Skip to content

Wi-Fi’ye Bağlanmayan Bir Xbox Nasıl Onarılır

30 de Nisan de 2021

Xbox One, dahili Wi-Fi ile birlikte gelir, ancak her zaman çalışmaz. Parazit ve engeller, ağ sorunları ve hatta bozuk veya uyumsuz yönlendirici veya modem üretici yazılımı dahil olmak üzere bir Xbox One’ın Wi-Fi’ye bağlanmasını engelleyebilecek birçok durum vardır.

Xbox One’ın Wi-Fi’ye Bağlanmamasının Nedenleri

Bir Xbox One Wi-Fi’ye bağlanmadığında, sorun genellikle üç temel nedene indirgenebilir:

 • Mesafe ve girişim: Xbox One Wi-Fi sorunlarının çoğu, konsolun kablosuz yönlendiriciden çok uzakta olmasından veya yönlendiricinin kullandığı aynı frekansta çok fazla parazitten kaynaklanır. Bu sorunlar, konsolu veya yönlendiriciyi hareket ettirerek, parazit kaynağını kaldırarak veya farklı bir bağlantı türüne geçerek çözülebilir.
 • Ağ ekipmanı sorunları: Birçok Wi-Fi bağlantı sorunu, yönlendiriciler ve modemler gibi ağ ekipmanlarından kaynaklanır. Bu sorunları genellikle ağ donanımınızı kapatıp açarak çözebilirsiniz.
 • Xbox One sorunları: Konsolunuzda bir donanım veya yazılım sorunu olabilir. Kablosuz kart arızalandıysa, yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Bu bir yazılım sorunuysa, güç döngüsü genellikle yardımcı olur.

Bu temel kategorilerin her biri, birden çok farklı çözümle birden çok farklı temel nedeni kapsar. Belirli bir sorundan şüpheleniyorsanız, sorun giderme prosedürünüze başlamak için en iyi yer burasıdır. Emin değilseniz, en baştan başlayın ve sonuna kadar ilerleyin.

Karunyapaş Krueklad / EyeEm / Getty Images

Kablosuz Sinyalinizi İyileştirin

Kablosuz ağlar kullanışlıdır, ancak kablolu ağlardan daha az güvenilirdir. Bir gün iyi çalışan bir bağlantı, bir sonraki gün çalışmayı durdurabilir ve nedeni genellikle yeni engeller veya parazit kaynakları ile ilgilidir. Yakın zamanda kablosuz bağlantıya müdahale edebilecek herhangi bir elektrikli ekipman satın aldıysanız veya taşıdıysanız, Xbox One’ınızın Wi-Fi’ye bağlanmamasının nedeni bu olabilir. Xbox One’ınızı, yönlendiricinizi taşıdıysanız veya aralarına büyük nesneler yerleştirdiyseniz, sorun da bu olabilir. Ağınızı Wi-Fi’ye bağlamayı denediğinizde bile görünmüyorsa, başlamanız gereken yer burasıdır. Xbox One’ınızın bağlanmasına yardımcı olmak için kablosuz sinyalinizi şu şekilde iyileştirebilirsiniz:

 1. Xbox One veya kablosuz yönlendiricinizi birbirine daha yakın olacak şekilde taşıyın.

 2. Xbox One’ınızı ve yönlendiricinizi birbirine yakın olacak şekilde hareket ettiremiyorsanız, büyük engelleri kaldırmak için konumlarını değiştirmeyi deneyin. Duvarlar, tavanlar, kitap rafları ve diğer büyük mobilya parçaları gibi katı nesnelerin tümü kablosuz sinyali zayıflatabilir. Dış duvarlar ve banyo duvarları, kablosuz sinyallerin içeri girmesi için genellikle daha zordur.

 3. Paraziti azaltmak için hem yönlendiriciyi hem de Xbox One’ı olabildiğince yükseğe yerleştirmeyi deneyin.

 4. Kablosuz telefonlar, interkomlar ve mikrodalgalar gibi parazit kaynaklarını kaldırın veya fişini çekin.

 5. Wi-Fi ağınızı farklı bir kanala değiştirmeyi deneyin.

 6. 5 GHz Wi-Fi ağı kullanıyorsanız, 2,4 GHz’e geçmeyi deneyin. 5 GHz daha yüksek hızlar sağlayabilirken, 2,4 GHz ağlar daha iyi menzile sahiptir.

 7. Xbox One’ınızı kullandığınız alanda güçlü bir kablosuz sinyal alamıyorsanız, bir Wi-Fi genişletici yardımcı olabilir.

Ağ Donanımınızı ve Xbox’ınızı Güçlendirin

Ağ donanımınız ve Xbox One ile ilgili sorunların her ikisi de Wi-Fi’ye bağlanma ile ilgili sorunlara neden olabilir; bu durumda, güç çevrimi genellikle birinin veya diğerinin yeniden bağlanmanıza izin verir. Xbox One’ınız eskiden Wi-Fi’ye bağlanırsa ve şimdi bağlanmıyorsa, aradığınız düzeltme bu olabilir. Xbox One ve ağ donanımınızı nasıl kapatıp açacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Modeminizi ve yönlendiricinizi güç kaynağından çıkarın.

 2. Modeminizi ve yönlendiricinizi 10-30 saniye fişten çekin.

 3. Modeminizi ve yönlendiricinizi tekrar takın.

 4. Xbox One’ınızı kapatın. Xbox One’ın önündeki güç düğmesini en az 10 saniye basılı tutarak konsolunuzu tamamen kapatın.

 5. Xbox One’ınızı güç kaynağından çıkarın.

 6. Xbox One’ınızı en az bir dakika boyunca fişten çekin.

 7. Xbox One’ınızı tekrar takın.

 8. Xbox One’ınızı açın ve Wi-Fi bağlantısını kontrol edin.

Xbox One Wi-Fi Ayarlarınızı Kontrol Edin

Xbox One’ınız Wi-Fi ağınıza bağlanmayı reddettiğinde, yapmanız gereken ilk şeylerden biri doğru ağa bağlanmaya çalıştığınızı ve doğru parolayı girdiğinizi doğrulamaktır. Ardından, Xbox One’ınızın ağınızı görüp göremediğini kontrol etmeniz ve doğru ağa bağlanmaya çalıştığınızdan emin olmanız gerekir. Doğru ağa bağlanmaya çalışıyorsanız ve doğru şifreyi giriyorsanız, ancak işlem yine de başarısız oluyorsa, yönlendiricinizin ürün yazılımıyla ilgili bir sorun olabilir. Bu işlem, Hizmet Kümesi Tanımlayıcısı (SSID) olarak bilinen Wi-Fi ağınızın adını ve ağınızın parolasını doğrulamak için yönlendiricinizde oturum açmanızı gerektirecektir. Yönlendiricinize erişiminiz yoksa, ağ yöneticinizden veya kablosuz ağınızı kuran kişiden yardım almanız gerekecektir. Xbox One’ınızın doğru kablosuz ağa bağlandığından nasıl emin olacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Yönlendirici ayarlarınızı bir bilgisayarda açın ve SSID ile parolayı kontrol edin.

  TP-Link yönlendiricinin Wi-Fi ayarları

  Yapabilirsin genelde routerlogin.net, 192.168.0.1, 192.168.1.1 veya 192.168.2.1’e giderek yönlendiricinizin ayarlarına erişin. Yönlendiricinize nasıl erişeceğinizi ve WiiFi SSID’nizi ve şifrenizi nasıl bulacağınızı çözemezseniz, işte bazı yararlı ipuçları:

  • Yönlendiricinize yönetici olarak nasıl erişilir.
  • Wi-Fi şifrenizi nasıl bulabilir ve değiştirebilirsiniz.
 2. SSID’yi ve parolayı yazın.

 3. Xbox One’ınızı açın.

 4. Xbox One oyun kumandanızdaki Kılavuz düğmesine basın ve şuraya gidin: Sistem > Ayarlar.

  Xbox One Sistem Ayarları menüsü

 5. Seçiniz Kablosuz ağ kur.

  'Kablosuz ağ kur' seçili Xbox One ağ ayarları menüsü

 6. Aramak SSID birinci adımda not ettiğiniz ve onu seçin.

  Xbox One'da ağ seçimi menüsü

  Bu listede ağınızın SSID’sini görmüyorsanız, Xbox One’ınız muhtemelen yönlendiricinizden çok uzaktadır. Kablosuz ağınızın çalıştığını doğrulamak için farklı bir cihaz kullanın ve ardından Xbox One ile yönlendiriciyi birbirine yaklaştırmayı deneyin.

 7. Birinci adımda yazdığınız şifreyi girin.

  Xbox One kablosuz ağ parolası ekranı

 8. Xbox One’ınızın Wi-Fi ağınıza bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin.

Xbox One’ın Kablosuz Ağa Bağlanmasını Başka Ne Engelleyebilir?

Xbox One’ın bağlanmaya çalıştığınız kablosuz ağı görebildiği ve doğru parolanın kullanıldığı, ancak konsolun yine de ağa bağlanmadığı durumlarda, olabilecek birkaç olası sorun vardır. kabahatli. En yaygın sorun, ürün yazılımı sorunudur. Firmware, kablosuz yönlendirici veya modem gibi bir donanım aygıtına yüklenen ve nasıl çalıştığını kontrol eden bir yazılımdır. İnternet servis sağlayıcınız (ISS) yönlendiricinizi veya modeminizi yeni üretici yazılımıyla güncellerse ve Xbox One’ınızın ağınıza bağlanmasını engelleyen bir tür çakışma varsa, yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Donanımınız size aitse, kendi aygıt yazılımınızı güncelleyebilirsiniz, ancak genellikle yardım için ISS’nize başvurmanız gerekecektir. Sorunlara neden olabilecek diğer sorun, Xbox One’ınızın artık çalışmayan özel bir Medya Erişim Kontrolü (MAC) adres kümesine sahip olabileceğidir. Bu daha az yaygındır, ancak kendiniz düzeltebilirsiniz:

 1. Basın Kılavuz düğmesi oyun kumandanızda ve şuraya gidin: Sistem > Ayarlar > > Ağ ayarları.

 2. Seçiniz Gelişmiş Ayarlar.

  Xbox One Gelişmiş ağ ayarları menüsü

 3. Seçiniz Alternatif MAC adresi.

  'Alternatif MAC adresi' seçili Xbox One Gelişmiş ayarlar menüsü

 4. Seçiniz Açık.

  Xbox One 'Alternatif Kablosuz MAC adresini' temizleme

 5. Seçiniz Tekrar başlat.

  Xbox One'da konsol mesajını yeniden başlatın

 6. Xbox One’ınızı yeniden başlatın ve kablosuz ağınıza bağlanıp bağlanamadığınızı kontrol edin.

Kablolu Ethernet Bağlantısına Geçin

Wi-Fi kadar kullanışlı olduğu kadar, çalışmayacağı durumlar da vardır. Xbox One’ınızın bağlanmasını engelleyen bir tür yeni girişim veya ISS’nizin düzeltmeyi reddettiği yönlendirici ürün yazılımınızda bir sorun olsun, Xbox One’ınızı çevrimiçi hale getirmenin tek yolunun kablolu bir Ethernet bağlantısı kullanmak olduğunu görebilirsiniz. Ethernet bağlantısı kullanmanın yararı, kablolu bağlantıların kablosuz bağlantılardan çok daha güvenilir olmasıdır. Xbox Ağında rekabetçi oyunlar oynarsanız, en güçlü Wi-Fi bağlantısı bile gecikme nedeniyle sizi dezavantajlı duruma sokabilir. Ethernet üzerinden bağlanmanın kesinlikle bir yolu yoksa, bir dizi ağ güç hattı adaptörünü denemek isteyebilirsiniz. Bir elektrik hattı adaptörü ile, evinizdeki elektrik kablolarını kablolu bir ağ olarak kullanabilirsiniz, böylece yönlendiricinizden Xbox One’ınıza kadar ayrı bir Ethernet kablosu çalıştırmanıza gerek kalmaz.