Skip to content

Wi-Fi’niz Sonunda Işık Huzmeleri Üzerinden Ulaşabilir

6 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Uzak bölgelerde kablosuz internet sağlamanın yenilikçi bir yolu, Kenya’da Alphabet tarafından başlatıldı.
  • Taara Projesi, fiber kablo döşemenin zor olduğu alanlarda kullanılıyor.
  • Sistem, bilgileri çok yüksek hızlarda çok dar, görünmez bir ışın olarak iletmek için ışığı kullanarak çalışır.
Klaus Vedfelt / Getty Images
Uzmanlar, Kenya’da ışık huzmeleri üzerinden kablosuz internet sağlayan yeni bir teknolojinin piyasaya sürüldüğünü ve sonunda ABD’nin yetersiz hizmet alan bölgelerine internet erişimini genişletmek için kullanılabileceğini söylüyor. Google’ın ana şirketi Alphabet tarafından başlatılan Taara Projesi, fiber kablo döşemenin zor olduğu alanlarda kullanılıyor. Teknoloji, kulelerin yukarısında görüş hattı bağlantıları gerektirir. Alphabet, Afrika’nın uzak bölgelerinde internet erişimi sağlamak için bir telekom şirketi ile birlikte çalışıyor. “İş ortağımızın fiber optik ağından yetersiz hizmet alan alanlara bir dizi bağlantı oluşturarak, Taara’nın bağlantıları yüksek hızlı, yüksek kaliteli interneti insanlara hendek kazma veya kablo çekme ile ilgili zaman, maliyet ve güçlükler olmadan aktarabilir Taara Projesi’nin genel müdürü Mahesh Krishnaswamy, şirketin web sitesinde yaptığı duyuruda, kutuplar boyunca, “dedi.

Yüksek Hızlı, Dar Işın

Sistem, bilgileri çok yüksek hızlarda çok dar, görünmez bir ışın olarak iletmek için ışığı kullanarak çalışır. Krishnaswamy, “Bu ışın, bir bağlantı oluşturmak için iki küçük Taara terminali arasında gönderilir,” diye yazdı. “Tek bir Taara bağlantısı, 20 km’ye kadar mesafeleri kapsayabilir ve 20 Gbps + ‘ya kadar bant genişliği iletebilir; bu, binlerce kişinin aynı anda YouTube’u izlemesi için yeterli bağlantıdır.” Taara Projesi, Sahra Altı Afrika’daki topluluklar arasında ağı genişletmek için çalışıyor. Teknolojinin pilot uygulaması geçen yıl yapıldı ve şu anda Kenya’da çalışıyor. “ABD’de de aynı türden bir sorunla karşı karşıyayız, uzak bölgelerin zayıf internet bağlantısı olduğu veya hiç internet bağlantısının olmadığı yerlerde. Uzmanlar, benzer teknolojinin önümüzdeki beş yıl içinde ABD’de de mevcut olabileceğini söylüyor. BridgeComm CEO’su Barry Matsumori, “Veri talebi, radyo frekansı (RF) veya fiber optik kablo ile tatmin edilmeyen 5G altyapısı ve son mil bağlantısı gibi uygulamaları desteklemek için daha yüksek hızlı sistemlere yönelik bir gereksinimi tetikliyor,” optik kablosuz iletişim (OWC) şirketi, bir e-posta röportajında ​​söyledi. “Önümüzdeki birkaç yıl içinde, 5G genişletmesi göz önüne alındığında daha geniş OWC sistemlerinin dağıtımlarının ve diğer bağlantı uygulamalarının arttığını görmeyi bekleyebiliriz.”

Matsumori, OWC’nin ABD hükümeti tarafından uzay iletişimi ve diğer özel alanlar için zaten kullanıldığını söyledi. “Daha yüksek veri hızlarına olan talep, RF tabanlı teknolojilerin sağlayabildiğini aştı ve bu oranlar yalnızca fiber optik kablo veya OWC tarafından desteklenebilir” diye ekledi. “Bununla birlikte, fiber optik kablo kablosuz bir kurulumdan daha pahalıdır ve bazı durumlarda düzenlemeler kapsamın kapsamını sınırlar.”

Afrika’dan ABD’ye

Gözlemciler, geniş bant internete erişim eksikliğinin, Taara gibi optik sistemlerin yardımcı olabileceği yaygın bir sorundur. İnternet sağlayıcı karşılaştırma sitesi İnternet Danışmanı yöneticisi Sean Nguyen, bir e-posta röportajında ​​”ABD’de de aynı türden bir sorunla karşı karşıyayız, uzak bölgelerin zayıf internet bağlantılarının olduğu veya hiç internet bağlantısının olmadığı yerlerde” dedi. “Bu, şehirlerden ne kadar uzaklaşırsanız, bu insanlar o kadar az hizmet alacağı anlamına geliyor ve bu da eğitim ve iş fırsatları üzerinde büyük bir etkiye sahip. Pandemi bize bunun neslimizin en önemli sorunlarından biri olduğunu gösterdi.”

Bağlantıyı temsil eden şeffaf mavi ışıklar ve çizgilerden oluşan bir ağla kaplı bir şehir

zf L / Getty Images
Nguyen, daha geniş internet erişimi ihtiyacına rağmen Project Taara teknolojisini bu ülkeye getirmenin zor olabileceğini söyledi. “Ne yazık ki, teknolojinin Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın bir şekilde kullanıldığını görmemiz uzun zaman alabilir ve bunun nedeni, halihazırda farklı mevcut altyapılara sahip olmamızdır” diye ekledi. “Dünyada bizden daha iyi, daha hızlı, daha ucuz internete sahip, daha yeni teknolojiye sahip birçok Üçüncü Dünya ülkesi var, çünkü altyapıları tamamen eksikti. En son teknolojiyi getirmek ve benimsemek kolaydı. ABD, bu çok daha karmaşık olacak. ” Taara Projesi, uzak bölgelere internet erişiminin sağlanmasının bir yolunu gösteren heyecan verici bir bakış. Şimdi, ABD’nin benzer bir sisteme sahip olmasını umalım, böylece herkes çalışmak, ders çalışmak ve oynamak için yeterince hızlı çevrimiçi olabilir.