Skip to content

WhatsApp Bildirimlerinin Çalışmaması Nasıl Onarılır

31 de Mayıs de 2021

WhatsApp mesajlaşma uygulaması, Android akıllı telefonlar, iPhone’lar ve Windows cihazlarda arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızla iletişim kurmanın popüler ve ücretsiz bir yoludur. Bazen uygulamanın bildirimleri düzgün çalışmayı durdurur ve sizi herhangi bir DM alıp almadığınızı manuel olarak kontrol etmek için uygulamayı açmaya zorlar, bu da zaman alıcı ve sinir bozucudur. Bildirimlerin oluşturulmasını engelleyen sorunlar, kilit ekranlarında WhatsApp bildirimlerinin olmamasına da neden olabilir. Sorunları çözmek ve arkadaşlarınızla, iş arkadaşlarınızla ve aile üyelerinizle iletişim kurmaya geri dönmek için bu düzeltmeleri deneyin. Bu makaledeki bilgiler, Android 4.0.3 ve sonraki sürümlere sahip akıllı telefonlarda, iOS 9 ve sonraki sürümlere sahip iPhone’larda, Windows 10 ve Windows 8’de WhatsApp için geçerlidir.

anyaberkut / istock / Getty Images Artı

WhatsApp Bildirim Hatalarının Nedeni

WhatsApp bildirimleriniz çalışmadığında, yanlış uygulama ayarları veya tercihleri ​​seçilebilir. Diğer zamanlarda, cihazın bazı izinleri devre dışı bırakılmış olabilir. Bazen fark edilebilir bir sebep yoktur.

WhatsApp Bildirimlerinin Çalışmaması Nasıl Onarılır

WhatsApp bildirimleriniz görüntülenmediğinde, aşağıdaki düzeltmeleri kullanarak bildirimlerinizin ve uyarılarınızın iPhone, Android, Windows ve web’de tekrar çalışmasını sağlayın.

 1. Uçak modunu kapatın. Tüm platformlar, tüm internet bağlantısını kapatan ve yeni WhatsApp mesajlarının gelip size bildirim göndermesini engelleyen bir tür Uçak moduna sahiptir.

  • Android’de Wi-Fi’yi yönetin
  • iPhone’larda Uçak Modunu Yönetin
  • Windows cihazlarda Uçak Modunu Yönetin
 2. Çevrimiçi olup olmadığınızı kontrol edin. Hücresel ve Wi-Fi bağlantılarını devre dışı bıraktıysanız, herhangi bir WhatsApp bildirimi, çağrısı veya sohbet mesajı almayacaksınız. iPhone veya Android cihazınızı Wi-Fi ağınıza bağlamak, bildirimlerin teslim edilmesini sağlar.

 3. Bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Yalnızca uygulamada biri sizi aradığında veya mesaj gönderdiğinde WhatsApp bildirimi alırsınız. Bir sorun olup olmadığını görebilmeniz için bir arkadaşınızdan size WhatsApp sohbet mesajları göndermesini isteyin. Bu çözümlerin her birini denedikten sonra çalışıp çalışmadığını görmek için birinden size bir WhatsApp mesajı göndermesini isteyin.

 4. WhatsApp uygulamasında bildirimleri etkinleştirin. WhatsApp’ı açın ve şuraya gidin: Ayarlar > Bildirimler ve bildirim tercihlerinin açık olduğundan emin olun. Anahtar yeşilse bir tercih açılır.

 5. Rahatsız Etmeyin ayarlarını kontrol edin. Bunlar, aldığınız uygulama bildirimlerinin türünü, bildirimlerin nasıl görüneceğini ve ne zaman alacağınızı etkileyebilir. Bu özelliğin WhatsApp bildirimlerinizi sessiz yapmadığından emin olmak için iki kez kontrol edin.

  • iPhone’da Rahatsız Etmeyin’i Yönetin
  • Android’de Rahatsız Etmeyin özelliğini yönetin
  • Windows’ta Sessiz Saatleri Yönetin
 6. Wi-Fi’yi kapatın. Bir Wi-Fi bağlantısına bağlı olsanız da internet hizmeti çalışmıyor olabilir. iPhone veya Android akıllı telefonunuzdaki Wi-Fi’yi kapatın ve bunun işe yarayıp yaramadığını görmek için hücresel ağınıza geçin.

 7. Cihazı yeniden başlatın. Bir Windows dizüstü veya bilgisayarı, iPhone veya Android cihazını yeniden başlatmak birkaç sorunu çözebilir.

 8. En son işletim sistemi güncellemelerini yükleyin. Bir cihazı yeniden başlatırken olduğu gibi, en son işletim sistemi güncellemelerini yüklemek, karşılaştığınız tüm aksaklıkları giderebilir.

  • iOS’u yükseltin
  • Android’i Yükselt
  • Windows 10’u yükseltin
 9. WhatsApp uygulamasını güncelleyin. Bazen bir işletim sisteminin yeni bir sürümü, belirli uygulama özelliklerinin düzgün çalışmamasına neden olabilir. Bir uygulama güncellemesi, uyumluluğu artırarak bunu düzeltebilir. Kullandığınız işletim sistemi ne olursa olsun, en son özellikleri, düzeltmeleri ve güvenlik güncellemelerini almak için sistemi güncel tutmak her zaman önemlidir.

  • iOS uygulamalarını güncelleyin
  • Android uygulamalarını güncelle
  • Windows uygulamalarını güncelleyin
 10. Düşük Güç Modunun açık olup olmadığını kontrol edin. Çoğu cihaz, pil gücü azaldığında arka plan uygulama etkinliğini ve bildirimleri otomatik olarak devre dışı bırakan bir özelliğe sahiptir. Bunun yanlışlıkla etkinleştirilmediğinden emin olmak için kontrol edin.

  • iPhone’da Düşük Güç Modunu Yönetin
  • Android’de Güç Tasarrufu Modunu Yönetin
  • Windows’ta Pil Tasarrufu özelliğini yönetin
 11. iOS ve Android WhatsApp Bildirim ayarlarını kontrol edin. git Ayarlar > Naber > Bildirimler iPhone’da veya Uygulama Yöneticisi > Naber > Bildirimler Android’de. Ardından, tüm uygun bildirim ayarlarının açık olduğundan emin olun.

 12. Arka plan etkinliğini etkinleştirin. git Ayarlar > Naber iPhone’da ve şunu kontrol edin Arkaplanda uygulama yenile ve Mobil veri etkinleştirildi. Android’de açın Uygulama Yöneticisi > Naber > Veri kullanımı ve bunu sağlamak Arkaplan verilerini sınırla seçili değil.

 13. Diğer cihazlarda oturumu kapatın. WhatsApp’ta birden çok yerde oturum açtıysanız başka bir cihazda WhatsApp bildirimleri alıyor olabilirsiniz. Cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlardaki tüm WhatsApp uygulamalarınızdan çıkış yapın ve ardından yalnızca bir cihazda oturum açın. Hesabınıza erişmek için bir web tarayıcısında oturum açtıysanız, WhatsApp’ın web sürümünden çıkış yapın.

 14. Masaüstü bildirimlerini açın. WhatsApp’ın web sürümünü kullanıyorsanız, hesabınıza bağlandığınızda web tarayıcısındaki soruyu tıklayarak bildirimleri açın. İstemi görmezseniz, tarayıcı masaüstü bildirimlerini desteklemiyordur. Microsoft Edge veya Google Chrome gibi bunu yapan bir tarayıcı kullanın. Ayrıca Edge’deki herhangi bir web sitesi için masaüstü bildirim ayarlarını şuraya giderek kontrol edebilirsiniz: Ayarlar > ileri > İzinleri yönetin ve web sitesi adına dokunun. İşlem diğer tarayıcılarda benzer.