Skip to content

Widget Nedir?

16 de Haziran de 2021

Web tasarımında web widget’ları, bir web sayfasının veya web sitesinin işlevselliğini artıran küçük bileşenlerdir. Widget kelimesi, yöneticilerin widget’larda bulunan yeni özellikleri bloglarının web sayfalarına yerleştirdiği WordPress gibi yönetilen içerik yönetim sistemleriyle popüler olarak ilişkilendirilir.

Widget Nedir?

Bir widget, bir iframe’e benzer şekilde, farklı bir web sitesinin küçük bir bölümünü başka bir web sitesinde çalıştırır. Örneğin, Facebook’un widget’ları bir Facebook oturum açma veya yorum kutusu yerleştirebilir. Ana web sitesi, hizmetin nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak, pencere öğesi içinde ne olduğu hakkında çok az bilgiye sahip olabilir veya hiç bilgi sahibi olmayabilir. Widget’lar, değişken görünürlük ve kontrole sahip olduğunuz başka bir web sitesinin özelliklerine ve işlevlerine açılan bir pencere gibidir.

Özel olarak oluşturulmuş web siteleri aynı zamanda, belirli işlevleri tamamen veya kısmen sağlamak için açık kaynak kodu veya çerçeveler kullanan bir modaya uygun olarak widget’ları da içerir. Örneğin, yorum işlevi genellikle Facebook’un oturum açma işlevine bağlanan bir Disqus eklentisi tarafından gerçekleştirilir. Bu siteler ayrıca RSS veya podcast özellikleri de ekleyebilir. Bu özellik, eklenti ve entegrasyon gibi daha genel terimler için büyük ölçüde bir kenara bırakılmış olsa da, bir widget olarak kabul edilebilir. Her iki durumda da, widget’lar, sitenin temel özelliklerinden herhangi birini değiştirmeden bir web sitesine giren bağımsız kod bloklarıdır. Widget’lar, pazarlanan varlıklar olarak giderek daha az popüler hale gelse de, widget’lar hala eklentiler ve uzantılar biçiminde bulunur.

Web Widget’larının Kullanımları

Widget’lar, diğer platformlarla uyum sağlayan ekran kullanıcı arabirimi öğeleri sağlar. Örneğin, haber makalelerinin etrafında görülen sosyal medya simgeleri bir tür widget’tır. Bunlar, içeriğin küçük, gömülü bir programla kolayca paylaşılmasını sağlar. Widget’lar, tutarlı yerleşim ve kullanıcı arayüzü ile bir web sitesindeki herhangi bir web sayfasında çalışabilir. Sosyal medya platformuna bağlantı, widget içindeki kod tarafından yönetilir ve web geliştiricisini her sosyal medya platformunun API’lerinin nasıl çalıştığını öğrenmekten ve anlamaktan kurtarır. Bir web tasarımcısıysanız, muhtemelen bu bilgiyi bilmek isteyeceksiniz. Ancak çoğu editör, kullanıcıları etkileşime girmeye ve daha fazlasını okumaya teşvik eden işlevsel, kullanılabilir bir web sitesine odaklanır. API’nin ne olduğunu veya JSON’un nasıl yazıldığını öğrenmek için zamanları yok. Bunun yerine web sitelerine bir widget eklerler ve sosyal medya entegrasyonu tamamlanır. Widget’ların en büyük yararı kullanım kolaylığıdır. Kodlamaya yeni başlayan biri, yeni bloglarına bir dizi etkileyici özelliği kolayca yapıştırabilir ve özellikleri sıfırdan tasarlamadan web sitelerinin işlevselliğini ve kullanıcı deneyimini yükseltebilir.

Widget’ların Dezavantajları

Web tasarımcıları, widget’ın tasarımıyla da sınırlandırılabilir. Üçüncü taraf koduyla çalışırken her zaman böyledir. Yazılımın ne yaptığını tam olarak anlamadıysanız, yazılımın istenmeyen bir şey yapma olasılığı vardır. En iyi senaryoda, zararsız bir verimsizliktir. Ancak en kötü senaryoda, widget, ziyaretçilerinizin bilgisayarlarında kötü amaçlı istemci tarafı kodu çalıştırabilir. Bu nedenle, yalnızca güvenilir bir kaynaktan gelen widget’ları kullanmak veya widget’ların yalnızca söylediklerini yaptığını ve daha fazlasını yapmadığını önceden doğrulamak çok önemlidir. Bu, widget’ların özel yükü değil, herhangi bir girişime harici kod entegre edildiğinde güvenlik riskidir. Node.js modülleri de bir o kadar risk getirir.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Tilki, İskender. “Bir Widget Nedir?” Düşünce Şirketi, Mayıs. 25, 2021, thinkco.com/what-is-a-widget-4687334.
Tilki, İskender. (2021, 25 Mayıs). Widget Nedir? https://www.thinktco.com/what-is-a-widget-4687334 adresinden alındı
Tilki, İskender. “Bir Widget Nedir?” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/what-is-a-widget-4687334 (16 Haziran 2021’de erişildi).