Skip to content

Windows 10 Başlangıç ​​Klasörüne Nasıl Erişilir

5 de Mayıs de 2021

Bilgisayarınızı başlattığınızda hangi uygulamaların hemen çalışacağını kontrol etmek için Windows 10 başlangıç ​​klasörünü kullanabilirsiniz. Bu klasörü bulduğunuzda, istediğiniz zaman uygulama ekleyip kaldırabilirsiniz. Bu talimatlar Windows 10 çalıştıran bilgisayarlar için geçerlidir.

Win 10 Başlangıç ​​Klasörü Nasıl Bulunur

Windows 10 başlangıç ​​klasörüne erişmenin en hızlı yolu Komut Çalıştır kutusu yöntemini kullanmaktır. İşte bunu nasıl yapacağınız:

 1. Komutu Çalıştır iletişim kutusu basarak Windows logo tuşu + R. Alternatif olarak, ayrıca yazabilirsiniz Çalıştırmak içinde arama kutusu yanında Başlat menüsü simgesi ekranın altında. Ardından, seçin Çalıştırmak görünen arama sonuçlarının üstünden.

 2. Tür kabuk: başlangıç metin kutusuna.

 3. Windows 10 başlangıç ​​klasörü Programları kaldırmanız veya eklemeniz için hazır olarak ekranınızın ortasında görünmelidir.

  Açıldığında ve kullanıma hazır olduğunda Windows 10 başlangıç ​​klasörünün ekran görüntüsü.

 4. Bir program eklemek istiyorsanız:

  1. Bir menü açmak için klasörün içine sağ tıklayın.
  2. Bu menüden seçin Yeni > Kısayol.
  3. Açılan iletişim kutusunda şunu seçin: Araştır bir program listesinden eklemek istediğiniz programı seçin.
  4. Programınızı seçin ve tıklayın TAMAM MI > Sonraki.
  5. Seçiniz Bitiş.

  Bu, istediğiniz program için Windows Başlangıç ​​klasörüne bir program kısayolu ekleyecektir. Eklendikten sonra, bu program Windows 10 yeniden başladığında çalışacaktır.

  Windows 10 başlangıç ​​klasörüne yeni bir programın nasıl ekleneceğine ilişkin ilk birkaç adımın ekran görüntüsü.

 5. Bir programı başlangıç ​​klasöründen kaldırmak istiyorsanız: Kaldırmak istediğiniz programa tıklayın ve ardından Sil düğmesi klasörün en üstünde. ( Düğme simgesini sil büyük kırmızı bir X gibi görünmelidir.)

  Windows 10 başlangıç ​​klasöründen bir programı silme

Sırf başlangıçta çalışacak bir dizi program ekleyebildiğiniz için, bu, buna ihtiyacınız olduğu veya her zaman yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında, bu klasöre çok fazla program eklemek, bilgisayarınızın başlangıcını yavaşlatabilir. Unutmayın: Bu klasöre program veya uygulama eklemek söz konusu olduğunda, daha azı daha fazladır.

Yine de Windows 10 Başlangıç ​​Klasörü nedir?

Windows başlangıç ​​klasörü, bilgisayarınızda Windows 10 başlar başlamaz çalışmasını istediğiniz programları veya uygulamaları ekleyebileceğiniz bir klasördür. Klasör genellikle yalnızca manuel olarak eklediğiniz programları veya uygulamaları içerir. Unutulmaması gereken en önemli şey, bir programın Windows 10 çalışmaya başlar başlamaz başlamasını istiyorsanız, istediğiniz programı bu özel klasöre eklemeniz gerektiğidir. Ve daha sonra fikrinizi değiştirirseniz ve belirli bir programın başlangıçta çalışmasını durdurmak isterseniz, o programı bu klasörden de kaldırmanız gerekir. Windows 10 başlangıç ​​klasörünün, her ikisi de başlangıçta çalışan programlarla ilgilenmesine rağmen, Görev Yöneticisi’ndeki Başlangıç ​​sekmesiyle aynı şey olmadığını hatırlamak da önemlidir. Görev Yöneticisi’ndeki Başlangıç ​​sekmesi, belirli programların başlangıçta çalışmasını etkinleştirmenize ve devre dışı bırakmanıza izin verirken, Başlangıç ​​sekmesinin, Windows 10’da çalışmasına izin verilen programları bilgisayarın program listesine tamamen kaldırma veya ekleme yeteneği yoktur. başlıyor. Başlangıçta hangi programların çalışmasına izin verilip verilmediğini tamamen değiştirebilmek istiyorsanız, bu değişiklikleri Windows 10 başlangıç ​​klasöründe yapmanız gerekir.