Skip to content

Wii Remote Nasıl Senkronize Edilir

31 de Mayıs de 2021

Nintendo Wii’nizi kurmadan önce, bir Wii uzaktan kumandasını konsolla nasıl senkronize edeceğinizi bilmeniz gerekir. Bilgisayarınızda bir video oyunu öykünücüsü kullanarak Wii oyunları oynamak istiyorsanız, bir Wii denetleyicisini Bluetooth aracılığıyla bir PC’ye nasıl bağlayacağınızı da bilmek isteyebilirsiniz. Bu makaledeki talimatlar Windows PC’ler ve Nintendo Wii için geçerlidir, Nintendo Wii U ile karıştırılmamalıdır.

Wii Uzaktan Kumandayı Wii ile Eşleştirme

Wii’nizle birlikte gelen denetleyici konsola zaten bağlı olabilir. Değilse, Wii uzaktan kumandasını konsolla senkronize etmek için şu adımları izleyin:

 1. Hareket sensörü çubuğunun Wii’ye takılı olduğundan emin olun.

 2. Konsolu açın ve kırmızı eşitleme düğmesini bulmak için Wii’nin önündeki bellek kartı yuvası kapağını açın.

  Kırmızı eşitleme düğmesi, Wii konsolunun ön tarafındaki bellek kartı yuvası kapağının altındadır.

  Bir Wii Mini modeliniz varsa, konsolun sol tarafındaki pil bölmesinin yanında senkronizasyon düğmesi bulunabilir.

 3. Wii denetleyicisinin arkasındaki pil kapağını çıkarın, ardından pillerin altındaki kırmızı senkronizasyon düğmesine basıp bırakın. Wii uzaktan kumandasının önündeki ilk LED ışığı yanıp sönmeye başlamalıdır.

  Kırmızı eşitleme düğmesi, Wii uzaktan kumandasının arkasındaki pillerin altındadır.

  Bazı Wii uzaktan kumandalarda, senkronizasyon düğmesi arka pil kapağındaki bir deliğin içindedir, bu durumda kapağı çıkarmanız gerekmez.

 4. Wii uzaktan kumandasındaki LED yanıp sönerken Wii’deki kırmızı senkronizasyon düğmesine basıp bırakın.

  Wii uzaktan kumandasındaki LED, Wii'deki kırmızı senkronizasyon düğmesinin yanında yanıp sönüyor.

 5. Bağlantı başarılı olduğunda, LED’in yanıp sönmesi duracaktır. Kalan sabit mavi LED, denetleyicinin hangi oynatıcıya (1-4) atandığını gösterir.

Yukarıdaki adımları izleyerek ek Wii uzaktan kumandaları bağlayabilirsiniz; ancak, kontrol cihazı daha önce başka bir Wii ile senkronize edilmişse, artık bu konsolla eşleştirilmeyecektir.

Ek Wii Uzaktan Kumandalarını Geçici Olarak Senkronize Etme

Bir arkadaşınızın sisteminde oynuyorsanız ve Wii uzaktan kumandanızı geçici olarak bağlamak istiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. basın Ev birinci oyuncuya atanan Wii denetleyicisindeki düğme.

  Wii denetleyicisindeki Ana Sayfa düğmesi

 2. Seç Wii Uzaktan Ayarları.

  Wii Ana Menüsünde Wii Uzaktan Ayarları

 3. Seç yeniden bağlan.

  Wii Remote Ayarları menüsünde yeniden bağlanın

 4. Senkronize etmek istediğiniz kontrol cihazında 1+2 aynı anda düğmeler.

  Wii uzaktan kumandasındaki 1 ve 2 düğmeleri

 5. Birden çok Wii uzaktan kumandayı senkronize etmek için 1+2 eşleştirmek istediğiniz sırayla her denetleyicide aynı anda

Bu yöntem kullanılarak eşitlenen tüm denetleyiciler, konsol kapatıldığında otomatik olarak eşleşmez. Oyun oynarken ek Wii uzaktan kumandaları bağlamada sorun yaşıyorsanız, yazılımı kapatın ve kumandayı ana ekrandan senkronize etmeyi deneyin.

Bir Wii Kumandasını Bilgisayara Bağlama

Dolphin öykünücüsü veya benzer bir program kullanarak Wii oyunları oynamak istiyorsanız, muhtemelen bir Wii uzaktan kumandasını PC’nizle senkronize etmek isteyeceksiniz: PC’nizin Wii denetleyicisini bir öykünücüyle kullanması için bir hareket sensörü çubuğuna ihtiyacınız olacak.

 1. Dolphin öykünücüsünü başlatın ve Kontrolörler tepede.

  Dolphin öykünücüsünde Denetleyiciler sekmesi.

 2. basın ve basılı tutun 1+2 Wii uzaktan kumandasında aynı anda.

  Wii uzaktan kumandasındaki 1 ve 2 düğmeleri

 3. Seç Gerçek Wiimote yanındaki açılır menüden Wiimote 1.

  Dolphin emülatör denetleyici ayarlarında Wiimote 1'in yanındaki açılır menüde Gerçek Wiimote.

 4. Yanındaki kutuyu işaretleyin Sürekli Tarama, ardından seçin TAMAM MI. Denetleyicinin önündeki LED sabit mavi renge dönmelidir.

  Dolphin öykünücüsü denetleyici ayarlarındaki Sürekli Ayarlar onay kutusu.

Bilgisayarınıza bağlı bir sensör çubuğunuz olması koşuluyla, artık Wii uzaktan kumandayı kullanabilmelisiniz. Bilgisayarınızı her yeniden başlattığınızda Wii uzaktan kumandanızı PC’nizle eşleştirmeniz gerekir. Wii uzaktan kumandanın eşleşmesini kaldırmak için sistem tepsisindeki Bluetooth simgesine sağ tıklayın ve Aygıtı kaldır.

Eşitlenmeyen Bir Wiimote Nasıl Onarılır

Denetleyicideki ışıklar yanıp sönmeye başlar ve ardından kapanırsa, sırayla aşağıdaki sorun giderme adımlarını deneyin. Her adımdan sonra Wii uzaktan kumandayı senkronize edip edemediğinizi kontrol edin:

 1. Wii konsolunun Bluetooth’unu sıfırlayın. üzerinde iken sağlık & Güvenlik Wii’yi ilk başlattığınızda görünen ekran, konsoldaki hafıza kartı yuvası kapağını açın, ardından kırmızı senkronizasyon düğmesini 15 saniye basılı tutun.

 2. Pilleri Wii uzaktan kumandasından çıkarın ve üç dakika dışarıda bırakın, ardından değiştirin.

 3. Farklı bir Wii uzaktan kumandayı senkronize etmeyi deneyin. Eşitlenirse, diğer denetleyicide bir sorun olduğunu bilirsiniz, bu nedenle onu onarmanız veya değiştirmeniz gerekecektir.

 4. Başka bir sensör çubuğu deneyin. Hiçbir denetleyici Wii ile eşitlenmezse, Wii hareket sensörü çubuğunu değiştirmeniz gerekebilir.

 5. Wii konsolunuzu onarın veya değiştirin. Wii uzaktan kumandanız hala Wii konsolunuzla eşitlenmiyorsa, konsolun dahili donanımında bir sorun var demektir. Ne yazık ki, Nintendo artık onarım sunmuyor, bu yüzden ya kendiniz tamir etmeli, bir elektronik tamirhanesine götürmeli ya da başka bir konsol satın almalısınız.