Skip to content

Wi-Fi Ne Zaman ve Nasıl Kapatılır

23 de Mayıs de 2021

Wi-Fi’nizi kullanmadığınız zamanlarda, örneğin cihazlarınız Ethernet kabloları kullandığında veya evden uzaktayken kapatın. Veya güvenliği artırmak veya elektrikten tasarruf etmek için Wi-Fi’yi kapatın. Wi-Fi’yi kapatmak oldukça basittir. Wi-Fi kullanan birçok farklı cihaz olduğundan, güç kablolarını kapatmadan veya fişten çekmeden önce ne yapmak istediğinizi belirlediğinizden emin olun. Bu bilgiler, Android ve iPhone gibi mobil cihazların yanı sıra tüm marka ve modellerde dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve yönlendiriciler için geçerlidir.

Wi-Fi’yi Neden Kapatmak İstediğinize Karar Verin

Wi-Fi’nizi kapatmadan önce neden kapatmak istediğinize karar verin. Bu, Wi-Fi’yi devre dışı bırakmak için en iyi yöntemi belirleyecektir. Wi-Fi’yi kapatma nedenleri arasında hizmetin maliyeti ve satın alınabilirliği, Wi-Fi bağlantısı ihtiyacı veya Wi-Fi bağlantısıyla ilgili güvenlik sorunları yer alır. Wi-Fi’nizi devre dışı bırakmanız gerekmeyebilir; başkalarından saklamak sorunu çözebilir. Ağınızda bir web sitesinin yüklenmemesi gibi bir sorun olup olmadığını gidermek için Wi-Fi’yi de kapatabilirsiniz. Diğer bir neden, Wi-Fi ağındaki mevcut bant genişliğinin, onu kullanan cihazların sayısından etkileniyor olmasıdır. Bu durumda Wi-Fi’yi devre dışı bırakmak, yalnızca cihazınızı değil, aynı zamanda şu anda Wi-Fi kullanan cihazları da hızlandırabilir.

Cankurtaran / Derek Abella

İnternetiniz İçin Ödemeyi Durdurmak İstiyorsanız

Wi-Fi’yi devre dışı bırakmak, kullanım başına ödeme planınız olmadıkça internet faturanızın fiyatını düşürmez. İnternet hizmetinizi devre dışı bırakmak ve sadece cihazınızdaki veya ağınızdaki Wi-Fi sinyalini kapatmak istemiyorsanız, internet servis sağlayıcınıza (ISS) başvurun. İnternet hizmeti için ödeme yapmayı durdurmanın tek yolu, ISS’nize başvurmak ve hizmeti kesmektir.

Wi-Fi Kullanmıyorsunuz

Kullanmıyorsanız yönlendirici kablosuz sinyalini kapatın veya devre dışı bırakın. Bazı evlerde kablosuz cihaz yoktur ve bu durumlarda kablosuz sinyalin bir anlamı yoktur. Wi-Fi’yi devre dışı bırakmanın bir başka nedeni, ağın yavaş bir Wi-Fi bağlantısına sahip olmasıdır. Wi-Fi yavaş olduğunda, tabletinizdeki veya telefonunuzdaki Wi-Fi’yi kapatın ve daha yüksek hızlar için mobil operatörünüzün ağını kullanın.

Bu bir Güvenlik Riski

Wi-Fi’nizi kullanmıyorsanız veya kullanmanız gerekmiyorsa, güvenlik konusunda endişeleriniz varsa devre dışı bırakın. Wi-Fi’niz her zaman açıksa ve özellikle yönlendiriciyi ilk kurduğunuzda varsayılan SSID’yi veya varsayılan yönlendirici şifresini hiç değiştirmediyseniz, bir komşunun (veya evinizin dışında oturan birinin) ağınıza erişmesi zor değildir. kablosuz şifrenizi kırmak. Wi-Fi’nizi açık tutmak ve daha iyi bir güvenliğe sahip olmak için kablosuz parolayı daha güvenli bir şeyle değiştirin ve MAC adresi filtrelemesi ayarlayarak bilinmeyen cihazları engelleyin. Wi-Fi’yi yönlendiriciden devre dışı bırakmak yerine güvenliği artırmak için başka bir seçenek, onu cihazdan devre dışı bırakmaktır. Örneğin, telefonunuzu veya tabletinizi bir otel veya kafede kullanıyorsanız ve yakınınızdaki birinin internet trafiğinizi gözetlediğinden endişeleniyorsanız, verilerinizin hiçbirinin ağ üzerinden aktarılmadığından emin olmak için cihazdaki Wi-Fi’yi devre dışı bırakın. .

Wi-Fi’yi Gizlemek İstiyorsunuz

Yönlendiricinizden Wi-Fi’yi devre dışı bırakmak istemiyor ancak bunun yerine, birisinin ağınıza bağlanmasını zorlaştıracak şekilde gizlemek istiyorsanız, ağınızın adı olan SSID’yi gizleyin. SSID’yi gizlediğinizde veya yayınlamayı durdurduğunuzda, Wi-Fi kapatılmaz. SSID’yi gizlemek, davetsiz misafirlerin ağınızı bulmasını ve ağınıza bağlanmasını zorlaştırır.

Telefonlarda ve Kişisel Bilgisayarlarda Wi-Fi Nasıl Kapatılır

Bazı kablosuz cihazlardaki Wi-Fi ayarlarının kontrolü diğerlerine göre daha kolaydır. Bununla birlikte, bazı cihazlarda seçenekler biraz farklı olsa da, Wi-Fi ayarları genellikle benzer bir yerde veya benzer adlandırılmış menüler altında bulunur. Windows’ta, Wi-Fi’yi Denetim Masası aracılığıyla devre dışı bırakın. Bu, yeniden etkinleştirene kadar bilgisayarın Wi-Fi’ye bağlanmasını durdurur. Diğer bir seçenek, Wi-Fi’yi Windows görev çubuğundan kapatmaktır.

Windows görev çubuğundan Wi-Fi'yi devre dışı bırakma.

Dizüstü bilgisayarların genellikle ön veya yan tarafında, kapalı konuma getirildiğinde Wi-Fi antenini fiziksel olarak kapatan fiziksel bir Wi-Fi anahtarı bulunur; bu, Wi-Fi’yi Kontrol Paneli aracılığıyla devre dışı bırakmakla aynıdır. Wi-Fi’yi tekrar açmak için anahtarı Açık konumuna getirin. MacOS’ta Wi-Fi’yi kapatmak için menü çubuğuna gidin, Wifi simgesini seçin, sonra seçin Wi-Fi’yi Kapat.

MacOS'ta Wi-Fi'yi kapatma,

Bazı bilgisayarlarda, tipik olarak üst satırda bir işlev tuşu bulunan bir tuş kombinasyonu ile Wi-Fi’yi kapatma seçeneği vardır. Klavyede kablosuz simgesi olan bir tuşa bakın ve ardından Fn veya Vardiya Wi-Fi bağlantısını açmak ve kapatmak için tuşuna ve kablosuz tuşuna basın. Akıllı telefonlar, Ayarlar uygulamasında Wi-Fi’yi kapatan bir yazılım anahtarı sağlar. Örneğin, iPhone’da bu, Ayarlar > Wifi. Farklı bir telefon veya tablet kullanıyorsanız, şunu yazan benzer bir menü veya uygulama arayın: Kablosuz Ağlar, Ağ bağlantılarıveya Ağ ve internet.

Android 10 Wi-Fi ayarları.

Android 10 Wi-Fi ayarları.

Cihazlarınızın Wi-Fi ağlarına otomatik olarak bağlanmasını da engelleyebilirsiniz.

Bir Yönlendiriciden Wi-Fi Nasıl Kapatılır

Wi-Fi’yi kablosuz bir ev yönlendiricisinden devre dışı bırakmak, bunu bir telefondan veya bilgisayardan yapmak kadar kolay olmayabilir. Bazı yönlendiricilerde Wi-Fi’yi kapatan fiziksel bir düğme bulunur. Yönlendiriciniz varsa, kablosuz sinyali hemen kapatmak için ona basın. Yönlendiricinizin oluşturulma şekli bu değilse, Wi-Fi’yi kapatmak için yönetim konsoluna erişin. İşlem her yönlendirici için aynı değildir. Örneğin, bazı Comtrend yönlendiricilerinde şu adrese gidin: Gelişmiş kurulum > Kablosuz > Temel ve kapat kablosuzu etkinleştir geçiş anahtarı. Birçok Linksys yönlendiricide, Wi-Fi’yi devre dışı bırakın. Kablosuz Temel Ayarlar değiştirerek Kablosuz Ağ Modu -e KAPALI. Yönlendiricinizde Wi-Fi’yi kapatmak için yerleşik bir özellik yoksa, ünitenin tamamen kapatılması Wi-Fi’yi kapatır. Yönlendiricinin kapatılması, kablolu bağlantılar gibi Wi-Fi olmayan tüm işlevleri devre dışı bırakır.

Wi-Fi’yi Devre Dışı Bırakmak için Adaptörleri ve Antenleri Çıkarın

Bir bilgisayar çıkarılabilir bir Wi-Fi adaptörü (USB bellek gibi) kullanıyorsa, bilgisayarın kaldırılması Wi-Fi radyolarını devre dışı bırakır. Bu adaptörleri çıkarmak için işletim sistemi tarafından önerilen prosedürleri izleyin. Yanlış kaldırma, veri kaybına neden olabilir. Bazı kablosuz yönlendiricilerde harici, çıkarılabilir antenler bulunur. Bu antenlerin çıkarılması, yönlendiricinin Wi-Fi kullanma yeteneğini engeller ancak Wi-Fi sinyal iletimini durdurmaz.

Wi-Fi Gücünü Düşürün

Birçok adaptör ve bazı yönlendiriciler, Wi-Fi radyolarının verici gücünü kontrol etmek için gelişmiş yapılandırma seçeneklerine sahiptir. Bu özellik, yöneticilerin bir ağın kablosuz sinyal aralığını ayarlamasına olanak tanır (genellikle küçük alanlara kurulduğunda gücü ve sinyal gücünü azaltmak için kullanılır). Yönlendiriciniz kablosuz bağlantıyı kapatmayı desteklemiyorsa, iletimi değiştirin (genellikle Tx) Wi-Fi’yi etkin bir şekilde devre dışı bırakmak için 0’a güç verin. Kablosuz yönlendiriciniz Tx gücünü ayarlama veya Wi-Fi’yi devre dışı bırakma gibi özelliklere sahip değilse, yeni yönetim seçeneklerini yüklemek için ürün yazılımını yükseltin. Ayrıntılar için yönlendirici modelinin üretici belgelerine başvurun.