Skip to content

Wi-Fi Yönlendirici Nedir?

25 de Mayıs de 2023

Wi-Fi yönlendiricileri, evlerde ve ofislerde kullanılan en yaygın ağ cihazları arasındadır. Teknik olarak, internete erişmek için bir Wi-Fi yönlendiriciye ihtiyacınız yoktur, ancak kablosuz olarak yapmak istiyorsanız bir Wi-Fi yönlendirici gereklidir.

Bir Wi-Fi Yönlendirici Aslında Ne Yapar?

Bir Wi-Fi yönlendiricinin ne olduğunu anlamak için, geleneksel, Wi-Fi olmayan bir yönlendiricinin ne olduğunu anlamak önemlidir. En basit ifadeyle, yönlendirici, ev veya ofis cihazlarınızı internete bağlayan bir ağ cihazıdır. İnternet servis sağlayıcınız (ISS) evinize veya ofisinize internet bağlantısı sağladığında, bir modem kurar. Çoğu durumda, bilgisayarınızı, oyun konsolunuzu, yayın TV kutunuzu veya başka bir internet özellikli cihazı modeme bağlamazsınız (siz olabilmek, ancak çoğu insan yapmaz). Bunun yerine, modemi bir yönlendiriciye ve diğer aygıtları yönlendiriciye bağlarsınız (bazı aygıtlar modemi ve yönlendiriciyi tek bir kutuda birleştirir). Yönlendirici, modemden gelen internet bağlantısını kendisine bağlı tüm cihazlarla paylaşır. Ayrıca güvenlik duvarları gibi önemli güvenlik özellikleri sunarlar. Tüm bunlar hem geleneksel kablolu hem de Wi-Fi yönlendiriciler için geçerlidir. Bu iki cihaz arasındaki fark, geleneksel bir yönlendiricinin yalnızca bir cihaz kendisine bir Ethernet ağ kablosu kullanılarak bağlandığında çalışmasıdır. Öte yandan Wi-Fi yönlendiriciler, Wi-Fi üzerinden internete bağlanmanıza izin verir (dilerseniz ağ kablolarını Wi-Fi yönlendiricilere de bağlayabilirsiniz). Bir Wi-Fi yönlendiricisini radyo gibi düşünün. Bir Wi-Fi yönlendiriciyi bir modeme bağladığınızda, modem internet bağlantısını Wi-Fi yönlendiriciye gönderir ve ardından bir Wi-Fi sinyali yayınlar.

Wi-Fi için Sadece Bir Yönlendiriciye İhtiyacım Var mı?

Evinizde veya ofisinizde Wi-Fi olması için birkaç şeye ihtiyacınız olacak:

 • Kablo veya telefon şirketi gibi bir ISP ile etkin bir aylık plan.
 • ISP tarafından sağlanan bir modem (kurulu, etkinleştirilmiş ve ISP’nin ağıyla iletişim kuran).
 • Bir Wi-Fi yönlendirici. Geleneksel bir yönlendiriciye ihtiyacınız yok Ve bir Wi-Fi yönlendirici. Bir Wi-Fi yönlendirici, geleneksel bir yönlendiricinin tüm özelliklerini sağlar ve kablosuz yetenekler ekler.
 • Wi-Fi yönlendirici modeme bağlıdır ve bir kablosuz ağ oluşturmak üzere yapılandırılmıştır.

Bunların hepsine sahip olduğunuzda, herhangi bir uyumlu cihazın bağlanabileceği ve çevrimiçi olabileceği bir Wi-Fi sinyaline sahip olacaksınız.

Yönlendirici ve Wi-Fi Arasındaki Fark Nedir?

Yukarıda bahsedildiği gibi, geleneksel bir yönlendirici ile bir Wi-Fi yönlendirici arasındaki en kritik fark, standart bir yönlendiriciye yalnızca bir kablo takarak erişebilmenizdir. Buna karşılık, bir Wi-Fi yönlendirici kablosuz bağlantılara izin verir (belirli modellerde iki tür yönlendiriciyi daha da ayıran bazı özellikler olabilir). İki cihaz türü arasındaki diğer farklar şunları içerir:

 • Hız: Bir Wi-Fi yönlendiriciye kablosuz olarak bağlanmaktansa, Ethernet kullanan bir yönlendiriciye fiziksel bağlantıyla genellikle daha yüksek hızlar elde edersiniz.
 • Güvenilirlik/Sinyal Girişimi: Diğer cihazlar, evler veya ofisler inşa etmek için kullanılan malzemeler ve yakınlardaki diğer Wi-Fi ağları dahil olmak üzere her türlü şey Wi-Fi sinyallerini etkileyebilir. Parazit daha düşük hızlara neden olabilir. Bununla birlikte, genellikle bu bir sorun değildir.
 • Hareketlilik: Evde (veya işte) birden fazla sabit konumdan internet erişimine ihtiyacınız varsa, Wi-Fi en iyi seçenektir. Geleneksel bir yönlendirici ile yalnızca Ethernet kablonuzun ulaştığı yere kadar gidebilirsiniz.
 • Paylaşma: Konukların Wi-Fi üzerinden çevrimiçi olmalarını sağlamak, fiziksel bir bağlantıdan çok daha kolaydır. Tek yapmanız gereken, yönlendiriciden cihazlarına bir ağ kablosu çekmek yerine Wi-Fi şifresini paylaşmaktır (ve tüm cihazlarda – örneğin akıllı telefonlarda – Ethernet bağlantı noktaları yoktur).

Wi-Fi Router için Aylık Ücret Var mı?

Wi-Fi yönlendiriciniz için aylık bir ücret olup olmadığı, onu nasıl aldığınıza bağlıdır. Çoğu durumda, insanlar tercih ettikleri Wi-Fi yönlendiriciyi satın alır ve cihaz için bir kez ödeme yapar. Vakaların büyük çoğunluğunda önerdiğimiz seçenek budur. Wi-Fi yönlendiricinizi İSS’nizden alırsanız, muhtemelen modeminizi yaptığınız gibi kiralamak için aylık bir ücret ödersiniz. Modeminizi de satın alabilirsiniz. Bazı ISP’ler Wi-Fi özellikli modemler sağlar. Çoğu durumda ayrı bir modem ve Wi-Fi yönlendirici kullanmanızı öneririz. İki cihaz kullanmak genellikle daha iyi ağ performansı sağlar, sizin için en uygun Wi-Fi yönlendiriciyi seçmenize olanak tanır ve ISP’leri değiştirdiğinizde Wi-Fi yönlendiricinizi elinizde tutmanıza olanak tanır.

SSS

 • Örgü Wi-Fi yönlendirici nedir?

  Örgü Wi-Fi ağı, kablosuz ağı daha geniş bir aralıkta daha düzgün bir şekilde dağıtmak için birden çok yönlendirici kullanır. Büyük binalarda Wi-Fi ölü noktalarını ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar.

 • Akıllı Wi-Fi yönlendirici nedir?

  Akıllı yönlendiriciler, mümkün olan en güçlü sinyali sağlamak için Wi-Fi bağlantınızı otomatik olarak izler. Ayrıca ağınızdaki güvenlik risklerini belirlemeye ve ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar.

 • Kablosuz yönlendiricim için Wi-Fi şifresini nasıl değiştiririm?

  Wi-Fi anahtarınızı değiştirmek için yönlendiricide yönetici olarak oturum açın ve Wi-Fi Parola Ayarlarını arayın. Wi-Fi şifreniz, yönlendirici şifrenizle aynı şey değil.

 • Wi-Fi yönlendiricimi nasıl sıfırlarım?

  Yönlendiricinizi sıfırlamak ve varsayılan ayarları geri yüklemek için cihazın arkasında veya altında bir sıfırlama düğmesi olup olmadığına bakın. Düğmeye 30 saniye basmak için düzleştirilmiş bir ataç kullanmanız gerekebilir. Yönlendiricinizi sıfırladıktan sonra, hem yönlendiricinizi hem de modeminizi yeniden başlatmalısınız.