Skip to content

Web Tasarımı: Yaygın Kısaltmaları Anlamak

9 de Mayıs de 2021

Bir günden fazla bir süredir internette bulunduysanız, insanların rasyonel anlamı olmayan harf grupları halinde konuşma eğiliminde olduklarını fark ettiniz – web geliştiricileri çok sayıda kısaltma ve kısaltma kullanıyor. Hatta bazı durumlarda onları telaffuz bile edemezsiniz. HTML? HTTP? FTP? Bu, bir kedinin tüy yumağı çıkarırken söylediği bir şey değil mi? Ve URL bir erkek adı değil mi? Bunlar, web’de ve web geliştirme ve tasarımında kullanılan daha yaygın olarak kullanılan kısaltmalardan (ve birkaç kısaltmadan) bazılarıdır. Ne anlama geldiklerini anladığınızda, onları kullanmayı öğrenmeye daha iyi hazırlanacaksınız.

HTML: Köprü Metni Biçimlendirme Dili

Web sayfaları hiper metin olarak yazılır, bunun nedeni metnin hızlı hareket etmesi değil, okuyucu ile (biraz) etkileşimde bulunabilmesidir. Bir kitap (veya bir Word belgesi) her okuduğunuzda her zaman aynı kalacaktır, ancak hiper metnin sonunda dinamik olması ve sayfada değişebilmesi için kolayca değiştirilmesi ve manipüle edilmesi amaçlanmıştır.

DHTML: Dinamik HTML

Bu, HTML’nin okuyucularla daha doğrudan etkileşime girmesini sağlayan Belge Nesne Modeli (DOM), Basamaklı Stil Sayfaları (CSS) ve JavaScript’in bir kombinasyonudur. DHTML birçok yönden web sayfalarını eğlenceli kılan şeydir.

DOM: Belge Nesne Modeli

Bu, HTML, JavaScript ve CSS’nin Dinamik HTML oluşturmak için nasıl etkileşim kurduğuna ilişkin spesifikasyondur. Web geliştiricilerinin kullanabileceği yöntemleri ve nesneleri tanımlar.

CSS: Basamaklı Stil Sayfaları

Stil sayfaları, tarayıcıların web sayfalarını tam olarak tasarımcının onları görüntülemek istediği şekilde görüntülemesi için yönergelerdir. Bir web sayfasının görünümü ve hissi üzerinde çok özel bir kontrole izin verirler.

XML: Genişletilebilir Biçimlendirme Dili

Bu, geliştiricilerin kendi biçimlendirme dillerini geliştirmelerine olanak tanıyan bir biçimlendirme dilidir. XML, içeriği insan ve makine tarafından okunabilir bir biçimde tanımlamak için yapılandırılmış etiketler kullanır. Web sitelerini korumak, veritabanlarını doldurmak ve web programları için bilgi depolamak için kullanılır.

URL: Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicisi

Bu web sayfası adresidir. İnternet, postane gibi çalışır ve bilgi göndermek için bir adrese ihtiyaç duyar. URL, web’in kullandığı adrestir. Her web sayfasının benzersiz bir URL’si vardır.

FTP: Dosya Aktarım Protokolü

FTP dosyaların internette nasıl taşındığıdır. Web sunucunuza bağlanmak ve web dosyalarınızı oraya koymak için FTP’yi kullanabilirsiniz. Dosyalara ayrıca bir tarayıcı aracılığıyla ftp: // ile erişebilirsiniz.

tür = “kod”>

HTTP: Köprü Metni Aktarım Protokolü

En sık HTTP kısaltmasını ön taraftaki bir URL’de görürsünüz, ör.

http: //webdesign.hayateli.com

Bunu bir URL’de gördüğünüzde, web sunucusundan size bir web sayfası göstermesini istediğiniz anlamına gelir. HTTP türü = “kod”>