Skip to content

Wii U GamePad: Taşınabilir Oyun Sistemi mi?

11 de Mayıs de 2021

Nintendo Wii U, bir ev video oyun konsolu ve Wii’nin halefidir. Microsoft Xbox One ve Sony PlayStation 4 ile rekabet eder. Wii U GamePad, Wii U oyun konsolu için standart denetleyicidir. Taşınabilir bir oyun sistemine benziyor, ancak bir Nintendo 3DS veya Nintendo DS gibi çalışmıyor.

Nintendo

Wii U GamePad bir Denetleyicidir

Wii U, taşınabilir bir oyun sistemi değildir ve Nintendo DS ve Nintendo 3DS’nin aksine, denetleyicinin evin dışında veya Wii U konsolundan uzakta oynanması amaçlanmamıştır. Wii gibi, Wii U konsolu da iç mekanda oynanmak üzere tasarlandı. En göze çarpan özelliği, denetleyiciye gömülü 6 inçlik dokunmatik ekrandır, bu da taşınabilir bir oyun sistemiyle neden karıştırıldığını görmeyi kolaylaştırır. GamePad denetleyicisi, bir DS veya 3DS kullanmış olan herkese tanıdık gelen kontrollere sahiptir. Ancak, bağımsız bir cihaz değildir. Bir Nintendo DS veya 3DS’yi herhangi bir yere götürebilirsiniz ve işe yarayacaktır. Wii U GamePad denetleyicisini Wii U konsolundan ayırırsanız çalışmaz.

Wii U Denetleyicisi Nasıl Çalışır?

Wii U denetleyicisi, tescilli bir aktarım protokolü ve yazılımı kullanarak bilgileri Wii U konsoluna ve konsolundan kablosuz olarak gönderir. Konsol, Wii U sisteminin önemli bir parçasıdır. Onsuz, kontrolör işe yaramaz. Wii U oyunlarını bir televizyon yerine kontrol cihazının yerleşik ekranında oynamayı seçebilseniz bile, kontrol cihazı ayrı bir oyun konsolu değildir. Bununla birlikte, birçok harika özelliği var. Wii U GamePad, Wii U konsolunun yakınındayken şunları yapabilir:

  • İkinci ekran işlevselliği sağlayın.
  • GamePad’de TV ekranı olmadan oyun oynamak için kullanılmalıdır.
  • Televizyon uzaktan kumandası olarak kullanılmalıdır.
  • Diğer uyumlu Wii denetleyicileriyle birlikte çalışın.
  • Kumandanın öne bakan kamerasını kullanarak görsel sohbeti kolaylaştırın.

Wii U Konsolu ve GamePad hakkında

Bir Wii U satın aldığınızda, konsol, bir GamePad ve gerekli konektörler kutuya dahil edilir. Birden fazla kişi oynayacaksa, ek bir kontrol cihazı satın almanız gerekir, ancak bu bir GamePad olmayacaktır çünkü Wii U birden fazla kişiyi desteklememektedir. Çok sayıda oyununuz varsa veya satın almayı planlıyorsanız, Wii U konsolunda fazla depolama alanı olmadığı için harici bir sürücüye ihtiyacınız olabilir. Wii U, konsoldaki dört USB bağlantı noktasından birine takılan harici sürücüleri destekler. Nintendo, uyumlu harici sürücülerin bir listesini tutar. Wii U konsolu, önceki Wii oyunlarıyla geriye dönük uyumludur ve pek çok harika oyun mevcuttur. Eklemek isteyebileceğiniz diğer aksesuarlar arasında mikrofon, kulaklık ve yarış direksiyonu bulunur.