Skip to content

Wi-Fi Açıklaması: En Yaygın Kablosuz LAN Ağı

21 de Mayıs de 2021

Wi-Fi, bilgisayarların ve diğer cihazların bir yerel alan ağı içinde birbirine ve internete teller ve kablolar olmadan bağlanmasına izin veren birkaç kablosuz ağ teknolojisinden birini sunar. Bluetooth ile Wi-Fi, fiilen kablosuz ağ için standart. Wi-Fi, kablosuz LAN’ları 802.11 protokolü üzerinden yönetir. Popüler inanışın aksine, Wifi için dayanmıyor kablosuz uygunluk. Aslında, Wifi hiçbir şey ifade etmiyor. Terim yalnızca WLAN teknolojisinin ticari adıdır.

Wi-Fi Değeri ve Sınırlamaları

Wi-Fi’nin en büyük avantajı, dizüstü bilgisayarları ve akıllı telefonlar ve PDA’lar gibi avuç içi cihazları kullanan kişilere sunduğu taşınabilirliktir – kablolar konusunda endişelenmeden bir ağdan diğerine geçebilirler ve yeni cihazlar ağa gerek kalmadan katılabilir. Cihazın uygun şifre kimlik bilgilerini sağlaması koşuluyla, bir ağ yöneticisi tarafından açık sağlama. Wi-Fi’nin ciddi bir sınırlaması vardır. Bir LAN teknolojisi olduğu için Wi-Fi, bir cihaz ile yönlendirici arasındaki engellere bağlı olarak genellikle 60 fit veya daha az olan sınırlı bir bağlantı aralığı sunar. Bir W-iFi anteni, bir küre içinde etrafındaki her yere dalgalar gönderir. Wi-Fi sinyalleri antenden uzaklaştıkça yoğunluk kaybederler, bu nedenle bilgisayar veya cihaz kaynaktan daha uzağa yerleştirildikçe bağlantının kalitesi düşer. Bilgisayarlardaki ve diğer cihazlardaki Wi-Fi bağlantı yönetimi uygulamaları, genellikle bağlantının gücünü derecelendirmek için seviyeleri gösterir: mükemmel, iyi, orta veya zayıf.

Wi-Fi Protokolü 802.11

Wi-Fi, veri aktarımının bir ağda nasıl taşınacağını belirleyen bir dizi kuralı belirleyen bir protokoldür. IEEE (bir yetkili otorite), Wi-Fi içeren standartlar ailesi için 802.11 protokolünü belirledi. Bu temel standart sayının ardından normalde revizyonu belirten bir harf gelir. Örneğin, modern ev yönlendiricileri 802.11ac veya 802.11n protokollerini kullanarak iletim yapar.

Wi-Fi için Neye İhtiyacınız Var?

Wi-Fi sinyalleri bir yönlendiriciye eklendiğinden, ev ağınıza herhangi bir yönlendiriciyi takmakta özgürsünüz. Çoğu modern modem yerleşik bir yönlendirici içerir, bu nedenle zaten kullanıyor olma ihtimaliniz yüksektir. Yalnızca kablolu bağlantılar sunan eski ortamlar için, bağlantıya bir yönlendirici takıp ardından yönlendiricinin kurulum sihirbazını çalıştırmak genellikle iyi çalışır. Bir cihaz, Wi-Fi bağlantılarından yararlanmak için gerekli radyoları içermelidir. Her modern dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon Wi-Fi’yi destekler, ancak bazı masaüstü makine türleri desteklemeyebilir – ancak bu cihazlar bile USB alıcıları aracılığıyla genişletilebilir.