Skip to content

WhatsApp, Eski Telefonlar İçin Desteği Düşürüyor

21 de Nisan de 2021

Ne: Facebook’un sahip olduğu popüler şifreli sohbet uygulaması WhatsApp, eski işletim sistemi yazılımlarını çalıştıran akıllı telefonlar için desteği sona erdiriyor.
Nasıl: WhatsApp, yalnızca iOS 9 veya sonraki sürümleri çalıştıran iPhone’ları ve 4.0.3 veya sonraki sürümleri çalıştıran Android akıllı telefonları destekler.
Neden umurunda: Hala daha eski bir telefona güveniyorsanız, WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için bu telefonu veya işletim sistemini mevcut desteklenen özelliklerle eşleşecek şekilde yükseltmeniz gerekir.

Getty Images
1 Şubat 2020’den itibaren WhatsApp, yalnızca iOS 9 veya sonraki sürümleri çalıştıran iPhone’ları, Android 4.0.3 veya sonraki sürümleri çalıştıran Android telefonlarını ve “JioPhone ve JioPhone 2 dahil KaiOS 2.5.1+ çalıştıran belirli telefonları” destekleyecektir. WhatsApp’ın destek sayfası, eski sistemleri çalıştıran telefonların bu tarihe kadar popüler sohbet uygulamasını kullanabildiğini söylüyor, bu da uygulamanın artık bu eski mobil işletim sistemlerinde çalışmayacağı anlamına geliyor. Apple tipik olarak hangi belirli iOS sürümlerini çalıştıran mevcut telefonların sayısını yayınlamazken, iOS geliştiricisi David Smith, uygulama kullanıcılarının yüzde sıfırının hala iOS 8’i çalıştırdığını bildiriyor. Yeni iOS sürümlerinin benimsenme oranı genellikle oldukça yüksektir; Dijital Trendler iOS kullanıcılarının yüzde 88’inin piyasaya sürüldükten bir yıl sonra iOS 12’ye güncellendiğini bildiriyor. Ancak Google, dağıtım gösterge tablosunda belirli sayıları paylaşır. Android cihazların yalnızca yüzde 0,3’ü şu anda Android Gingerbread kullanıyor (2.3.3 – 2.3.7). Bu küçük bir miktar gibi görünebilir, ancak küresel olarak eski işletim sistemini kullanan yaklaşık 75 milyon kişi için işe yarıyor. Bu numara sizi içeriyorsa ve WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek istiyorsanız, cihazınızı daha sonraki bir işletim sistemine güncellemeniz veya donanımın izin verdiği ölçüde yükseltilmişse cihazın kendisini yükseltmeniz gerekir.

Via: Dijital Trendler