Skip to content

Wi-Fi Yönlendiricideki Varsayılan Parolayı Neden Değiştirmelisiniz

10 de Mayıs de 2021

Çoğu yönlendirici, üreticiden yerleşik varsayılan bir parola ile gönderilir. Parolanın tahmin edilmesi kolaydır ve satın aldıktan sonra yönlendirici ayarlarına kolay ilk erişim sağlamak için tamamen çıkarılabilir. Yönlendirici şifresi, Wi-Fi şifresiyle aynı değildir. İlki, yönlendirici ayarlarına erişmek için gereken paroladır, Wi-Fi için kullanılan bir parola ise konukların internete evinizden erişmeleri için ihtiyaç duydukları şeydir.

Varsayılan Parola İyi Biliniyor

İlk kez girdikten sonra şifreyi değiştirmeniz önerilir. Yönlendiricinizin parolasını değiştirmezseniz, ona erişimi olan herhangi biri ayarlarını değiştirebilir ve hatta sizi kilitleyebilir. Bu, evinizin kilidine benzer bir fikir. Birisi evinizi satın alır ancak kilitleri asla değiştirmezse, anahtarlarınız her zaman evine erişebilir. Aynısı yönlendiriciniz için de geçerlidir: Anahtarı veya parolayı hiçbir zaman değiştirmezseniz, parolayı bilen herkes yönlendiricinize erişebilir.

Yeni yönlendiriciler genellikle tahmin edilmesi ve hatırlanması kolay olan varsayılan bir yönetici şifresiyle gelir. Varsayılan yönlendirici parolaları kılavuzlarda yazılmıştır, böylece yönlendiricinizi kurarken sorun yaşarsanız, varsayılan parolayı bulmak için ürün kılavuzuna başvurabilirsiniz. Bu varsayılan yönlendirici şifrelerini burada üretici tarafından derledik: Cisco, Linksys, NETGEAR, D-Link.

Bilgisayar Korsanları Saniyeler İçinde Ağa Erişebilir

Yönlendirici parolası iyi bilinir ve erişimi kolaydır ve bu nedenle değiştirilmek üzere tasarlanmıştır.. Parola değiştirilmezse, güvenli olmayan bir yönlendiricinin sinyal menziline giren bir saldırgan veya meraklı bir kişi parolada oturum açabilir. İçeri girdikten sonra, şifreyi seçtikleri herhangi bir şeye değiştirebilirler, sizi yönlendiriciden kilitleyebilir ve ağı etkili bir şekilde ele geçirebilirler.

Bilgisayar monitöründe gösterilen bilgisayar korsanı ve klasör simgesi

Bir yönlendiricinin sinyal erişimi sınırlıdır, ancak çoğu durumda bir evin dışına, sokağa ve muhtemelen komşuların evlerine kadar uzanır. Hırsızların bir ev ağını ele geçirmek için mahallenizi ziyaret etme olasılığı düşük olabilir, ancak yan tarafta yaşayan meraklı gençler deneyebilir. Varsayılan parolayı değiştirmediğiniz için ağınızı kimseye açık bırakmak, sorun istemektir. En iyi ihtimalle, istilacılar Wi-Fi şifrenizi değiştirebilir veya alternatif DNS sunucu ayarları oluşturabilir. Daha da kötüsü, bilgisayar dosyalarınıza erişirler, internet bağlantınızı yasadışı amaçlarla kullanırlar ve ağınıza virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerini sokarak bilgisayarlarını ve cihazlarını etkilerler.

Varsayılan Yönlendirici Parolasını Değiştirin

Wi-Fi ağınızın güvenliğini artırmak için, tercihen üniteyi kurduktan sonra yönlendiricinizdeki yönetici şifresini değiştirin. Yönlendirici konsolunda mevcut parolasıyla oturum açmanız, yönlendirici parolasını değiştirmek için ayarları bulmanız ve ardından yeni bir güçlü parola seçmeniz gerekir.

Yönlendirici şifresini değiştirmenin ekran görüntüsü

Yönetici kullanıcı adını değiştirme seçeneğiniz varsa (bazı modeller bu ayarı desteklemez), onu da değiştirin. Kullanıcı adı, erişim için gerekli kimlik bilgilerinin yarısıdır ve bir bilgisayar korsanının işini kolaylaştırmak için hiçbir neden yoktur. Varsayılan yönlendirici şifresini aşağıdaki gibi zayıf bir şifreyle değiştirmek 123456 pek yardımcı olmuyor. Tahmin edilmesi zor olan ve yakın zamanda kullanılmayan güçlü bir şifre seçin. Ev ağı güvenliğini uzun vadede korumak için, yönetici parolasını düzenli aralıklarla değiştirin. Bazı uzmanlar, yönlendiricinin şifresini her 30 ila 90 günde bir değiştirmenizi önerir. Parola değişikliklerini belirli bir programa göre planlamak, bunu rutin bir uygulama haline getirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, internetteki şifreleri genel olarak yönetmek için de iyi bir uygulamadır. Parolaları, özellikle de nadiren kullandığınız parolaları (ve parolayı değiştirmek veya yeni bir Wi-Fi parolası oluşturmak dışında büyük olasılıkla yönlendiricinizde çok sık oturum açmayacaksanız) unutmaya meyilliyseniz, parolanızı güvenli bir yere not edin. bilgisayarınızın yanında veya ücretsiz bir şifre yöneticisinde.