Skip to content

Wi-Fi Bağlantılarının Düşmesinin Nedenleri

5 de Mayıs de 2021

Genellikle rastgele düşen veya zayıflayan Wi-Fi bağlantılarının arkasında hiçbir neden yok gibi görünüyor. Bununla birlikte, aksi halde güçlü bir Wi-Fi bağlantısının erişilemez hale gelebileceği birkaç yaygın senaryo vardır. Bu olduğunda, Wi-Fi’nizi kısa sürede tekrar açıp çalıştırmak için deneyebileceğiniz birkaç şey vardır.

Yetersiz Wi-Fi Ağı Menzili ve Gücü

Kablosuz erişim noktanız ancak şu ana kadar ulaşacak. Menzil sınırının dış kenarlarında internete erişirken, Wi-Fi bağlantısının muhtemelen tekrar tekrar başlayıp durduğunu fark edeceksiniz. Elbette, Wi-Fi sağlayan yönlendiriciden veya modemden daha da uzaklaştıkça bağlantınız kalıcı olarak duracaktır.

Evde kullanım kılavuzu ile ev eşyalarını ayarlayan kardeşler

Maskot / Getty Images
Yönlendiriciniz bir dolaba gömülmüşse, bodrumunuzun köşesine sıkışmışsa, üç oda ötedeyse veya sadece eski veya neredeyse kırılmışsa, zayıf Wi-Fi erişiminden muzdarip olabilirsiniz. Çözüm, yönlendiriciye yaklaşmak veya yönlendiriciyi size yaklaştırmak kadar basit olabilir. Yönlendirici ile cihazınız arasındaki mesafeyi azalttıkça, iyi bir bağlantı olasılığını güçlendirirsiniz. Telefon veya tablet gibi kablosuz bir cihaz kullanıyorsanız, Wi-Fi gücünün en güçlü olduğu yere taşınmak kolaydır. Öte yandan, bilgisayarınızın veya başka bir cihazınızın yerini değiştirmek her zaman pratik bir çözüm değildir. Wi-Fi gücünü artırmak için başka bir seçenek, mümkünse erişim noktanızda veya bilgisayarınızda bir anten yükseltmesi yapmayı düşünmektir. Benzer şekilde, örgü ağlar ve menzil genişleticiler, Wi-Fi menzil sorunlarına yönelik diğer yaygın çözümlerdir – ancak ikisine birden ihtiyacınız yoktur.

Wi-Fi Radyo Paraziti

Evinizin etrafındaki veya cihazınızın ve yönlendiricinizin yakınındaki çeşitli tüketici elektroniği ürünlerinden gelen radyo sinyalleri, Wi-Fi ağ sinyallerini etkileyebilir. Örneğin, kablosuz telefonlar, Bluetooth aygıtları, garaj kapısı açıcıları ve mikrodalga fırınların her biri, açık olduklarında bir Wi-Fi ağ bağlantısını kesebilir.

Linksys yönlendiricisindeki radyo ayarlarının ekran görüntüsü

Bu nedenle, mikrodalganın hemen yanındayken telefonunuzun Wi-Fi erişimini durdurduğunu fark ederseniz, bu sizin sorununuzdur. Bu yeni cihazın ne olduğuna ve nasıl çalıştığına bakmak en iyisidir, çünkü kablosuz sinyalleri iletme şekli, evdeki diğer cihazlara müdahale eden şey olabilir. Bu sorunu önlemek için ağ ekipmanınızı taşıyın veya (ev ağlarında) bazı Wi-Fi radyo ayarlarını değiştirin. Daha kolay olabilecek başka bir çözüm, Wi-Fi ile etkileşime girebilecek diğer cihazları kapatmaktır. Wi-Fi düştüğünde mutfaktaysanız, telefonunuzu, dizüstü bilgisayarınızı veya başka bir cihazı da kullanmanız gerekiyorsa mikrodalgadan uzaklaşın veya kullanmaktan kaçının.

Ağ Aşırı Yüklendi

Donanımınız ve eviniz, Wi-Fi sinyallerini barındıracak ve paraziti önleyecek şekilde mükemmel şekilde ayarlanmış olabilir, ancak ağı kullanan çok fazla cihaz varsa, her cihaz için mevcut bant genişliği sınırlıdır. Her cihaz yeterli bant genişliğine sahip olmadığında, videolar oynatmayı durdurur, web siteleri açılmaz ve hatta cihaz, Wi-Fi kullanmaya devam etmek için yeterli bant genişliğini tutmaya çalışırken sonunda tekrar tekrar ağ bağlantısını kesebilir ve yeniden bağlanabilir.

Gece Yükseltilmiş Yolların Havadan Görünümü

Yongyuan Dai / Getty Images
Size söz verilen hızları alıp almadığınızı görmek için internet hızınızı test edebilirsiniz. Test, ISS’nize ödediğinizden önemli ölçüde daha yavaş bir hız gösteriyorsa, modeminizde veya yönlendiricinizde bir sorun vardır veya ağınızda aynı anda çok fazla cihaz kullanıyorsunuzdur. Bazı cihazları ağdan çıkarın. TV’niz film akışı yapıyorsa kapatın. Birisi ağınızda oyun oynuyorsa, ara vermesini sağlayın. Birkaç kişi telefonlarında Facebook’ta geziniyorsa, bu bant genişliğinin bir kısmını boşaltmak için Wi-Fi bağlantılarını devre dışı bırakmalarını isteyin – fikri anladınız. Birisi bir bilgisayara dosya indiriyorsa, bant genişliği kontrolünü destekleyen bir program kullanıp kullanamayacağına bakın, böylece o cihaz için daha az bant genişliği kullanılacak ve Wi-Fi cihazınız için daha fazlası kullanılabilir olacak. Özellikle Microsoft OneDrive, büyük dosyaları senkronize ederken mevcut tüm yükleme bant genişliğini kullanma eğilimindedir, bu nedenle OneDrive’ı geçici olarak duraklatmak, diğer insanlar için anında bant genişliğini serbest bırakabilir. Ağınız hala düşündüğünüzden daha yavaşsa ve Wi-Fi kararlı değilse yönlendiricinizi yeniden başlatın. Bazen yönlendiricinin belleği dolar ve düzgün çalışması için temizlenmesi gerekir. 1:23

Yönlendirici ve Modem Nasıl Yeniden Başlatılır

Yanlış Wi-Fi Ağı Kullanıyorsunuz

İki komşu konum aynı ada (SSID) sahip güvenli olmayan Wi-Fi ağları çalıştırırsa, cihazlarınız bilginiz olmadan yanlış ağa bağlanabilir.

Wi-Fi kullanan kişiler

Tom Pennington / Getty Images
Bu yanlış yönlendirme, bir ağdan ayrılırken ve diğerine katılırken anlık bir Wi-Fi kaybı ve yeniden bağlanması da dahil olmak üzere yukarıda belirtilen tüm sorunlara neden olur. Ek olarak, bu senaryoda, tercih ettiğiniz ağ çalışır durumda kalsa bile, komşu ağ kapatıldığında kablosuz cihazlarınızın bağlantısı kesilecektir. Sadece bu değil, diğer ağda bant genişliği sorunları varsa, Wi-Fi açık kalsa bile cihazınız bu semptomları yaşayabilir. Muhtemelen, diğer konumun açık bir ağı varsa, başkaları da onu kullanıyor. Bilgisayarlarınızın ve diğer cihazlarınızın doğru ağa bağlanmasını sağlamak için uygun güvenlik önlemlerini alın. Ayrıca, güvenli olmayan Wi-Fi bağlantılarını almaktan kaçınmak için telefonunuzu, dizüstü bilgisayarınızı, tabletinizi vb. Ağlara katılmayı otomatik olarak durduracak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, komşunuza bir Wi-Fi şifresi (veya özel, ancak yine de şifre korumalı bir misafir ağı) ayarlaması gerektiğini söylemeniz akıllıca ve nazik olur çünkü insanlar Wi-Fi’sini kolayca çalıyor olabilir.

Güncel Olmayan veya Eksik Sürücü veya Bellenim

Bir Wi-Fi ağına bağlı her bilgisayar, aygıt sürücüsü adı verilen küçük bir yazılım parçası kullanır. Ağ yönlendiricileri, ürün yazılımı adı verilen ilgili teknolojiyi içerir. Bu yazılım parçaları zamanla bozulabilir veya geçerliliğini yitirebilir ve ağ kesintilerine ve diğer kablosuz sorunlara neden olabilir.

NETGEAR yönlendiricinin nasıl güncelleneceğini gösteren ekran görüntüsü

Yönlendiricinin donanım yazılımını en yeni sürüme yükseltin. Bu yaygın bir görev değildir, ancak belirli Wi-Fi bağlantı sorunlarınıza neden olan şey olabilir. Ayrıca, kendi cihazınızda destekleniyorsa, cihazınızın ağ sürücüsünü güncellemeyi düşünün. Örneğin, Windows bilgisayarınız sürekli Wi-Fi bağlantısını kesiyorsa, bir kez çözüm ağ sürücülerini güncellemektir.

Uyumsuz Yazılım Paketleri Yüklendi

İnternet bağlantısı sorunlarının en az olası nedeni budur, ancak Wi-Fi, işletim sisteminin ağ oluşturma yeteneklerini değiştiren yamalar, hizmetler ve diğer yazılımlar dahil olmak üzere uyumsuz yazılımların yüklü olduğu bir bilgisayarda başarısız olabilir.

Dijital ekranda hata mesajı

D3Damon / Getty Images
Bir güncelleme veya başka bir yazılım yüklemesinden hemen sonra Wi-Fi’nin düştüğünü fark ederseniz, bu büyük olasılıkla sizin sorununuzdur. Bununla birlikte, önce yukarıda belirtilen sürücü sorununu ele almalısınız, çünkü yazılım Wi-Fi’nizi bozuyorsa bu çok daha olası bir durumdur. Bilgisayarınıza her yazılım yüklediğinizde veya yükselttiğinizde bunu kaydedin ve uyumsuz yazılımları kaldırmaya veya bozuk bir programı yeniden yüklemeye hazır olun. Yukarıdaki her şeyi denediyseniz ve internet kesintilerinin donanım veya ISS’nizde değil, yazılımda olduğundan eminseniz, işletim sistemini her zaman yeniden yükleyebilirsiniz, ancak bunu yalnızca son çare seçeneği olarak düşünün. Ayrıca bir iPhone veya Android’i fabrika varsayılanlarına sıfırlayabilirsiniz.

Yönlendiriciniz Kötü Olabilir

Bu stratejilerden hiçbiri tutarlı bir Wi-Fi sinyali oluşturmak için işe yaramazsa, bir yönlendirici sorununuz olabilir. Kablosuz sağlayıcınızla iletişime geçin; Bağlantınızı test edebilirler ve ücretsiz olarak yenisini sağlayabilir. Kendiniz de yeni bir yönlendirici satın almayı seçebilirsiniz, yapmadan önce Wi-Fi hizmetinizle uyumlu olduğundan emin olun.