Skip to content

Wi-Fi Extender’ı Yeni Yönlendiriciye Sıfırlama

2 de Nisan de 2023

Bilinmesi gereken

 • Wi-Fi Extender’ı sıfırlamak ve yeni bir yönlendiriciye bağlamak için Wi-Fi Extender’ı duvardan çıkarın.
 • Kapamak mevcut yönlendirici ve fiş, yeni yönlendiriciyi kurar.
 • Wi-Fi genişleticiyi tekrar duvara takın ve WPS düğmesi Wi-Fi genişletici ve yönlendirici üzerinde.

Bu makale, evinizin bazı bölgelerinde sinyal gücünü artırmak için bir Wi-Fi genişleticinin nasıl sıfırlanacağını ve yeni bir yönlendiriciye nasıl bağlanacağını açıklamaktadır.

Wi-Fi Genişleticiler Neden Çalışmayı Durduruyor?

Bir Wi-Fi genişletici, birçok nedenden dolayı çalışmayı durdurabilir. Çalışmayı durdurabilecek tüm nedenler bunlar olmasa da bazı örnekler şunlardır: birincil bağlantının artık mevcut olmaması, bir donanım arızası veya farklı bir güvenlik kimlik bilgisinin yerinde olması. Bunlar, çalışmayı durduran bir Wi-Fi Genişleticiyi sıfırlama adımlarıdır. Bir Wi-Fi Extender’ın değiştirilmesi gerekip gerekmediğini anlamanın en kolay yolu, ünitenin artık yanmaması veya sinyal yayınlamamasıdır.

 1. Wi-Fi Extender’ın hala yönlendiriciye bağlı olup olmadığını kontrol edin.

 2. Wi-Fi Extender’dan yayınlanan iki ek kablosuz ağ olmalıdır. Her iki ağda da ağ adının sonunda bir “EXT” bulunmalıdır. Bir 5GHZ ve bir 2GHZ ağı olacak.

 3. Tıklamak Özellikler kablosuz ağda.

  Windows görev çubuğundaki kablosuz ağlardaki özellikler

 4. Ağın bağlı olduğunu ve veri gönderip aldığını kontrol edin.

  Windows Ağ ve İnternet ayarlarında bağlı ve güvenli

 5. Ağ bağlı değilse, fiziksel Wi-Fi Genişletici birimini kontrol edin.

 6. Veri ışıklarının yeşil renkte yanıp söndüğünden emin olun.

 7. Cihazın önündeki kablosuz sinyal gücü ışığını kontrol edin.

 8. Wi-Fi Genişletici siyah veya sarıysa, yönlendiriciyle olan bağlantısı kesilmiştir.

 9. basın WPS Yönlendiricinizdeki düğme genellikle üstte bulunur.

 10. basın WPS Wi-Fi genişletici üzerindeki düğme.

 11. Bağlantı yeniden kurulacaktır.

Wi-Fi Genişleticilerin Değiştirilmesi Gerekir mi?

Wi-Fi Genişleticiler, bu cihazlar internet sinyalini bağımsız olarak yayınlamadığından, genellikle sık sık değiştirilmeleri gerekmez. Bunun yerine, Wi-Fi genişletici mevcut bir bağlantının aynasıdır ve bu nedenle bu cihazların yeni teknolojiler arasında yaklaşık üç ila dört yıllık bir raf ömrü vardır. Bir Wi-Fi Genişleticiyi değiştirmenin dört yıldan uzun sürmesi, geniş bant teknolojisindeki yeni gelişmeleri kaçırdığınız anlamına gelebilir. Kaliteli bir Wi-Fi Genişletici, değiştirilmeden önce size üç ila dört yıllık rahat bir kullanım sağlamalıdır. Wi-Fi Genişleticiler doğrudan elektrik prizlerine takıldığından, bu cihazların çalışma ömrünü kısaltabilen güç dalgalanmalarına karşı savunmasızdır. Bir Wi-Fi Extender’ın sıklıkla değiştirilmesi gerekmese de ne zaman değiştirilmesi gerektiğini anlayabilirsiniz. Karşılaşabileceğiniz bazı belirtiler, indirme işlemlerinin eskisi kadar sorunsuz gitmemesidir ve içerik akışı yapıyorsanız, sürekli ara belleğe alma olduğunu fark edeceksiniz.

Wi-Fi Genişleticiler Sorunlara Neden Olabilir mi?

Bir Wi-Fi Genişletici, cihaz arızalanırsa bağlantı sorunlarına neden olabilir. İşte Wi-Fi Genişleticinizin kötüye gittiğini gösteren birkaç işaret.

 • Sık sık yeniden bağlanmak zorunda kalmak: Bir Wi-Fi genişleticinin başarısız olduğunun ilk işareti, sinyalini sürekli olarak kaybetmenizdir.
 • İnternet hızı yavaş veya tutarsız: Bir Wi-Fi Genişletici mevcut bir sinyali yeniden yayınladığından, internet hızının oldukça iyi olması gerekir. Ancak internet hızı normalden daha yavaşsa ve çok sayıda indirilen dosyanız varsa, bu Wi-Fi Extender’ın kötü olduğunun bir işareti olabilir.
 • Wi-Fi Genişletici şu durumlarda hiç açılmıyor: Wi-Fi Extender’ın sorun yaratıp yaratmadığını anlamanın en kolay yolu, ünitenin açık olup olmadığına bakmaktır. Arızalı bir Wi-Fi Genişletici güç kaybeder ve sonunda hiç açılmaz.

SSS

 • Wi-Fi genişleticimi nereye yerleştirmeliyim?

  Genişleticinizin, maksimum genişletilmiş menzil sağlarken güçlü bir sinyal alabilmesi için yönlendiriciye yeterince yakın olması gerekir. Yönlendiriciniz için en iyi yeri bulduğunuzda, genişleticiyi daha güçlü bir Wi-Fi bağlantısına ihtiyaç duyan bir alanın ortasına yerleştirin.

 • Wi-Fi genişleticiler nasıl çalışır?

  Wi-Fi genişleticiler, ayrı ağlar oluşturarak yönlendiricinizin Wi-Fi sinyalini genişletir. Bu şekilde, belirli bir zamanda hangisinin daha güçlü olduğuna bağlı olarak yönlendirici ve genişletici ağ arasında geçiş yapabilirsiniz.

 • Yönlendiricimi nasıl sıfırlarım?

  Yönlendiricinizi sıfırlamak için, cihazın altında veya yanında bir sıfırlama düğmesi olup olmadığına bakın. Düğmeyi 30 saniye basılı tutmak için bir ataç kullanmanız gerekebilir. Yönlendiricinizi sıfırladığınızda, modeminizi de sıfırlamanız gerekir.

 • Bir yönlendiriciyi Wi-Fi genişletici olarak nasıl kullanırım?

  Bir yönlendiriciyi Wi-Fi genişletici olarak kullanmak için, onu Ethernet üzerinden ana yönlendiricinize bağlayın ve AP Moduna getirin. Kablo olmadan Wi-Fi tekrarlayıcı olarak kullanmak için fazladan internet yönlendiricinizi Yineleme Moduna getirin.