Skip to content

Windows 10 Gizlilik Ayarlarınızı Nasıl Değiştirirsiniz?

18 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Windows’u seçin Başlat simgesini seçin ve ardından Ayarlar vites ve seç Gizlilik.
 • Seç Genel sol menüde. Geçiş açık kapalı Genel gizlilik ayarlarınızı yapılandırmak için her kategorideki düğmeler.
 • İşlemi tekrarlayın Konuşma, Mürekkep ve Yazma Kişiselleştirme, Teşhis ve Geri Bildirim, ve Aktif Geçmişsol menüde bulunur.

Bu makale, Windows 10 gizlilik ayarlarınızı nasıl değiştireceğinizi açıklamaktadır. Talimatlar, beş ana gizlilik ayarı kategorisini ayarlamaya odaklanır: Genel, Konuşma, Mürekkep Oluşturma ve Yazma Kişiselleştirme, Teşhis ve Geri Bildirim ve Etkin Geçmiş.

Windows 10 Gizlilik Ayarları Nasıl Düzenlenir

Belki sadece Windows 10 PC’nizin gönderdiği kişisel veri miktarını sınırlamak istiyorsunuz veya belki de başlangıçta bilgi işlem etkinlikleriniz hakkında çok fazla veri toplanmasını istemiyorsunuz. Neden olursa olsun, Windows 10’un verilerinizi nasıl toplayıp göndereceğini ayarlamak istiyorsanız, Windows 10 gizlilik ayarlarınızı nasıl değiştireceğinize ihtiyacınız var. Beş ana Windows 10 gizlilik ayarının her birine nasıl erişeceğiniz ve bunları nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır: Genel, Konuşma, Mürekkep Oluşturma ve Yazma Kişiselleştirme, Tanılama ve Geri Bildirim ve Etkin Geçmiş.

Genel Ayarları Açma ve Kapatma

Genel gizlilik ayarları kategorisi, dört geçiş seçeneğinden oluşan bir dizidir. Her geçiş seçeneği, geçiş bir kez seçilerek kapatılabilir veya açılabilir.

 • İlk seçenek (üstte), uygulamalarınızın “uygulama etkinliğinize dayalı olarak” daha ilginç reklamlar sunmak için reklam kimliğini kullanmasını isteyip istemediğinizi sorar.
 • İkinci seçenek, “yerel olarak alakalı içerik” sağlamak için web sitelerinin dil listenize erişmesine izin vermek isteyip istemediğinizi sorar.
 • Üçüncü seçenek, Windows’un Başlangıç ​​ve arama sonuçlarınızı iyileştirebilmesi için bir uygulamayı başlattığınızda Windows 10’un sizi izlemesine izin vermek isteyip istemediğinizi sorar.
 • Dördüncü seçenek, Ayarlar uygulamasında önerilen içeriği görmek isteyip istemediğinizi sorar.

Genel Gizlilik ayarlarını şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Windows’u seçin Başlangıç ​​menüsü Ekranınızın sol alt köşesindeki simgesi. Bunu yaptığınızda Başlat menüsü görünmelidir.

 2. Sol alt köşesinde Başlangıç ​​menüsü, seçin Ayarlar dişli çark simgesi. Bu ana pencereyi açacak Ayarlar Windows 10 cihazınız için menü.

 3. Esasta Ayarlar menü, etiketli seçeneği seçin Gizlilik.

  Windows 10'da gizlilik.

 4. The Gizlilik menü otomatik olarak ana menüye açılmalıdır. Genel gizlilik ayarları bölümü. Değilse, etiketli seçeneği seçin Genel ana ekranın sol tarafındaki menüde Gizlilik ayarlar ekranı.

  Gizlilik'te Genel sekmesini seçme.

 5. Bir kez Genel ayarlar menüsünde, dört seçeneğin her birini, simgesine dokunarak ayarlayın. açma / kapama geçiş düğmeleri istediğiniz gizlilik ayarına ulaşıncaya kadar.

  Windows 10 Gizlilik ayarları menüsünde genel gizlilik ayarları bölümü.

Konuşma Tanıma ve Cortana’yı Kullanın

Konuşma kategorisinde ayrıca bir açma / kapama geçişi vardır, ancak bu bölümde ayarlanacak yalnızca bir ayar vardır. Bu bölüm, Çevrimiçi konuşma tanıma olarak bilinen bir özelliği açmak isteyip istemediğinizi sorar. Bu özellik Cortana (Microsoft’un sanal asistanı) ile konuşmanıza, sesinizle dikte etmenize ve Windows bulut tabanlı hizmetleri kullanan diğer hizmetlere erişmenize olanak tanır. Bu özelliği açarsanız yukarıdakilerin hepsini yapabilirsiniz. Kapatırsanız, Cortana’ya ve dikte özelliğine erişiminizi kaybedersiniz ancak yine de Windows Konuşma Tanıma uygulamasını ve Windows bulut tabanlı hizmetlere bağlı olmayan diğer hizmetleri kullanabilirsiniz. Microsoft’a göre, bu ayarın açık bırakılması, Microsoft’un “konuşma hizmetlerimizi iyileştirmeye yardımcı olmak için” ses verilerinizi toplamasına ve kullanmasına olanak tanır. Konuşma Gizliliği ayarlarına şu şekilde erişebilirsiniz:

 1. Adım 1 – 3’ü izleyin. Genel ayarlar kategorisi ana ekrana erişim talimatları Gizlilik Windows 10’da ayarlar menüsü.

 2. Bir kez ana konumdayken Gizlilik ayarlar menüsünde, Konuşma sol tarafındaki menüden seçenek Gizlilik ayarlar menü ekranı.

  Konuşma ayarlarını seçme.

 3. Simgesine dokunun. geçiş düğmesi için Açık veya Kapalı için ayarınızı seçmek için konum Çevrimiçi konuşma tanıma seçeneği. Seç Açık Cortana’yı veya dikte özelliğini kullanmayı planlıyorsanız. Seç Kapalı Microsoft’un ses verilerinizi toplamasına ve kullanmasına izin vermeyi tercih etmezseniz.

  Windows 10 Gizlilik ayarları menüsünde çevrimiçi konuşma tanıma seçeneği.

Mürekkep Oluşturma ve Yazma Kişiselleştirme Ayarlarına erişin

Konuşma ayarları kategorisi gibi, Mürekkep Oluşturma ve Yazma Kişiselleştirme kategorisinin de ayarlama için yalnızca bir seçeneği vardır ve bu, sağlanan açma / kapama geçişine dokunarak ayarlanabilir. Bu seçenek, Windows’un sizin için bir “yerel kullanıcı sözlüğü” geliştirmesi için yazma geçmişinizi ve el yazısı kalıbı verilerinizi toplamasına izin vermek isteyip istemediğinizi sorar. Bu seçeneği kapatmaya karar verirseniz, Windows’un sizin için oluşturduğu kişisel sözlük silinir, ancak Windows yine de el yazısı tanıma ve sistem sözlüğüne dayalı yazma önerileri gibi başka hizmetler sağlar. Mürekkep Oluşturma ve Yazma Kişiselleştirme Gizlilik ayarlarına şu şekilde erişebilirsiniz:

 1. Adım 1 – 3’ü izleyin. Genel ayarlar kategorisi ana ekrana erişim talimatları Gizlilik Windows 10’da ayarlar menüsü.

 2. İçinde Gizlilik ayarlar menüsünde, Mürekkep oluşturma ve yazma kişiselleştirme ana sayfanın sol tarafında bulunan menüden seçenek Gizlilik ayarlar menüsü.

  Mürekkep oluşturma ve yazma kişiselleştirme.

 3. Seçin Açma / Kapama geçiş düğmesi altında Seni tanımaya başlıyorum seçeneği, istediğiniz gizlilik ayarına ulaşıncaya kadar.

  Windows 10 Gizlilik ayarlarının Mürekkep Oluşturma ve Yazma Kişiselleştirme bölümü.

Teşhis Yapın ve Geri Bildirim Alın

Teşhis ve Geri Bildirim ayarları kategorisinde ayarlayabileceğiniz altı farklı ayar seçeneği vardır.

 • İlk seçenek, bilgisayarınız hakkında Microsoft’a ne kadar tanılama verisi göndermek istediğinizi seçmenize olanak tanır. Temel veya Tam seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Temel seçeneği yalnızca cihazınız hakkında bilgi gönderir, Tam seçeneği ise cihazınız ve cihazınızı nasıl kullandığınıza ilişkin bazı kişisel verileriniz hakkında bilgi gönderir (web tarama geçmişi gibi).
 • İkinci seçenek, yalnızca ilk bölümden Tam seçeneğini seçerseniz ayarlanabilir. Bu seçenek, Windows 10’un mürekkep oluşturma ve yazma verilerinizi Microsoft’a göndermesine olanak tanır. Daha önce Tam’ı seçtiyseniz, mürekkep oluşturma ve veri yazma seçeneğini yine de kapatabilirsiniz.
 • Üçüncü seçeneğe Uyarlanmış Deneyimler adı verilir ve bu, Microsoft’un tanılama verileri ayarlarınıza göre özelleştirilmiş ipuçları veya reklamlar sağlayıp sağlamayacağını seçmenize olanak tanır.
 • Dördüncü seçenek, tanılama verilerinizi Tanılama Verileri Görüntüleyicide görüntülemek isteyip istemediğinizi sorar. Bu seçeneği açarsanız, Windows bu verilere ayırmak için cihazınızda 1 GB’a kadar sabit disk alanı kullanır.
 • Beşinci seçenek, Microsoft’un cihazınız hakkında topladığı tanılama verilerini silmenize olanak tanır.
 • Son olarak, altıncı seçeneğe Geri Bildirim Sıklığı adı verilir ve bu seçenek, Windows’un geri bildiriminizi ne sıklıkla isteyeceğini seçmenize olanak tanır.

Teşhis ve Geri Bildirim Gizlilik ayarlarına şu şekilde erişebilirsiniz:

 1. Adım 1 – 3’ü izleyin. Genel ayarlar kategorisi ana ekrana erişim talimatları Gizlilik Windows 10’da ayarlar menüsü.

 2. Ana içinde Gizlilik ayarlar menüsünde, Teşhis ve geri bildirim sol tarafındaki menüden seçenek Gizlilik ayarlar menüsü.

  Teşhis ve geri bildirim.

 3. İçinde Teşhis ve geri bildirim bölümünde, potansiyel olarak ayarlayabileceğiniz altı seçenek vardır. İlk seçenek şu şekilde listelenir: Teşhis verileri. Başlığın altında Teşhis verileri, şunlardan birini seçin: gereklidir veya İsteğe bağlı seçeneklerden herhangi birinin yanındaki dairelerden birini seçerek.

  Windows 10 gizlilik ayarlarının tanılama ve geri bildirim bölümü.

 4. Eğer seçtiyseniz İsteğe bağlı seçeneği, önceki adımda, adı verilen başlığın altındaki seçeneği ayarlayabilirsiniz. Mürekkep oluşturmayı ve yazmayı geliştirin. Bu seçeneği açmak veya kapatmak için ilgili geçiş düğmesine dokunun. Eğer seçersen gereklidir önceki adımda, bu seçeneğe erişiminiz olmayacak.

  Mürekkep oluşturmayı ve yazmayı geliştirin.

 5. Açabilir veya kapatabilirsiniz Özel deneyimler seçeneği altında bulunan geçiş düğmesine dokunarak Özel deneyimler başlığı.

  Kişiye özel deneyimler.

 6. The Teşhis verilerini görüntüleyin seçeneği, altındaki geçiş düğmesine dokunarak açıp kapatabilir. Teşhis verileri başlığını görüntüle. Bu seçeneği açarsanız, Tanılama Verileri Görüntüleyiciyi Aç düğmesi teşhis verilerinizi görüntülemek için.

  Windows 10 Gizlilik ayarlarında Tanılama ve geri bildirim seçeneğinin tanılama verileri bölümünü görüntüleyin.

 7. Teşhis verilerinizi ayrıca Sil düğmesi altında bulunan Teşhis verisi başlığını sil.

  Teşhis verilerini silme.

 8. Ayrıca, bir sıklık seçeneği belirleyerek Windows’un sizden ne sıklıkla geri bildirim isteyeceğini de seçebilirsiniz. açılır menü altında bulunan Geri bildirim frekansı başlığı.

  Windows 10 Gizlilik menüsünün Tanılama ve geri bildirim bölümündeki geri bildirim sıklığı açılır menüsü.

Etkinlik Geçmişinizi Koruyun

Etkinlik Geçmişi gizlilik ayarları kategorisinde, Windows 10 cihazınızla etkinlik geçmişinizin toplanması ve gönderilmesi ile ilgili olarak ayarlayabileceğiniz dört seçenek vardır. Bu bağlamda, etkinlik geçmişiniz, uygulamaları ve hizmetleri nasıl kullandığınız hakkında toplanan kişisel veriler ve ziyaret ettiğiniz web siteleriyle ilgili bilgilerdir.

 • Bu kategorideki ilk seçenek, bu geçmişi cihazınızda saklamak isteyip istemediğinizi seçmenize izin verir.
 • İkinci seçenek, geçmişinizi Microsoft’a göndermek isteyip istemediğinizi sorar. Cihazınızın geçmişinizi tutmasına izin vermenin ve Windows’un geçmişinizi Microsoft’a göndermesine izin vermenin belirtilen yararı, cihaz değiştirme gibi bir şey yapsanız bile (bu özellik Zaman Çizelgesi olarak bilinir) muhtemelen faaliyetlerinizi hızla devam ettirmenize olanak sağlamasıdır.
 • Çeşitli Microsoft hesaplarınızı Windows 10 cihazınıza bağladıysanız, bu hesapların etkinlik geçmişini Zaman Çizelgesi özelliğinizden gizlemenizi sağlayan üçüncü seçeneği ayarlayabilirsiniz.
 • Dördüncü ve son seçenek, aktivite geçmişinizi temizlemenizi sağlar.

Etkinlik Geçmişi Gizlilik ayarlarına şu şekilde erişebilirsiniz:

 1. Adım 1 – 3’ü izleyin. Genel ayarlar kategorisi ana ekrana erişim talimatları Gizlilik Windows 10’da ayarlar menüsü.

 2. Ana Gizlilik ayarları menüsüne girdikten sonra, Aktivite geçmişi ana sayfanın sol tarafında bulunan menüden seçenek Gizlilik ayarlar menüsü.

  Windows 10'da etkinlik geçmişi.

 3. İçinde potansiyel olarak ayarlayabileceğiniz dört seçenek vardır. Aktivite geçmişi Bölüm. İlk seçenek, etkinlik geçmişinizi Windows 10 cihazınızda saklamak isteyip istemediğinizi sorar. Yaparsanız, cümlenin yanındaki kutuyu seçin Etkinlik geçmişimi bu cihazda sakla.

  Windows 10 Gizlilik ayarları menüsündeki Etkinlik Geçmişi seçenekleri.

 4. İkinci seçenek, etkinlik geçmişinizi Microsoft’a göndermek isteyip istemediğinizi sorar. Etkinlik geçmişinizi Microsoft’a göndermek istiyorsanız, ifadenin yanındaki kutuyu seçin. Etkinlik geçmişimi Microsoft’a gönder.

  Etkinlik geçmişimi Microsoft'a gönder.

 5. Üçüncü seçenek yalnızca Microsoft hesaplarını Windows 10 cihazlarına bağlayanlar tarafından kullanılabilir. Bu cihaza bağlı hesaplarınız varsa ve Zaman Tünelinizde bu hesaplardan etkinlik geçmişinizi göstermek veya gizlemek istiyorsanız, listelenen her hesabın yanındaki geçiş düğmeleri istediğiniz ayara ulaşıncaya kadar.

  Windows 10'daki hesaplar.

 6. Dördüncü ve son seçenek, şu seçeneğe tıklayarak etkinlik geçmişinizi temizlemenizi sağlar. Microsoft hesap etkinliği verilerimi yönet altında Etkinlik geçmişi başlığını temizle.

  Aktivite geçmişini temizleyin.