Skip to content

Web Tasarımı ve Web Geliştirme Arasındaki Fark

19 de Mayıs de 2021

Birçok insan iki terimi kullanır web tasarımı ve web Geliştirme birbirinin yerine geçebilir, ancak gerçekten çok farklı iki anlamı vardır. Web tasarım endüstrisinde yeni bir iş arıyorsanız veya sizin veya şirketiniz için bir web sitesi oluşturması için bir web uzmanını işe almak isteyen biriyseniz, bu iki terim ile beceri kümeleri arasındaki farkı bilmeniz gerekir. onlarla gel.

Web Tasarımı Nedir?

Web tasarımı, bu sektördeki profesyoneller için en yaygın terimdir. Çoğu zaman, insanlar “web tasarımcısı” olduklarını söylediklerinde, çok geniş bir beceri setine atıfta bulunurlar – bunlardan biri görsel tasarımdır. Bu denklemin “tasarım” kısmı, web sitesinin müşteriye dönük veya ön uç kısmı ile ilgilidir. Bir web tasarımcısı, bir sitenin nasıl göründüğüyle ve müşterilerin siteyle nasıl etkileşimde bulunduğuyla ilgilenir (bunlara bazen kullanıcı deneyimi tasarımcıları veya UX tasarımcıları). İyi web tasarımcıları, harika görünen bir site oluşturmak için tasarım ilkelerini kullanır. Ayrıca web kullanılabilirliğini ve kullanıcı dostu sitelerin nasıl oluşturulacağını da anlarlar. Tasarımları etkileşimi teşvik ediyor çünkü bunu yapmak çok kolay ve sezgisel. Tasarımcılar bir sitenin “güzel görünmesini” sağlamaktan çok daha fazlasını yapar. Bir web sitesinin arayüzünün kullanılabilirliğini gerçekten belirlerler.

Web Geliştirme Nedir?

Web geliştirmenin iki türü vardır: Ön uç geliştirme ve arka uç geliştirme. Bu iki tattaki becerilerin bazıları örtüşüyor, ancak web tasarımı mesleğinde çok farklı amaçları var. Bir ön uç geliştirici, bir web sitesinin görsel tasarımını alır (ister bu tasarımı yarattılar, ister görsel bir tasarımcı tarafından onlara teslim edildi) ve onu kodda oluşturur. Bir ön uç geliştirici, sitenin yapısı için HTML, görsel stilleri ve düzeni dikte etmek için CSS ve hatta belki biraz Javascript kullanır. Bazı küçük siteler için ön uç geliştirme, o proje için gereken tek geliştirme türü olabilir. Daha karmaşık projeler için “arka uç” geliştirme devreye girecek. Arka uç geliştirme, web sayfalarındaki daha gelişmiş programlama ve etkileşimlerle ilgilenir. Bir arka uç web geliştiricisi, bir sitenin nasıl çalıştığına ve müşterilerin belirli işlevleri kullanarak sitedeki işleri nasıl yaptıklarına odaklanır. Bu beceri seti, bir veritabanıyla arayüz oluşturan kodla çalışmayı veya çevrimiçi ödeme işlemcilerine ve daha fazlasına bağlanan E-ticaret alışveriş sepetleri gibi özellikler oluşturmayı içerebilir. İyi web geliştiricileri, CGI ve PHP gibi betiklerin nasıl programlanacağını bilebilirler. Ayrıca, web formlarının nasıl çalıştığını ve farklı yazılım paketlerinin ve uygulama programlama arayüzlerinin, belirli bir müşterinin ihtiyaçlarını karşılayan çözümler oluşturmak için bu farklı yazılım türlerini nasıl bağladığını da anlarlar. Müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılabilecek mevcut yazılım araçları veya paketleri yoksa, arka uç web geliştiricilerinin sıfırdan yeni işlevler oluşturmaları da gerekebilir.

Birçok Kişi Hatları Bulanıklaştırır

Bazı web uzmanları belirli alanlarda uzmanlaşır veya odaklanırken, çoğu farklı disiplinler arasındaki çizgileri bulanıklaştırır. Adobe Photoshop gibi programları kullanarak görsel tasarımlarla çalışırken daha rahat olabilirler, ancak HTML ve CSS hakkında da bir şeyler biliyor olabilirler ve bazı temel sayfaları kodlayabilirler. Bu çapraz bilgiye sahip olmak, sizi sektörde çok daha pazarlanabilir hale getirebileceği ve genel olarak yaptığınız işte daha iyi hale getirebileceği için aslında çok yararlıdır. Web sayfalarının nasıl oluşturulduğunu anlayan bir görsel tasarımcı, bu sayfaları ve deneyimleri tasarlamak için daha donanımlı olacaktır. Benzer şekilde, tasarımın ve görsel iletişimin temellerini kavrayan bir web geliştiricisi, projeleri için sayfaları ve etkileşimleri kodlarken akıllı seçimler yapabilir. Nihayetinde, bu çapraz bilgiye sahip olsanız da olmasanız da, bir işe başvurduğunuzda veya sitenizde çalışacak birini aradığınızda, ne aradığınızı bilmeniz gerekir – web tasarımı veya web geliştirme. Kiraladığınız beceriler, o işi yapmak için harcamanız gerekecek maliyette önemli bir rol oynayacaktır. Çoğu durumda, daha küçük, daha basit siteler için tasarım ve ön uç geliştirme, gelişmiş bir arka uç kodlayıcı kiralamaktan (saatlik bazda) çok daha az olacaktır. Daha büyük siteler ve projeler için, aslında tüm bu farklı disiplinleri kapsayan web profesyonellerini içeren ekipleri işe alacaksınız.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Kyrnin, Jennifer. “Web Tasarımı ve Web Geliştirme Arasındaki Fark.” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/web-design-vs-development-3468907.
Kyrnin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). Web Tasarımı ve Web Geliştirme Arasındaki Fark. Https://www.thoughtco.com/web-design-vs-development-3468907 adresinden erişildi
Kyrnin, Jennifer. “Web Tasarımı ve Web Geliştirme Arasındaki Fark.” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/web-design-vs-development-3468907 (19 Mayıs 2021’de erişildi).