Skip to content

Wi-Fi Hotspot Nedir?

28 de Mayıs de 2021

Kablosuz erişim noktaları, ofisinizden veya evinizden uzaktayken dizüstü bilgisayarınız veya akıllı telefonunuz gibi mobil cihazlara internet erişimi sağlayan, genellikle halka açık yerlerde bulunan kablosuz erişim noktalarıdır. Tipik Wi-Fi bağlantı noktaları arasında kafeler, kütüphaneler, havaalanları ve oteller bulunur. Erişim noktaları, gittiğiniz her yerde çevrimiçi olmanızı mümkün kılar, ancak bazı güvenlik endişeleriyle birlikte gelirler.

Hotspot Nasıl Bulunur?

Kablosuz donanımlı dizüstü bilgisayarınız ve tabletler ve akıllı telefonlar gibi diğer cihazlar, kablosuz ağların menzilinde olduğunuzda size bildirimde bulunabilir. Bölgede kullanılabilir kablosuz ağlar olduğuna dair bir bildirim almazsanız, alan etkin noktalarını bulmak için ağ ayarlarına gidin.

Birçok yerde sıcak noktalar bulacaksınız. Örneğin:

 • Bir Starbucks’a veya diğer birçok kafeden birine girdiğinizde, akıllı telefonunuz size bir Wi-Fi erişim noktası olduğunu bildirir. Her mağazanın etkin noktası için bir ana ekranı vardır. Hotspot sözleşmesinin şartlarını kabul ettikten sonra bağlanırsınız.
 • Bir sıcak nokta sunan restoranlar, bilgileri bir masa çadır kartına veya girişte yayınlar. Serviste oturum açmak için şifre istemeniz gerekebilir.
 • Bir otelde kaldığınızda, resepsiyon görevlisinden Wi-Fi şifresini veya oturum açma işlemini isteyin. Hizmet ücretsiz olabilir veya kullanımı için sizden günlük bir ücret alınabilir.
 • Çoğu havaalanı ücretsiz bağlantı noktaları sunar ve terminaller boyunca oturum açma prosedürünü gösterir. Alışveriş merkezleri ayrıca erişim noktaları sunar ve alışveriş merkezinin çevresinde oturum açma bilgileri yayınlayabilir.
 • Birçok kitapçının müşterileri için etkin noktaları vardır.
 • Kitaplıklar ve diğer kamu binalarında genellikle Wi-Fi bağlantı noktaları bulunur.

İçin hızlı bir internet araması sıcak noktalar [your city] (veya ziyaret etmek üzere olduğunuz bir şehirde) internete erişebileceğiniz konumların bir listesini açacaktır. Birçoğu ücretsiz olmasına rağmen, bazı erişim noktaları ücret veya abonelik gerektirir.

Bir Hotspot’a bağlanın

İnternet’i kullanmak için bir ortak erişim noktasına bağlandığınızda, web tarayıcınız etkin noktayı tanımlayan ve kullanım koşullarını listeleyen bir web sayfası görüntüler. Wi-Fi ortak erişim noktası ağı şifrelenmiş veya gizliyse, ağ bağlantısını bulmak ve doğru şekilde kurmak için erişim noktası servis sağlayıcısından güvenlik anahtarını ve ağ adı (SSID) bilgilerini alın. Bir şifre gerektiğinde, onu girin ve genellikle saygın, yasalara saygılı bir internet vatandaşı olmanızı gerektiren kullanım şartlarını kabul edin. Ardından, ağ adında belirtilen ortak erişim noktasının kablosuz ağına bağlantıyı kabul edin veya başlatın.

Erişim Noktası Kullanırken Güvenlik Önlemleri Alın

Halka açık noktaları kullanmanın sorunu, halka açık olmalarıdır. Herhangi bir zamanda herhangi biriyle bir bağlantı paylaşıyor olabilirsiniz. Erişim noktası, ev veya ofis parolasıyla korunan Wi-Fi yönlendiriciniz değildir. Bilgisayar korsanları, halka açık bir erişim noktasını özel bir erişim noktasından daha kolay hackleyebilir. Bir hotspot’ta oturum açmadan önce alabileceğiniz bazı önlemler şunlardır:

 • Dizüstü bilgisayarınızın veya mobil cihazınızın dosyaları nasıl paylaştığını anlayın ve ayrıcalıkları sıkılaştırın. Örneğin Mac dizüstü bilgisayarlar AirDrop kullanır. Ayarlarınıza bağlı olarak, bir bilgisayar korsanı bilginiz olmadan AirDrop üzerinden Mac’inize bir dosya gönderebilir.
 • Dizüstü bilgisayarınızda ve diğer cihazlarda genel erişim klasörleri için dosya paylaşımını kapatın.
 • Android telefonunuz, iPad’iniz veya genel erişim noktasında kullandığınız diğer cihazlar için virüsten koruma yükleyin. Ayrıca, hotspot’a da bağlı olan virüslü bir cihazdan kötü amaçlı yazılımların bulaşmasını önlemek için cihazınızdaki güvenlik duvarını etkinleştirin.
 • Cihazınıza bir VPN kurun. Sanal bir özel ağ, tüm web trafiğinizi şifreler, böylece saldırıya uğramış olsanız bile verilerinizin okunması imkansız hale gelir.
 • Yakındaki ağlarla otomatik bağlantıları kapatın.

Otomatik Ağ Bağlantılarını Kapatın

Bazı dizüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlar, kapsama alanı içindeyken bir erişim noktasına otomatik olarak bağlanır, ancak bu, özellikle erişim noktası parola korumalı olmadığında güvenlik nedeniyle kötü bir fikirdir. Çoğu durumda, bunu önlemek için bir menü ayarı kullanabilirsiniz. Konum cihaza göre değişir. İPhone’da Ayarlar > Wifi ve aç Ağlara Katılmak İsteyin geçiş anahtarı.

İOS'ta Wi-Fi ve Ağlara Katılmadan Sor arayüzünü gösteren ekran görüntüsü

Çoğu Android cihazda, altında bir ağ bildirim ayarı vardır. Ayarlar > Bağlantılar > Wifi > ileri devre dışı bırakılabilir.

Gelişmiş ve Ağ Bildirimi ekranlarını gösteren ekran görüntüsü

Macintosh bilgisayarlarda şu adrese gidin: Sistem Tercihleri > ve seçin Yeni ağlara katılmayı isteyin onay kutusu.

Yeni ağlara katılmayı sor onay kutusuna odaklanan macOS sistem tercihlerinin ekran görüntüsü

Mobil Bağlantı Noktaları hakkında

Erişim noktası olmayan bir konumdaysanız ve çevrimiçi olmanız gerektiğinde, akıllı telefonunuz mobil bir Wi-Fi erişim noktası görevi görebilir. Akıllı telefonunuzda bu özellik varsa, telefonunuzdaki hücresel sinyali kullanarak internete bağlanın ve ardından bu bağlantıyı dizüstü bilgisayarınızla paylaşın. Çoğu cep telefonu sağlayıcısı, mobil erişim noktası özelliğinin önceden kurulmasını gerektirir ve hizmet için aylık bir ücret talep eder. Bir mobil erişim noktası kullanmak telefonun pilini normalden çok daha hızlı tüketir ve erişim noktası, veri limitinizin önemli bir bölümünü kullanabilir. Hücresel ağa (3G, 4G veya LTE) bağlı olarak, bağlantının hızı ev bağlantınız kadar hızlı olmayabilir (LTE hariç), ancak mevcut tek internet bağlantısı olduğunda buna değebilir. Akıllı telefonunuzun pilini bitirmek istemiyorsanız, mobil erişim noktaları sağlayan bağımsız bir cihaz satın alın. Bu cihazlar hücresel bağlantı ve sözleşmeler gerektirir. Ayrıca, cihaz bir hücresel sinyale erişebilmelidir. Hücre kapsama alanı yoksa, bir kafede veya alışveriş merkezinde bir bağlantı noktası arayın.