Skip to content

WEBM Dosyası Nedir?

31 de Mayıs de 2021

.WEBM dosya uzantısına sahip bir dosya, bir WebM Video dosyasıdır. MKV dosya uzantısını kullanan aynı video formatına dayanmaktadır. Biçim bazen HTML5 web sitelerinde video akışı için kullanıldığından, WEBM dosyaları çoğu web tarayıcısı tarafından desteklenir. Örneğin, çoğu tarayıcıda YouTube, 360p’den gerçekten yüksek çözünürlüklere kadar tüm videoları için WebM Video dosya biçimini kullanır. Wikimedia ve Skype da öyle.

WEBM Dosyaları Nasıl Oynanır?

Bir WEBM dosyasını Google Chrome, Opera, Firefox ve Edge gibi çoğu modern web tarayıcısıyla açabilirsiniz. WEBM dosyalarını bir Mac’teki Safari web tarayıcısında oynatmak istiyorsanız, bunu Mac OS X için VLC eklentisiyle VLC aracılığıyla yapabilirsiniz. Web tarayıcınız WEBM dosyasını açmıyorsa, tam olarak güncellendiğinden emin olun. Chrome 6, Opera 10.60, Firefox 4 ve Internet Explorer 9’dan (IE için WebM eklentisiyle) başlayarak WebM desteği dahil edildi.

Edge tarayıcısında oynatılan WEBM dosyası

WEBM Video Edge’de Açık.

WebM Video dosya formatı ayrıca Windows Media Player (DirectShow Filtreleri de yüklü olduğu sürece), MPlayer, KMPlayer ve Miro tarafından desteklenir. Mac kullanıyorsanız, WEBM dosyasını ve ücretsiz Elmedia Player’ı oynatmak için Windows tarafından desteklenen programların çoğunu kullanabilirsiniz. Android 2.3 Gingerbread ve daha yeni sürümleri çalıştıran cihazlar, herhangi bir özel uygulamanın yüklenmesi gerekmeden WebM Video dosyalarını yerel olarak açabilir. İOS cihazınızda WEBM dosyalarını açmanız gerekiyorsa, PlayerXtreme Media Player veya VLC uygulamasını kullanın veya desteklenen bir biçime dönüştürün (aşağıya bakın). WEBM dosyalarıyla çalışan diğer medya oynatıcılar için WebM Projesi’ne bakın.

WEBM Dosyası Nasıl Dönüştürülür

WEBM dosyanızı formatı desteklemeyen belirli bir program veya cihazla kullanmanız gerekiyorsa, videoyu aşağıdaki dosya formatına dönüştürebilirsiniz. dır-dir ücretsiz bir video dosyası dönüştürücü programı kullanılarak desteklenir. Bunlardan bazıları indirmeniz gereken çevrimdışı programlardır, ancak bazı ücretsiz çevrimiçi WEBM dönüştürücüler de vardır. Freemake Video Converter ve Miro Video Converter gibi programlar WEBM dosyalarını MP4, AVI ve bir dizi başka video dosyası formatına dönüştürebilir. Zamzar, WEBM videosunu çevrimiçi MP4’e dönüştürmenin kolay bir yoludur (hatta videoyu GIF formatına kaydetmenize izin verir). Bu video dönüştürücü yazılım listesindeki diğer araçlar, WEBM dosyalarını MP3’e ve diğer ses dosyası formatlarına dönüştürebilir, böylece video çıkarılır ve yalnızca ses içeriğiyle kalırsınız.

Zamzar'da WEBM'den MP4'e dönüştürme

Zamzar’da WEBM’den MP4’e Dönüştürme.

Çevrimiçi bir WEBM dönüştürücü kullanıyorsanız, önce videoyu web sitesine yüklemeniz ve ardından dönüştürmeden sonra tekrar indirmeniz gerektiğini unutmayın. Küçük bir video dosyasını dönüştürmeniz gerektiğinde çevrimiçi dönüştürücüler ayırabilirsiniz, aksi takdirde tüm süreci bitirmek uzun zaman alabilir.

WEBM Formatı Hakkında Daha Fazla Bilgi

WebM Video dosya formatı, sıkıştırılmış bir dosya formatıdır. Ses için VP8 video sıkıştırma ve Ogg Vorbis kullanmak üzere oluşturuldu, ancak artık VP9 ve Opus’u da destekliyor. WebM, On2, Xiph, Matroska ve Google dahil olmak üzere bir dizi şirket tarafından geliştirilmiştir. Biçim, bir BSD lisansı altında ücretsiz olarak mevcuttur. Gömülü bir WEBM videosu için kaynak kodu şöyle görünebilir:

type = “video / webm”>
Üzgünüz, tarayıcınız gömülü videoları desteklemiyor.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Bazı dosya formatları, aynı şekilde yazılmış gibi görünen dosya uzantılarını kullanır; bu, aynı formatta olduklarını ve aynı yazılımla açılabilecekleri anlamına gelebilir. Ancak, bu mutlaka doğru değildir ve dosyanızı açamadığınızda kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin, WEM dosyaları neredeyse tamamen WEBM dosyaları gibi yazılır, ancak bunun yerine Audiokinetic’in WWise ile açılan WWise Encoded Media dosyalarıdır. Ne programlar ne de dosya biçimleri benzerdir ve bu nedenle diğer biçimin dosya görüntüleyicileri / açıcıları / dönüştürücüleriyle uyumlu değildir. WEB dosyaları benzerdir ancak Xara Designer Pro tarafından kullanılan Xara Web Belgesi dosyalarıdır. Benzer dosyalar arasında WEBP dosyaları (Google Chrome ve diğer programlar tarafından kullanılan WebP Görüntü dosyaları) ve EBM dosyaları (Ekstra! İçin EXTRA! Temel Makro dosyaları veya Embla RemLogic ile kullanılan Embla Kayıt dosyaları) bulunur. Dosyanız yukarıda belirtilen programlarla açılmıyorsa dosya uzantısını iki kez kontrol edin. Bu programların hiçbirinin açamayacağı tamamen farklı bir formatta olabilir.