Skip to content

Windows 10, 8 ve 7’de Ekran Görüntüleri Nasıl Çekilir

31 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Tam ekran yakalama (Windows 10, 8 ve 7): PrtScn, PrintScrn, Ekran görüntüsüveya Fn+Prnt Scrn. Basın Ctrl+V ekran görüntüsünü yapıştırmak için.
 • Tam ekran yakalama (Windows 10): Galibiyet+PrintScrn. Tam ekran veya anlık görüntü (Windows 10): Galibiyet+Vardiya+S > seç ekran alıntısı türü.
 • Ekran alıntısı aracı (Windows 10, 8, 7) veya Alıntı ve Taslak (Windows 10): Tür kırpmak açmak için arama kutusunda> seçin Yeni veya Mod.

Bu makalede, Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7’de ekran görüntülerinin nasıl alınacağı açıklanmaktadır.

Windows 10’da ekran görüntüleri

Windows 10’da bir ekran görüntüsü çekin Galibiyet+Vardiya+S. Bu kısayol tuşu, ekranın üst kısmında küçük bir kırpma menüsü açar.

Yakalamak istediğiniz alan türü için üç seçeneğiniz vardır:

 • Dikdörtgen Snip
 • Serbest Biçimli Snip
 • Pencere Parçacığı
 • Tam Ekran Snip

Yakalamak istediğiniz ekran görüntüsü türünü seçin. Kullanmak için Dikdörtgen veya Serbest Biçimli Snip, yakalama alanını tanımlamak için fareyi tıklayıp sürükleyin. Fare düğmesini bıraktığınızda, alan panonuza kaydedilir. Seçerseniz Pencere Parçacığıseçtiğiniz etkin pencere panoya kaydedilecektir. Seçerseniz Tam Ekran Snip, masaüstünün tamamı (ekli ek monitörler dahil) panoya kaydedilecektir. Kesintilerden herhangi biri ile, Alıntı, panoya kaydedildi.

Windows 10'da bir ekran alıntısı için Windows bildirimi

Cankurtaran
Kaybolmadan önce bildirimi seçerseniz, ekran alıntınızı açacaktır. Alıntı ve Taslakyeni versiyonu Ekran alıntısı aracı Windows 10’da. Veya kopyalanan ekran görüntüsünü bir resim düzenleyiciye, e-posta mesajına, OneNote’a veya başka bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz.

Alıntı ve Taslak'ta bir ekran görüntüsü görüntülenir

Cankurtaran

Alıntı ve Taslak (Windows 10)

Snip & Sketch, yukarıdaki hızlı ekran görüntüsünü alır ve kırpma ve açıklama araçlarını ekler. Başka tekniklerle bir ekran görüntüsü alırsanız ve Alıntı ve Taslak’ı yüklediyseniz, Windows bildirimleri ekran görüntüsüne Alıntı ve Taslak’ta erişmenizi ister. Araç, 3 veya 10 saniyelik bir gecikmeye ayarlanmış bir zamanlayıcı sunar.

Alıntı ve Taslak'taki seçenekler

Tam Ekran Yakalamalar (Windows 10, 8 ve 7)

Hangi Windows sürümünü çalıştırırsanız çalıştırın, tuşuna basarak tüm masaüstünün ekran görüntüsünü yakalayın. PrtScn (veya Ekran görüntüsü, veya bazı dizüstü bilgisayarlarda Fn+Prnt Scrn). Kullanma PrtScn tam ekranın ekran görüntüsünü alır ve bunu sistem panonuza kopyalar. Buradan, görüntüyü ihtiyacınız olan yere, örneğin bir e-postaya veya Microsoft Paint veya Windows için Gimp gibi bir görüntü düzenleyiciye yapıştırabilirsiniz. Resmi yapıştırmak için, yerleştirmek istediğiniz konumu seçin ve düğmesine basın. Ctrl+V. Ekran görüntüsü tüm aktif monitörleri yakalar.

Alternatif Tam Ekran Yakalama (Windows 10 ve 8)

PrtScn Yukarıdaki yöntem, Windows’un tüm sürümlerinde çalışır. Ancak Windows 10 ve Windows 8, ekran yakalamayı biraz daha hızlı hale getiren ek bir numara sunar. Basın Galibiyet+PrtScn (veya Fn+Kazan + PrtScrn). Ekranınız, bir kamera deklanşörü kırılmış gibi anlık olarak kararır ve ekran görüntüsünü gösterir. Ancak, görüntüyü başka bir programa yapıştırmak zorunda kalmadan, Windows görüntüyü Resimler > Ekran görüntüleri Klasör.

Ekran görüntüleri klasörünü görüntüleyen Windows Dosya Gezgini

Cankurtaran

Tek Pencere Ekran Görüntüleri (Windows 10 ve 8)

Tek bir pencerenin ekran görüntüsünü almak için önce başlık çubuğunu (üstte) seçerek onu etkin pencere yapın. Basın Alt+PrtScn. Sadece aktif pencerenin ekran görüntüsü panonuza kaydedilir. Ardından görüntüyü bir e-posta iletisi veya Microsoft Paint uygulaması gibi başka bir programa veya konuma yapıştırabilirsiniz.

Windows Ekran Alıntısı Aracı (Windows 10, 8 ve 7)

Microsoft, ekran görüntüsü almanın başka bir yolunu sunan, ancak yakalanan alan üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olan Ekran Alıntısı Aracı adlı yerleşik bir Windows yardımcı programı içerir. Vista ile başlayan Windows sürümlerinde mevcuttur, ancak bazı sürümler birbirinden farklıdır. Windows’daki Ekran Alıntısı Aracı, Alıntı ve Taslak adlı yeni bir araca dahil ediliyor. Alıntı ve Taslak, Ekran Alıntısı Aracı gibi ekran görüntüleri almanıza, aynı zamanda görüntülere açıklama ekleyip kırpmanıza olanak tanır. Her iki araç da Windows 10’da hala kullanılabilir.

 1. Seçiniz Başlat ve yazın keskin nişancılık içine Arama Kutu. Seçiniz Ekran alıntısı aracı arama sonuçlarında.

  Windows 10 aramasında Ekran Alıntısı Aracı

 2. Windows 10’daki Ekran Alıntısı Aracı’nın önceki sürümlerden farklı olduğu yer burasıdır. İçinde Windows 10: Seçiniz Mod Ekran Alıntısı Aracı menüsünde.

  Windows 10'un Ekran Alıntısı Aracındaki Mod menüsü

  İçinde Windows 7 ve 8: Seçiniz Yeni yıkılmak.

  Windows 8 ve daha eski sürümlerde Windows Ekran Alıntısı Aracı

  Cankurtaran
  Ekran görüntüsü alanının şekli için çeşitli seçenekler arasından seçim yapın:

  • Serbest Biçimli Snip ekran görüntüsü alanını serbestçe çizmenize izin verir. Farenin sol düğmesini tıklayıp basılı tutun ve yakalamak istediğiniz alanı çizmek için fareyi hareket ettirin.
  • Dikdörtgen Snip ekranda dikdörtgen bir alan oluşturmak için tanıdık sol tıklama ve sürükleme özelliğini kullanır. Dikdörtgenin içindeki her şey görüntüde yakalanacaktır.
  • Pencere Parçacığı tüm bir pencereyi yakalar. Bir Pencere Parçacığını etkinleştirdikten sonra, fareyi yakalamak istediğiniz pencereye getirin. Yakalanacak pencere seçilecektir. Sol tık görüntüyü oluşturmak için fareyi kullanın.
  • Tam ekran Snip tüm masaüstünün bir görüntüsünü yakalar ve Ekran Alıntısı Aracı’nda açılır.
 3. Serbest biçimli veya Dikdörtgen Ekran Alıntısı seçenekleri: Bir ekran görüntüsünde yakalamak istediğiniz alanı çizdikten sonra, fare düğmesini bırakın; görüntü, Ekran Alıntısı Aracı’nda açılacaktır. Ekran görüntüsü de panonuza gidecek.

  Ekran Alıntısı Aracı ile ekran görüntüsü alma

  Cankurtaran
  Pencere Parçacığı: Fare işaretçisini etkin pencereye götürün ve pencere görüntüsünü yakalamak için tıklayın. Pencere Parçacığı seçeneğini kullanırsanız ve etkin pencerenin arkasındaki bir pencereye tıklarsanız, arkadaki pencerenin yanı sıra önündeki diğer pencerelerin bir ekran görüntüsü alınacaktır.

  Tam ekran Snip: Bu seçimi seçer seçmez Ekran Alıntısı Aracı tam masaüstü görüntüsünü yakalar.

 4. Ekran görüntüsü beklediğiniz gibi değilse, seçerek başka bir tane alın Yeni menüde.

 5. Ekran görüntünüzden memnun olduğunuzda Dosya > Farklı kaydet kaydetmek için veya tuşuna basın Ctrl+S veya seçin disket Ekran Alıntısı Aracı menüsünde kaydetmek için.

Ekran Alıntısı Aracı, açık bağlam menülerini veya diğer açılır menüleri yakalamaz. Bunların ekran görüntüsünü almaya çalıştığınızda, Ekran Alıntısı Aracı etkinleştirilir etkinleştirilmez bu menüler kapanır.

Açılır Menüleri Yakalamak için Gecikmeyi Kullanma (Windows 10)

Windows 10, Ekran Alıntısı Aracı ile ekran görüntüsü almak için bir gecikme özelliği sunar. Gecikme, program ekranınızı dondurmadan önce masaüstünüzü kurmanıza olanak tanır.

 1. Tıklayın Gecikme ve Snipping Tool’un görüntüyü yakalamadan önce beklemesini istediğiniz süreyi maksimum beş saniyeye kadar seçin.

  Ekran Alıntısı Aracında gecikme seçenekleri

 2. Seçiniz Yeni ve ekranınızı zamanlayıcı dolmadan önce görünmesini istediğiniz şekilde ayarlayın. Örneğin, açık bir bağlam menüsünü yakalamaya çalışıyorsanız, zamanlayıcı dolmadan o menüyü açın. Gecikme sona erdiğinde, Ekran Alıntısı Aracı açık menüler dahil ekran görüntüsünü yakalayacaktır.

Ekran Alıntısı Aracı, ne kadar zamanınız kaldığını size göstermek için canlı bir zamanlayıcıya sahip değildir. Güvenli tarafta olmak için en iyisi, her atış için kendinize beş saniye ayırmaktır.

Diğer Ekran Yakalama Yöntemleri

OneNote, ekran görüntüsü almak için kullanabileceğiniz bir ekran kırpma işlevine sahipti. Bununla birlikte, ekran kırpma işlevi yeni sürümlerde mevcut değildir, ancak OneNote’un daha eski bir sürümüne sahipseniz, yine de bir ekran görüntüsü almak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Otomatik kaydetme ekran görüntüsü özelliğini bir Windows tabletinde düğmesine basarak kullanın. Galibiyet+Sesi kıs.