Skip to content

WiMAX Teknolojisini Kullanma

15 de Mayıs de 2021

WiMAX Wi-Fi

  • WiMAX Gereksinimleri
  • WiMAX’ın Maliyeti
  • WiMAX Performansı

WiMAX için Neler Gereklidir?

Herhangi bir kablosuz teknolojide olduğu gibi, WiMAX için gereksinimler temelde bir verici ve alıcıdır. Verici, bir GSM kulesi gibi bir WiMAX kulesidir. Baz istasyonu olarak da adlandırılan bir kule, yaklaşık 50 km’lik bir yarıçap içindeki bir alanı kapsayabilir. O kule konusunda tüketicinin yapabileceği pek bir şey yok; hizmet sağlayıcının tesislerinin bir parçasıdır. Bu yüzden önce bir WiMAX hizmetine abone olmanız gerekir. İşte size en yakın olanı arayabileceğiniz, dünya çapında konuşlandırılmış WiMAX ağlarının bir listesi. Öte yandan, WiMAX dalgalarını alabilmek için, bilgisayarınızı veya cihazınızı bağlamak için WiMAX için bir alıcıya ihtiyacınız var. İdeal olarak, cihazınızda dahili WiMAX desteği olacaktır, ancak bu biraz nadir ve pahalı olabilir, çünkü ilk WiMAX özellikli dizüstü bilgisayarlar yeni piyasaya sürüldü ve yazım sırasında (2009), yalnızca bir avuç WiMAX var. Nokia N810 İnternet tablet gibi etkin cep telefonları. Bununla birlikte, dizüstü bilgisayarlar için oldukça uygun fiyatlı ve kullanışlı PCMCIA kartları vardır. Eskiden bir dizüstü bilgisayara bağlayacağımız bir WiMAX modemimiz vardı, ancak çalıştırılması gerektiğinden ve kolayca taşınabilir olmaktan daha az olduğu için oldukça elverişsizdi. WiMAX modemler, USB ve Ethernet kabloları aracılığıyla bilgisayarlara ve diğer cihazlara bağlanabilir.

WiMAX’ın Maliyeti

WiMAX, hem geniş bantlı DSL İnternet hem de 3G veri planlarından daha ucuz olacaktır. Ücretsiz olsa bile burada Wi-Fi’yi düşünmüyoruz çünkü bir LAN teknolojisi. WiMAX, kablolu DSL’den daha ucuzdur çünkü kaplanacak alanın etrafına kablo yerleştirilmesini gerektirmez, bu da sağlayıcı için muazzam bir yatırım anlamına gelir. Bu yatırımı gerektirmemek, kablosuz genişbantı düşük sermaye ile perakende satış yapmaya başlayabilen birçok hizmet sağlayıcıya kapıyı açar ve böylece rekabet nedeniyle fiyatların düşmesine neden olur. 3G paket tabanlıdır ve kullanıcılar normalde bir eşik paketine sahiptir. Bu paketin sınırını aşan aktarılan veriler, fazla MB başına ödenir. Bu, ağır kullanıcılar için oldukça pahalı olabilir. Öte yandan WiMAX, veri, ses ve video dahil her tür veri için sınırsız bağlantıya izin verir. WiMAX kullanmayı planlıyorsanız, yalnızca WiMAX destekli donanıma veya mevcut donanımınıza bağlanacak cihaza yatırım yapmanız gerekecektir. WiMAX entegrasyonunun bu ilk günlerinde, ilki pahalı olacak, ancak ikincisi oldukça uygun fiyatlı ve hatta ücretsiz. Bir süre önce bir WiMAX hizmetine abone olduğumuzda, bize ücretsiz bir modem verildi (sözleşmenin sonunda iade edilmek üzere). Sadece sınırsız erişim için sabit bir oran olan aylık ücreti ödemek zorunda kaldık. Sonuç olarak, WiMAX, özellikle evde ve ofiste nispeten ucuz olabilir.

WiMAX Performansı

WiMAX, 70 Mbps’ye varan hızıyla oldukça güçlüdür ki bu çok fazladır. Şimdi, sonra gelen şey aldığınız bağlantının kalitesini belirler. Bazı sağlayıcılar, tek bir hatta (sunucularında) çok fazla aboneyi barındırmaya çalışır, bu da yoğun zamanlarda ve belirli uygulamalar için kötü performanslara neden olur. WiMAX, bir daire içinde yaklaşık 50 km menzile sahiptir. Arazi, hava durumu ve binalar bu menzili etkiler ve bu, çoğu insanın düzgün bir bağlantı için yeterince iyi sinyal alamamasına neden olur. Yönlendirme de bir sorundur ve bazı kişilerin WiMAX modemlerini pencerelerin yanına yerleştirmeyi seçmesi ve iyi bir alım için belirli yönlere dönmesi gerekir. WiMAX bağlantısı normalde görüş alanı dışındadır, yani verici ve alıcının aralarında net bir hat olması gerekmez. Ancak, arazi ve binalarla ilgili sorunları ortadan kaldırdığı için performans ve stabilitenin çok daha iyi olduğu bir görüş hattı versiyonu mevcuttur. .