Skip to content

Web Uygulaması Nedir?

14 de Mayıs de 2021

Bir mobil uygulamanın bir mobil cihazda bulunması gibi, bir web uygulaması (veya kısaca “web uygulaması”), istemcisi olarak bir web tarayıcısını kullanarak belirli bir işlevi yerine getiren herhangi bir bilgisayar programıdır. Uygulama, bir mesaj panosu veya bir web sitesindeki iletişim formu kadar basit olabilir veya telefonunuza indirdiğiniz bir kelime işlemci veya çok oyunculu mobil oyun uygulaması kadar karmaşık olabilir.

Ade Akinrujomu / Getty Images

Müşteri Nedir?

Bir istemci-sunucu ortamında, “istemci”, bir kişinin bir uygulamayı çalıştırmak için kullandığı ana bilgisayar programına atıfta bulunur. Bir istemci-sunucu ortamı, birden çok bilgisayarın bir veritabanından bilgi paylaştığı bir ortamdır. Sunucunun bilgileri barındırdığı yerde, “istemci” bilgiye erişmek için kullanılan uygulamadır.

Web Uygulamalarını Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Bir web uygulaması, geliştiricinin belirli bir bilgisayar veya işletim sistemi türü için bir istemci oluşturma sorumluluğunu ortadan kaldırır, böylece herkes uygulamayı internet erişimi olduğu için kullanabilir. İstemci bir web tarayıcısında çalıştığından, kullanıcı bir PC veya Mac kullanıyor olabilir. Bazı uygulamalar belirli bir web tarayıcısı gerektirse de, Internet Explorer, Chrome veya Firefox kullanıyor olabilirler. Web uygulamaları genellikle sunucu tarafı komut dosyası (ASP, PHP vb.) Ve istemci tarafı komut dosyası (HTML, Javascript vb.) Kombinasyonunu kullanır. İstemci tarafı komut dosyası, bilgilerin sunumuyla ilgilenirken, sunucu tarafı komut dosyası, bilgilerin depolanması ve geri alınması gibi tüm zor şeylerle ilgilenir.

Web Uygulamaları Ne Kadar Süredir Etrafta?

Web uygulamaları, World Wide Web yaygınlaşmadan önce ortalıkta dolaşmaktadır. Örneğin, Larry Wall 1987’de popüler bir sunucu tarafı betik dili olan Perl’i geliştirdi. Bu, internetin akademik ve teknoloji çevreleri dışında gerçekten popülerlik kazanmaya başlamasından yedi yıl önceydi. İlk yaygın web uygulamaları nispeten basitti, ancak 90’ların sonları daha karmaşık web uygulamalarına doğru bir itici güç gördü. Günümüzde milyonlarca Amerikalı, gelir vergilerini çevrimiçi olarak dosyalamak, çevrimiçi bankacılık görevlerini gerçekleştirmek, sosyal medyada paylaşımlar yapmak, arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurmak ve daha fazlası için web uygulamalarını kullanıyor.

Web Uygulamaları Nasıl Gelişti?

Çoğu web uygulaması, istemcinin bilgileri girdiği ve sunucunun bilgileri depoladığı ve aldığı istemci-sunucu mimarisine dayanır. E-posta, Gmail ve Microsoft Outlook gibi hizmetlerin web tabanlı e-posta istemcileri sunduğu için buna iyi bir örnektir. Normalde sunucu erişimi gerektirmeyen işlevleri işlemek için gittikçe daha fazla web uygulaması geliştirilmiştir. Örneğin, Google Dokümanlar, bir kelime işlemci olarak çalışabilen, bilgileri bulutta depolayan ve dokümanı kişisel sabit sürücünüze “indirmenize” olanak tanıyan bir web uygulamasıdır. İnterneti yeterince uzun süredir kullanıyorsanız, web uygulamalarının ne kadar karmaşık hale geldiğini görmüşsünüzdür. Bu karmaşıklığın çoğu, daha duyarlı web uygulamaları oluşturmak için bir programlama modeli olan AJAX nedeniyledir. G Suite (eski adıyla Google Apps) ve Microsoft 365, en yeni nesil web uygulamalarının diğer örnekleridir. İnternete bağlanan mobil uygulamalar (Facebook, Dropbox ve çeşitli bankacılık uygulamaları gibi), küresel internet trafiğinde mobil web’in artan payı için web uygulamalarının nasıl tasarlandığının örnekleridir.