Skip to content

Windows 10 Ayarları Çalışmadığında Ne Yapmalı

20 de Mayıs de 2021

Windows 10 ayarları çalışmadığında, birkaç farklı yoldan biriyle ortaya çıkabilir:

 • Ayarlar açılmıyor.
 • Ayarlar açıldıktan sonra çalışmayacak.
 • Ayarlar simgesine tıklamak, Ayarlar yerine Mağaza uygulamasını açar.

Bu sorun genellikle bir Windows güncellemesinden sonra ortaya çıkar. Bu sorun yalnızca Windows 10 için geçerlidir.

Windows Ayarlarının Çalışmamasının Nedeni

Windows 10’unuz yakın zamanda güncellendiyse, soruna bir güncelleme hatası, bozuk sistem dosyaları veya bozuk kullanıcı hesabı dosyaları neden olabilir.

Westend61 / Getty Images

Windows 10 Ayarlarının Çalışmasını Sağlama

Windows ayarlarınızın çalışmaması ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, onları hayata döndürmek için deneyebileceğiniz birkaç şey vardır.

 1. Başka bir şey yapmadan önce bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu adım genellikle işletim sistemindeki hataları düzeltir.

 2. Ayarları açmanın farklı yollarını deneyin. Önce şunu seçin: Başlangıç ​​menüsü ekranınızın sol alt kısmına gidin ve şunu seçin: Ayarlarve Ayarlar uygulaması açılmalıdır. Bu işe yaramazsa, sağ tıklamayı deneyin. Başlangıç ​​menüsü ve seçme Ayarlar menüden. Ayarlar uygulamasının klavye kısayolu Galibiyet+ben. Seçin İşlem Merkezi simgesi görev çubuğunda ve seçin Tüm Ayarlar altında Hareket Merkezi. Bu yöntemlerden herhangi biri işe yararsa, Windows Ayarları içinden şunu seçin: Güncelleme ve Güvenlik > Sorun giderme. Karşılaştığınız sorunla eşleşen listelenen sorunlardan herhangi biriyle devam edin. Bu yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa aşağıdaki çözümleri deneyin.

 3. Eksik veya bozuk sistem dosyalarını taramak için, yönetici olarak bir sistem dosyası denetimi çalıştırın. Komut İstemi içinde yürütün sfc / scannow. Sistem dosyası kontrolü tamamlandıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Ayarların çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 4. Windows Update Sorun Gidericiyi indirin ve çalıştırın. Aracı çalıştırdıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Ayarlar’ın artık düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sorun gidericiyi çalıştırmak için yönetici izinlerine ihtiyacınız olabilir. Gerekirse bir hesabı yönetici durumuna yükseltin.

 5. Yeniden yükleyin Ayarlar app. Komut İstemi’ni açın ve çalıştırın: Get-AppXPackage | Her zaman {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$ ($ _. InstallLocation) AppXManifest.xml”}

  Bu yöntemi kullandığınızda, aslında tüm Windows 10 uygulamalarını yeniden kaydedip yeniden yükleyeceksiniz. Windows’u yeniden başlatın ve Ayarlar uygulamasının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 6. Başka bir kullanıcının oturum açma bilgilerini kullanarak bilgisayarınızda oturum açın. Kullanıcının yönetici haklarına sahip olduğundan emin olun. Bu hesap sorunla karşılaşmazsa, kendiniz için yeni bir hesap oluşturun ve orijinal hesabınızı silin. Yeni hesabı oluşturmak için tıklayın Arama ve yazın cmd. Sağ tık Komut istemive seçin Yönetici olarak çalıştır. Komut istemine yazın Kullanıcı yeni kullanıcı adı yeni şifre /Ekle. (Değiştir yeni kullanıcı adı ve newuserpassword istediğiniz gerçek kullanıcı adı ve parolayla girin.) Ardından, yeni kullanıcıyı yönetici yapmak için aşağıdaki komutu yazın: net localgroup yöneticileri Yönetici / ekle. Ardından, aktif hesaptan çıkış yapın ve yenisine giriş yapın.

 7. Son çare olarak, Windows 10’u yeniden yüklemeniz gerekebilir. Bu yöntem, sabit sürücünüzdeki her şeyi siler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Bu seçeneği yalnızca sabit sürücünüzün düzgün çalıştığını biliyorsanız ve yukarıdaki tüm sorun giderme ipuçlarını tükettiyseniz kullanın.

 8. Tüm bunlardan sonra hala sorun yaşıyorsanız, bilgisayarınızı tamir ettirmek için bir profesyonele danışmayı düşünün.