Skip to content

Wi-Fi Ağı Nasıl Engellenir?

26 de Aralık de 2022

Bilinmesi gereken

 • Yükseltilmiş Komut İstemi: netsh wlan filtre ekleme izni=bloke ssid=Ağ Adı ağ türü=altyapı.
 • Mac’te şuraya gidin: Elma Menüsü > Sistem Tercihleri > > ağı seçin, ardından Eksi işareti () Tercih Edilen Ağlarınızda.
 • Bir ağı engellemek sinyali engellemez. Paraziti önlemek için Wi-Fi kanallarını değiştirin ve ağınızdaki komşuları engelleyin.

Bu makale, bağlanamamanız için Windows ve Mac’te bir Wi-Fi ağını nasıl engelleyeceğinizi açıklamaktadır. Talimatlar, Windows ve macOS’un tüm sürümleri için geçerlidir.

Bir Wi-Fi Ağını Engelleyebilir miyim?

Windows’ta bir Wi-Fi ağını engelleyebilirsiniz, böylece bilgisayarınızın kullanılabilir ağlar listesinde görünmez. Daha önce bir ağa bağlandıysanız, Windows’un Wi-Fi’ye otomatik olarak bağlanmasını engelleyebilirsiniz. Mac’te, önceden bağlandıysanız bir ağı Tercih Edilen Ağlar listenizden kaldırabilirsiniz. Kullanılabilir ağlar listesinde görmeye devam edeceksiniz, ancak yeniden bağlanmak için parolayı yeniden girmelisiniz. Herhangi bir ağa bağlanmak istemiyorsanız, Wi-Fi’yi tamamen devre dışı bırakın.

Windows’ta Wi-Fi Ağı Nasıl Engellenir

Windows’ta diğer Wi-Fi ağlarını şu şekilde engelleyebilirsiniz:

 1. seçin simgesine tıklayın ve engellemek istediğiniz ağ adını (SSID) yazın.

 2. Yükseltilmiş bir komut istemi açın. En kolay yol girmek Komut istemi Windows aramasında seçin Yönetici olarak çalıştır.

  Windows Arama'da Komut İstemi altında yönetici olarak çalıştırın

 3. Aşağıdakini yazın, değiştirin Ağ Adı Engellemek istediğiniz ağın adını girin ve ardından Girmek: netsh wlan filtre ekleme izni=bloke ssid=Ağ Adı ağ türü=altyapı

  class=”ql sözdizimi”>

  Windows Komut İstemi'nde ağ filtresi komutu

 4. Ağ artık kullanılabilir ağlar listenizde görünmeyecek. Ağın engellemesini kaldırmak için şunu girin: netsh wlan filter filter allow=block ssid=Ağ Adı ağ türü=infrastructure

  class=”ql-syntax”> Windows’un bir Wi-Fi ağını unutmasını istiyorsanız, sağ tıklayın görev çubuğundaki simgesini seçin, ardından Ağ ve internet ayarları > Wifi > Bilinen ağları yönet > Unutmak.

Mac’te Wi-Fi Ağları Nasıl Engellenir

Mac’te Tercih Edilen Ağlar listenizden ağları kaldırmak için şu adımları izleyin:

 1. Ekranın sol üst köşesinde, Elma simgesini seçin, ardından Sistem Tercihleri.

  Apple menüsü açık ve Sistem Tercihleri ​​vurgulanmış olarak Mac masaüstü

 2. Seçme .

  Sistem Tercihleri ​​penceresi açık ve Ağ vurgulanmış olarak Mac masaüstü

 3. seçin Wifi sekmesini tıklayın, ardından engellemek istediğiniz ağı seçin

  Ağ ayarları açık ve Wi-Fi Bağlantısı vurgulanmış olarak Mac masaüstü

 4. seçin Eksi işareti () listeden kaldırmak için tercih ettiğiniz ağların altında.

  Ağ ayarları açık ve eksi simgesi vurgulanmış olarak Mac masaüstü

Komşunuzun Wi-Fi Sinyalini Engelleyebilir misiniz?

Bir ağı engellemek sinyali engellemez. Aynı şekilde Wi-Fi ağınızı gizlemeniz de ağ girişimini durdurmaz. İnternetiniz yavaşsa, sinyal parazitini önlemek için Wi-Fi kanallarını değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca, komşularınızın ağınızı kullanmasını engellemek için adımlar atmalısınız. Wi-Fi sinyalinizi iyileştirmenin diğer bazı yolları şunlardır:

 • Wi-Fi yönlendiricinizin yerini değiştirin
 • Ethernet bağlantısına geç
 • Ağınıza bağlanan cihazların sayısını sınırlayın
 • Bir Wi-Fi genişletici kurun

SSS

 • Wi-Fi ağımdaki web sitelerini nasıl engellerim?

  Ağınızdaki bir web sitesini engellemek için, web sitesinin IP adresini bulun ve yönlendirici ayarlarınızda IP adresini engelleyin. YouTube gibi bazı web sitelerinin engellenmesi gereken birden çok IP adresi vardır.

 • Bir odadaki Wi-Fi sinyalini nasıl engellerim?

  Bir odadaki Wi-Fi sinyallerini engellemek için, duvarları alüminyum dışarı bakacak şekilde alüminyum folyo veya mylar örtülerle kaplayın. Wi-Fi sinyallerini engelleyen Metapaper gibi özel duvar kağıtları da vardır veya duvarları iletken boyayla boyayabilirsiniz.

 • Android ve iPhone’da bir Wi-Fi ağını nasıl engellerim?

  iPhone veya iPad’de bir Wi-Fi ağını kaldırmak için şu adrese gidin: Ayarlar > Wifi ve (i) ağın yanında, ardından kapatın Otomatik Katıl geçiş yap. Android’de Wi-Fi Priority Manager gibi bir uygulama kullanın.