Skip to content

Windows 10 Başlat Menüsünü Organize Edin: Bölüm 2

17 de Haziran de 2021

Windows 10 Başlat menüsüne son bakışımızda, menünün sağ tarafına ve Canlı Kutucuklarla nasıl başa çıkılacağına odaklandık. Bu, Windows 10 Başlat menüsü ile yapabileceğiniz özelleştirmenin büyük kısmıdır, ancak sol tarafta da birkaç değişiklik yapabilirsiniz. Sol taraf, sağdan çok daha sınırlıdır. Çeşitli seçenekleri açma veya kapatma konusunda az çok kısıtlısınız, ancak bu küçük değişiklikler Başlat menüsünü nasıl kullandığınızı yine de etkileyebilir. Bu makaledeki talimatlar Windows 10 için geçerlidir.

Ayarlar Uygulamasına Dalış

Başlat menüsünün sol tarafında yapabileceğiniz ince ayarların çoğu, Ayarlar uygulamasında gizlidir. Seçerek başlayın Başlat > Ayarlar > Kişiselleştirme > Başlat. Burada, özellikleri açmak veya kapatmak için bir sürü kaydırıcı görüyorsunuz. En üstte, Başlat menüsünün sağ tarafında daha fazla döşeme gösterme seçeneği bulunur. Canlı döşemelerden yeterince alamıyorsanız, bunu açmaktan çekinmeyin. hemen altında Daha fazla karo göster seçeneği, Başlat menüsünde önerileri göstermek için gerekli olmayan başka bir seçeneğiniz vardır. Bunu bırakmak isteyip istemediğiniz size kalmış. Her iki durumda da, çok fazla etkisi yoktur. Şimdi Başlat menüsünün sol tarafındaki “et ve patates” bölümüne giriyorsunuz. Bir sonraki seçenek aşağı diyor En çok kullanılan uygulamaları göster. Bu, Başlat menüsünün en üstündeki En Çok Kullanılan bölümünü kontrol eder. En Çok Kullanılan’da görünenleri gerçekten kontrol edemezsiniz. Yapabileceğiniz tek şey, açıp kapatmamaya karar vermek. Aynısı, adı verilen bir sonraki seçenek için de geçerlidir. Son eklenen uygulamaları göster. Önceki kaydırıcıya benzer şekilde, bu, Başlat menüsünün Son Eklenenler bölümünü kontrol eder. Bilgisayarınıza en son ne yüklediğinizi biliyorsanız, muhtemelen size hatırlatmak için bir bölüme ihtiyacınız yoktur, ancak bölümü beğenebilir ve uygun bulabilirsiniz. Şimdi pencerenin en altına gidin ve Başlat’ta hangi klasörlerin görüneceğini seçin.

Klasörlerinizi Seçin

Başlat'ta hangi klasörlerin görüneceğini seçin

seçme Başlat’ta hangi klasörlerin görüneceğini seçin Seçenekleri açmak veya kapatmak için başka bir uzun kaydırıcı satırı ile Ayarlar uygulamasında yeni bir ekran açar. Bu seçenekler, kolay erişim için Başlat menüsüne belirli klasörler ekler. Dosya Gezgini, Ayarlar, Belgeler, İndirilenler, Müzik, Resimler, Videolar ve kullanıcı hesabı klasörünüz (etiketli) için hızlı erişim bağlantıları ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Kişisel klasör). Bunlar, Başlat menüsünün sol tarafında yapabileceğiniz değişikliklerin büyük kısmıdır. Çok fazla doğrudan kişiselleştirme yok, ama en azından orada görünenler üzerinde biraz kontrolünüz var.

zevkli vurgular

Windows Ayarlarındaki Renkler

Bilinmesi gereken son bir şey, Başlat menüsünün sol tarafında yapılan bir değişiklik değildir, ancak onu etkiler. Ayarlar uygulamasını açın ve Kişiselleştirme > Renkler. Burada, masaüstünüzün vurgu renginde, Başlat menüsünü, görev çubuğunu, eylem merkezini ve pencerelerdeki başlık çubuklarını etkileyebilecek ayarlamalar yapabilirsiniz. Belirli bir vurgu rengi seçmek isterseniz, etiketli kaydırıcıdan emin olun. Arka planımdan otomatik olarak bir vurgu rengi seç Kapatıldı. Aksi takdirde, açın. İstediğiniz vurgu rengini seçtikten sonra açık yazan sonraki seçenek Başlat, görev çubuğu, işlem merkezi ve başlık çubuğunda rengi göster. Şimdi seçtiğiniz vurgu rengi yukarıda belirtilen noktalarda görünür. Ayrıca, vurgu rengini korurken Başlat menüsünü, görev çubuğunu ve işlem merkezini şeffaf hale getirme seçeneği de vardır. Başlat menüsünün sol tarafında bulunanların hepsi bu kadar. Masaüstünüzün bu kritik parçası üzerinde tam denetime sahip olmak için Başlat menüsünün sağ tarafına daha önceki bakışımıza göz atmayı unutmayın.