Skip to content

WhatsApp’ta İki Adımlı Doğrulama (2FA) Nasıl Kullanılır

25 de Mayıs de 2021

WhatsApp hesabınızı kurduktan ve birkaç arkadaşınızla mesajlaşmaya başladıktan sonra, onu potansiyel olarak hain kaynaklardan korumak ve güvende tutmak isteyeceksiniz. Telefon numaranıza bağlı olduğu için güvenli görünebilir, ancak telefon numaraları çalınabilir. Sahip olabileceğiniz en iyi ekstra güvenlik katmanı, WhatsApp’ta iki aşamalı doğrulamayı nasıl kullanacağınızı bilmektir. Nasıl yapılacağını öğrendikten sonra yapmak çok kolay.

Neden WhatsApp İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Kullanmalıyım?

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA veya iki adımlı doğrulama olarak da bilinir), çevrimiçi hesaplarınıza fazladan bir koruma katmanı eklemenin önemli bir yöntemidir. WhatsApp söz konusu olduğunda, bu, telefon numaranızı doğrulama girişimlerinin aynı zamanda hesapla oluşturduğunuz 6 haneli bir PIN girmenizi gerektirdiği anlamına gelir. Siz (veya hesabınıza erişmeye çalışan kişi) PIN kodunu bilmiyorsanız, hesabı yeniden doğrulayamaz ve dolayısıyla onu kullanır. Çok güvenli ve güvenlidir. Ne olursa olsun, WhatsApp hesabınızı yalnızca sizin kullanabilmenizi sağlamanın en iyi yolu budur. Kurulumu da kolaydır ve uygulama yalnızca ara sıra PIN’inizi onaylamanızı ister.

WhatsApp’ta İki Adımlı Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir

Nasıl yapılacağını biliyorsanız, WhatsApp 2 adımlı doğrulamayı etkinleştirmek yalnızca birkaç dakikanızı alır, ancak bunu yapmanız önemlidir. İşte yapmanız gerekenler. İster Android ister iOS’ta olun, talimatlar çok benzer. WhatsApp’ın yüklü olduğu tüm Android ve iOS cihazlarında çalışırlar.

 1. WhatsApp’ı açın.

 2. Dokunmak Ayarlar. Bir Android telefonda, üç nokta simgesine ve ardından Ayarlar.

 3. Dokunmak Hesap.

 4. Dokunmak İki Adımlı Doğrulama.

 5. Dokunmak etkinleştirme.

 6. Kullanmak istediğiniz altı haneli PIN kodunu girin. Hatırlayacağınız bir şey olduğundan emin olun!

 7. Dokunmak Sonraki, ardından onaylamak için ikinci kez girin.

 8. Dokunmak Sonraki.

  WhatsApp'ta iki aşamalı doğrulamayı etkinleştirmek için adımlar

 9. Ekstra güvenlik için bir e-posta adresi ekleyin. Bu adım isteğe bağlıdır ve Atla atlayabilirsiniz, ancak PIN kodunuzu unutursanız hesabınızı almanın ekstra bir yolunun olması yararlıdır.

 10. Dokunmak Sonraki.

WhatsApp PIN’inizi veya E-posta Adresinizi Nasıl Değiştirirsiniz?

WhatsApp PIN’inizi veya e-posta adresinizi değiştirmek istiyorsanız, bunu yapmak çok kolay. İşte yapmanız gerekenler. PIN kodunuzu tahmin etmenin kolay olduğundan veya başka biri anlamış olabileceğinden endişeleniyorsanız bunu düzenli olarak yapmak isteyebilirsiniz. Kilitlenmemek için her zaman aktif bir e-posta adresinin kullanıldığından emin olun.

 1. Dokunmak Ayarlar > İki Adımlı Doğrulama.

 2. Dokunmak Pin’i değiştir veya E-posta adresini değiştir.

 3. Yeni PIN kodunuzu veya e-posta adresinizi girin ve ardındanöğesine dokunun. Sonraki.

 4. PIN kodunuz veya e-posta adresiniz artık değiştirildi.

  WhatsApp'ta iki aşamalı doğrulamayı değiştirme veya devre dışı bırakma adımları

  Bunun yerine iki adımlı doğrulamayı devre dışı bırakmak mı istiyorsunuz? Dokunmak Devre dışı bırak, ardından dokunun Devre dışı bırak kabul etmek için ikinci kez.