Skip to content

WEP, WPA ve WPA2 nedir? Hangisi en iyi?

5 de Mayıs de 2021

WEP, WPA ve WPA2 kısaltmaları, bir kablosuz ağ üzerinden gönderdiğiniz ve aldığınız bilgileri korumayı amaçlayan farklı kablosuz şifreleme protokollerini ifade eder. Farklılıklarına aşina değilseniz, kendi ağınız için hangi protokolü kullanacağınızı seçmek biraz kafa karıştırıcı olabilir. Aşağıda kablosuz şifrelemenin geçmişine bir göz atın ve bu protokollerin bir karşılaştırması, böylece kendi eviniz veya işiniz için hangisini kullanmak isteyebileceğiniz konusunda sağlam bir sonuca varabilirsiniz. Kısacası, WPA2 mümkünse kullanmak istediğiniz şeydir. Tüm cihazlar desteklemez, ancak sizinki destekliyorsa, şu anda bağlı olan ve sonunda Wi-Fi ağınıza bağlanacak olan tüm cihazlar için mümkün olan en güncel güvenliğin sağlanması için benimsemek önemlidir.

Ne Anlama Geliyor ve Hangisini Kullanmalı?

Bu kablosuz şifreleme protokolleri, kablosuz ağ endüstrisindeki yüzlerce şirketin birliği olan Wi-Fi Alliance tarafından oluşturulmuştur. Grubun oluşturduğu ilk protokol, 1990’ların sonunda tanıtılan WEP (Kabloluya Eşdeğer Gizlilik) idi. Bununla birlikte WEP, ciddi güvenlik zayıflıklarına sahipti ve yerini WPA (Wi-Fi Korumalı Erişim) almıştır. Kolayca saldırıya uğramasına rağmen, WEP bağlantıları hala kullanılıyor ve ağlarını WEP ile güvence altına alan birçok kişiye yanlış bir güvenlik hissi veriyor olabilir.

Görüntüleri Karıştır – John Lund / Marka X Resimleri / Getty Images
WEP’in hala kullanılmasının nedeni, muhtemelen ağ yöneticisinin kablosuz yönlendiricilerindeki varsayılan güvenliği değiştirmemiş olması veya aygıtın çok eski olması ve bu nedenle WPA gibi daha yeni şifreleme yöntemlerini desteklememesidir. WPA’nın WEP’in yerini alması gibi, WPA2 de en güncel güvenlik protokolü olarak WPA’nın yerini almıştır. WPA2, devlet düzeyinde veri şifreleme dahil en son güvenlik standartlarını uygular. 2006’dan beri, tüm Wi-Fi sertifikalı ürünler WPA2 güvenliğini kullanmalıdır. Yeni bir kablosuz kart veya cihaz arıyorsanız, en son güvenlik standardıyla uyumlu olduğunu bilmeniz için Wi-Fi CERTIFIED ™ olarak etiketlendiğinden emin olun. Mevcut bağlantılar için, özellikle gizli kişisel veya iş bilgilerini iletirken kablosuz ağınızın WPA2 protokolünü kullandığından emin olun.

Bir Yönlendiricide WEP / WPA / WPA2 kullanma

İlk kurulum sırasında, çoğu modern kablosuz erişim noktası ve yönlendirici, kullanılacak güvenlik protokolünü seçmenize izin verir. Bu elbette iyi bir şey olsa da, bazı insanlar bunu değiştirmeyi umursamıyor. Yönlendirici tarafından kullanılan varsayılan güvenlik protokolünü değiştirmemekle ilgili sorun, artık güvenli olmadığını bildiğimiz WEP kullanıyor olabileceğidir. Veya daha da kötüsü, yönlendirici tamamen açık hiç şifreleme veya şifre olmadan. Kendi ağınızı kuruyorsanız, WPA2 veya en azından WPA kullandığınızdan emin olun.

İstemci Tarafında WEP / WPA / WPA2 Kullanımı

Güvenlik özellikli bir kablosuz ağa ilk kez bağlantı kurmaya çalıştığınızda – dizüstü bilgisayarınızdan, masaüstünüzden, akıllı telefonunuzdan vb. – erişim sağlamak için doğru güvenlik anahtarını veya parolayı girmeniz istenir. ağ. Bu şifre, ağ güvenliği kurulduğunda yönlendirici yöneticisinin yönlendiriciye girdiği WEP / WPA / WPA2 kodudur. Bir iş ağına bağlanıyorsanız, büyük olasılıkla ağ yöneticisi tarafından sağlanır. Yönlendiricinin belirli bir güvenlik protokolü kullanacak şekilde ayarlandığı yöneticinin bakış açısının aksine, siz, kullanıcı olarak, istemci tarafından güvenlik yöntemiyle ilgili hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Wi-Fi ağı için parolayı girdiğinizde, önceden belirlenmiş protokolü kullanarak erişim elde edersiniz. Bu nedenle, neyin güvenli olduğunu ve o belirli ağ üzerinden iletmenin güvenli olmadığını anlamak için, bağlandıktan sonra ağın güvenlik ayarını not almanız gerekir.