Skip to content

WhatsApp, Yanlış Bilgilerin Yavaş Yayılmasını Sağlamak için Yönlendirilen Mesajları Sınırlıyor

16 de Mayıs de 2021

COVID-19 salgını topluluklarımızı etkilemeye devam ettiğinden, yanlış bilgilerin yayılmasını durdurmak büyük önem taşıyor.

Getty Images
Facebook’un sahip olduğu popüler WhatsApp, beş defadan fazla iletilen mesajlara daha katı sınırlamalar getirdi. Geçen yıl itibariyle, kullanıcıların daha az kişisel olduklarını ve yakın bir kişiden gelmediğini anlamalarına yardımcı olmak için bu iletiler zaten çift okla etiketlendi. Artık bir seferde yalnızca bir sohbete yönlendirilebilirler.

Neden? WhatsApp ekibi, “kullanıcıların bize söyledikleri yönlendirme miktarında önemli bir artış gördüğünü ve bunların çok fazla hissedebileceğini ve yanlış bilgilerin yayılmasına katkıda bulunabileceğini” söyledi. Şirketin bu tür yanlış mesajların iletimini yavaşlatması ve umarım durdurması önemlidir.

Rakamlarla

Kasım 2019 itibarıyla WhatsApp’ta şunlar vardı:

  • 180 ülkede 1,5 milyar aktif kullanıcı
  • Günlük 500 milyon kullanıcı
  • Her gün 65 milyondan fazla mesaj gönderiliyor
  • Hindistan’da 400 milyon kullanıcı
  • Çin’de 2 milyon kullanıcı

Kanıtlıyor: WhatsApp, geçmişte iletilen mesajları sınırladı ve küresel olarak iletilen mesajların sayısında yüzde 25’lik bir düşüş gördü. Bu, aynı şeyi yapmaya yönelik başka bir girişimdir.

Sonuç olarak: Başka bir şey değilse, can sıkıcı mesaj türlerini sohbet ağından iletmek, yakın arkadaşlarımız ve ailenizle iletişimde kalmak için WhatsApp’a güvenen bizler için deneyimi daha kişisel hale getirecektir. Hatta yaşamı tehdit eden yanlış bilgilerin yayılmasını durdurmaya da yardımcı olabilir.

Yoluyla: Engadget

WhatsApp Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin