bir bileşendir.

Ayrıca web tasarımı alanına giren çok daha fazla alan ve beceri var, ancak çoğu tasarımcı hepsini kapsamaya çalışmıyor. Bunun yerine, bir web tasarımcısı genellikle başarılı olabilecekleri bir veya iki alana odaklanacaktır. Web tasarımında ihtiyaç duyulan diğer öğeler, daha büyük bir web tasarım ekibinin parçası olarak başkalarıyla ortak olabilecekleri öğelerdir.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Kyrin, Jennifer. “Web Tasarımı Nedir: Temel Bilgilere Giriş.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 14, 2021, Thoughtco.com/introduction-to-web-design-3470022.
Kyrin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). Web Tasarımı Nedir: Temel Bilgilere Giriş. https://www.thinktco.com/introduction-to-web-design-3470022 adresinden alındı
Kyrin, Jennifer. “Web Tasarımı Nedir: Temel Bilgilere Giriş.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/introduction-to-web-design-3470022 (26 Haziran 2021’de erişildi).