Skip to content

Wi-Fi Etkin Noktalarını Bulma ve Kullanma

11 de Mayıs de 2021

Wi-Fi ortak erişim noktası, şehir merkezleri, kafeler, havaalanları ve oteller gibi halka açık yerlerdeki ağ cihazlarına internet erişimi sağlayan bir kablosuz erişim noktasıdır. İşletmeler ve okullar, dahili (intranet) ağları için Wi-Fi erişim noktalarını giderek daha fazla kullanıyor. Ev kablosuz ağları da benzer Wi-Fi teknolojisini kullanır.

Wi-Fi Etkin Noktalarını Kullanma Gereksinimleri

Bilgisayarlar (ve diğer cihazlar), dahili Wi-Fi ağ bağdaştırıcılarını kullanarak erişim noktalarına bağlanır. Bilgisayarınızda dahili bir Wi-Fi adaptörü yoksa, Wi-Fi ağ adaptörlerini ayrı olarak kurun. Bilgisayar türüne ve kişisel tercihlere bağlı olarak, bir USB, PC Kartı, ExpressCard veya PCI kart adaptörü kullanabilirsiniz. Halka açık Wi-Fi bağlantı noktaları bazen ücretli abonelik gerektirir. Bu bağlantı noktalarına kaydolmak için, kredi kartı bilgilerini çevrimiçi olarak veya telefonla sağlayacak ve bir hizmet planı seçeceksiniz. Bazı servis sağlayıcılar, ülke çapında binlerce etkin noktada çalışan planlar sunar.

Busakorn Pongparnit / Getty Images
Servis sağlayıcılar, Wi-Fi etkin noktalarına erişmek için gereken profil bilgilerini sağlar. Bu bilgiler şunları içerir:

  • Ağ adı (SSID olarak da adlandırılır), sıcak nokta ağlarını birbirinden ayırır.
  • Şifreleme anahtarları (bir dizi harf ve sayı) ağ trafiğini bir etkin noktaya ve erişim noktasından karıştırır.

Wi-Fi Etkin Noktalarını Bulma

Bilgisayarlar, kablosuz sinyallerinin menzili içindeki etkin noktaları otomatik olarak tarayabilir. Bu taramalar, ortak erişim noktasının ağ adını (SSID) tanımlar ve bilgisayarın bir bağlantı başlatmasına izin verir. Etkin noktaları bulmak için bir bilgisayar kullanmak istemiyorsanız, Wi-Fi bulucu adı verilen ayrı bir araç kullanın. Bu küçük cihazlar, etkin nokta sinyallerini tarar ve tam konumlarını tam olarak belirlemek için sinyal gücünü gösterebilir. Uzak bir yere gitmeden önce, çevrimiçi kablosuz erişim noktası bulma hizmetlerini kullanarak Wi-Fi etkin noktalarını bulun.

Wi-Fi Hotspot’larına bağlanın

Bir Wi-Fi ortak erişim noktasına bağlanma süreci, ev, iş ve genel kablosuz ağlara benzer şekilde çalışır. Kablosuz ağ bağdaştırıcısına uygulanan profil (ağ adı ve şifreleme ayarları) ile bilgisayarın bağlantısını başlatın. Ücretli veya kısıtlı ortak erişim noktası hizmetleri, internete ilk eriştiğinizde bir kullanıcı adı ve parola ile oturum açmanızı gerektirir.

Wi-Fi Etkin Noktalarının Tehlikeleri

Wi-Fi bağlantı noktaları genellikle güvenlidir, ancak teknik becerilere sahip bir bilgisayar korsanı bir erişim noktası aracılığıyla bilgisayara girebilir ve kişisel verilere erişebilir. Birkaç gerekli önlem, Wi-Fi etkin noktalarını kullanırken güvenliği sağlamaya yardımcı olur:

  • Herkese açık erişim noktası servis sağlayıcılarını araştırın ve yalnızca ağlarında güçlü güvenlik ayarları kullanan saygın sağlayıcıları seçin.
  • Yanlışlıkla tercih edilmeyen bağlantı noktalarına bağlanmadığınızdan emin olmak için bilgisayar ayarlarını kontrol edin.
  • Çevrenize dikkat edin ve ekranınızı okuyan veya cihazınıza çok fazla dikkat eden şüpheli kişileri izleyin.