Skip to content

Windows 10 Güncellemelerini Yüklemek İçin Hayatta Kalma Rehberi

7 de Mayıs de 2021

Windows 10 ile Microsoft, otomatik güncellemeleri bir sonraki seviyeye taşıdı. Bu en son işletim sisteminden önce şirket, kullanıcıları Windows XP, Vista, 7 ve 8’de otomatik güncellemeleri etkinleştirmeye teşvik etti. Ancak bu zorunlu değildi. Bu, Windows 10’da değişti. Şimdi, Windows 10 Home kullanıyorsanız, Microsoft’un programına göre güncellemeleri almak ve yüklemek zorundasınız – beğenseniz de beğenmeseniz de. Sonuçta bu iyi bir şey.

Windows 10 ve Zorunlu Güncellemeler

Microsoft
Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Windows güvenliğiyle ilgili en büyük sorun yalnızca kötü amaçlı yazılım değil, aynı zamanda güncellemeleri zamanında yüklemeyen çok sayıda sistemdir. Bu güvenlik güncellemeleri olmadan (yamalanmamış sistem) kötü amaçlı yazılımlar binlerce hatta milyonlarca makineye yayılmak için daha kolay bir zamana sahip olur. Zorunlu güncellemeler bu sorunu çözer; ancak bu her zaman harika bir durum değildir. Güncellemeler bazen sorunlara neden olabilir. Belki düzgün yüklenmezler veya bir hata PC’nin arızalanmasına neden olur. Sorunlu güncellemeler norm değildir, ancak olurlar. Bana oldu ve sana da olabilir. Bir felaket (veya sadece basit bir rahatsızlık) ortaya çıktığında, yapabilecekleriniz burada.

Sorun 1: Güncelleme Tekrar Tekrar Başarısız Oluyor

Windows 10 Sorun Giderici

Ekran görüntüsü / Ian Paul
Sizin hatanız olmadan, bir güncelleme makinenize yüklenmeyi reddeder. Daha da kötüsü, güncelleme hatadan sonra tekrar tekrar indirilecek ve tekrar denenecektir. Bu, makinenizi her kapattığınızda Windows 10’un bir güncelleme yüklemeye çalışacağı anlamına gelir. Her. Zaman. Senin başına geldiğinde bu korkunç. Sıkışmak isteyeceğiniz son şey, güç düğmesine her bastığınızda tekrar tekrar güncellenen bir makinedir. Özellikle güncellemenin yine de başarısız olacağını bildiğinizde. Bu noktada tek başvurunuz, güncellemeyi gizlemek için Microsoft’un sorun gidericisini indirmektir. Bu şekilde PC’niz onu indirmeyi ve yüklemeyi denemeyecektir. Ardından, umarız, Microsoft sorunu ilk etapta yüklemeyi engelleyen bir sonraki düzenli güncellemede çözecektir.

Güncelleme Geçmişinizi Kontrol Edin

Windows 10 Güncelleme Geçmişi

Ekran görüntüsü / Ian Paul
Sorun gidericinin kullanımı oldukça basittir. Ancak ilk önce yapmak istediğiniz şey, Başlat düğmesini seçin ve ardından Ayarlar uygulaması Başlat menüsünün sol kenar boşluğundaki simgesi (dişli). Ayarlar uygulaması açıldığında şuraya gidin: Güncelleme ve güvenlik > Windows güncelleme. Sonra altında Güncelleme durumu bölüm tıklaması Geçmişi güncelle. Burada Windows 10, yüklediği veya yüklemeye çalıştığı her güncellemeyi listeler. Aradığınız şey şuna benzer:

X64 tabanlı sistemler için Windows 10 Sürüm 1607 için Toplu Güncelleştirme (KB3200970) 11/10/2016 tarihinde yüklenemedi

Bir sonraki adımımız için “KB” numarasını not edin. Başarısız olan bir sürücü güncellemesiyse, aşağıdaki gibi bir yere not edin:

Synaptics – Nokta Çizimi – Synaptics İşaretleme Cihazı

Sorun Gidericiyi Kullanma

Windows 10 Sorun Giderici

Ekran görüntüsü / Ian Paul
Ardından, sorun gidericiyi çift tıklayarak açın. .diagcab dosya. Hazır olduğunda tıklayın Sonraki ve sorun giderici sorunları arayacaktır. Sonraki ekranda tıklayın Güncellemeleri gizle ve ardından sorun giderici, makineniz için mevcut tüm güncellemeleri listeleyecektir. Size sorun yaratanı bulun ve onay kutusu Bunun yanında. Şimdi tıklayın Sonraki ve sorun giderici düzgün çalışıyorsa, güncellemenin gizlendiğini onaylayan yeşil bir onay işareti görürsünüz. Bu kadar. Sorun gidericiyi kapatın ve güncelleme gitmiş olacak. Ancak bu sadece geçicidir. Çözüm olmadan yeterli zaman geçerse, bu sorunlu güncelleme kendini yeniden yüklemeyi deneyecektir.

Sorun 2: Bir Güncelleme Makinenizi Donuyor (Kilitliyor)

Windows güncelleme çizimi

Ian Paul
Bazen bilgisayarınızı güncellersiniz ve Windows Güncelleme işlemi durur. Bilgisayarınız saatlerce orada oturup “Windows’u hazır hale getirme, bilgisayarınızı kapatmayın” gibi bir şey söyleyecek. Dondurulmuş güncellemelerle nasıl başa çıkılacağına dair derinlemesine bir kılavuzumuz var. Ne yapmanız gerektiği konusunda ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız varsa, daha fazla bilgi için o gönderiye göz atın. Ancak kısaca, şu temel sorun giderme modelini takip etmek istersiniz:

  1. Deneyin Ctrl+Alt+Del makinenizi yeniden başlatmak için klavye kısayolu.
  2. Klavye kısayolu çalışmazsa, bilgisayarınız kapanana kadar donanımdan sıfırlama güç düğmesine basın ve ardından yeniden başlatın.
  3. Bu işe yaramazsa, tekrar donanımdan sıfırlama yapın, ancak bu sefer Güvenli mod. Güvenli Modda her şey yolundaysa, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve “normal Windows” modunda önyükleyin.

Denemek isteyeceğiniz birincil şeyler bunlar. Bunların hiçbiri işe yaramazsa (çoğu zaman ikinci adımı geçmenize gerek kalmaz), daha ileri düzey konulara girmek için yukarıda bahsedilen donmuş PC’lerle ilgili öğreticiye bakın.

Sorun 3: Küçük Güncellemeler veya Sürücüler Nasıl Kaldırılır

Ayarlar uygulamasından güncellemeleri kaldırın

Ekran görüntüsü / Ian Paul
Bazen son güncellemeden sonra, sisteminiz garip davranmaya başlayabilir. Bu olduğunda, yeni bir güncellemeyi kaldırmanız gerekebilir. Bir kez daha açmamız gerekecek Ayarlar uygulama Başlat > Ayarlar > Windows güncelleme > Geçmişi güncelle tıpkı başarısız güncelleme sürecinde yaptığımız gibi. Soruna neyin neden olabileceğini görmek için son güncellemelerinizi not edin. Genel olarak, güvenlik güncellemelerini kaldırmamalısınız. Olası sorunlu güncellemeyi bulduğunuzda, Güncellemeleri kaldır güncelleme geçmişi ekranının üst kısmında. Bu, güncellemelerinizi listeleyen bir Kontrol Paneli penceresi açacaktır.

Denetim Masasından Kaldırma

Güncellemeleri kaldır

Ekran Görüntüsü / Ian Paul
Kontrol Panelinin içine girdikten sonra, kaldırmak istediğiniz güncellemeyi bulun ve farenizle bir kez tıklayarak vurgulayın. Bu, pencerenin üst kısmına doğru yapıldığında, Düzenle açılır menüsünün yanında bir Kaldır düğmesi görmelisiniz. (Bu düğmeyi görmüyorsanız güncelleme kaldırılamaz.) Kaldır ve güncelleme kaldırılana kadar istemleri izleyin. Windows 10’un sorunlu güncellemeyi tekrar indirmeyi ve yeniden yüklemeyi deneyeceğini unutmayın.Bir güncelleme tekrar tekrar bir güncellemeyi nasıl gizleyeceğinizi öğrenemediğinde ne yapılacağına ilişkin önceki bölüme bakın, böylece tekrar indirilmez. Şimdi makinenizi normalde yaptığınız gibi kullanın. Kararsızlık sorunları devam ederse, ya yanlış güncellemeyi kaldırmışsınızdır ya da sorunlar bu hızlı düzeltmeden daha derine inmiştir. Bilgisayarınızdaki belirli bir bileşen web kameranız, fareniz veya Wi-Fi gibi hatalı çalışıyorsa, kötü bir sürücü güncellemeniz olabilir. Bunun nasıl yapılacağına dair Windows 10’da bir sürücünün nasıl geri alınacağına ilişkin önceki eğitimimize göz atın.

Problem 4: Ne Zaman Erteleyeceksin

Özellik güncellemelerini erteleyin

Ekran görüntüsü / Ian Paul
Windows 10 Pro kullanıyorsanız, Microsoft’tan özellik güncellemelerinin hızını yavaşlatma olanağınız vardır. Bunlar tipik olarak, Ağustos 2016’da çıkan Yıldönümü Güncellemesi gibi Microsoft’un yılda iki kez sunduğu önemli güncellemelerdir. Bir güncellemeyi ertelemek, güvenlik güncellemelerinin makinenize yüklenmesini engellemez, bu genellikle iyi bir şeydir. Microsoft’tan en son ve en iyi bilgileri almak için birkaç ay beklemeyi tercih ediyorsanız, işte yapmanız gerekenler. Ayarlar uygulamasını tekrar açın. Başlat düğmesine ve ardından sol kenardan uygulamanın dişli simgesini seçin. Sonra gidin Güncelleme ve güvenlik > Windows güncelleme ve sonra altında Ayarları güncelle seç Gelişmiş seçenekler. Sonraki ekranda, onay kutusu bitişik, yanında Özellik güncellemelerini erteleyin ve uygulamayı kapatın. Herhangi bir yeni özellik güncellemesi, piyasaya sürüldükten sonra en az birkaç ay boyunca bilgisayarınıza indirilmez ve kurulmaz. Ancak sonunda bu güncelleme gelecek.

Sorun 5: Erteleyemediğiniz Zaman

Bilinen Wi-Fi ağları

Ekran görüntüsü / Ian Paul
Ne yazık ki, Windows 10 Home çalıştırıyorsanız, erteleme özelliği sizin için mevcut değildir. Yine de, güncellemeleri yavaşlatmak için kullanabileceğiniz bir numara var. Ayarlar uygulamasını bir kez daha açın ve Ağ ve İnternet > Wifi, sonra altında Wifi tıklamak Bilinen ağları yönetin. Bu, bilgisayarınızın hatırladığı tüm Wi-Fi bağlantılarının bir listesini gösterecektir. Ev Wi-Fi ağınızı arayın ve seçin. Seçiminiz genişlediğinde Özellikleri buton.

Ölçülü Olarak Ayarla

Windows 10 ölçülü bağlantı

Ekran görüntüsü / Ian Paul
Şimdi kaydırıcıyı etiketli olarak ayarlayın Ölçülü bağlantı olarak ayarla -e Açıkve Ayarlar uygulamasını kapatın. Varsayılan olarak, Windows güncellemeleri ölçülü bir Wi-Fi bağlantısı üzerinden indirmez. Wi-Fi ağları arasında geçiş yapmadığınız veya bilgisayarınızı Ethernet üzerinden internete bağlamadığınız sürece, Windows herhangi bir güncelleme indirmeyecektir. Ölçülü bağlantılar hakkında bilgi sahibi olmak yararlı olsa da, bu numarayı kullanmak genellikle kötü bir fikirdir. Ertelenen güncellemelerin aksine, ölçülü bağlantı ayarı, güvenlik güncellemelerinin bile indirilmesini engeller. Ölçülü bağlantı ayarı, bilgisayarınızda hoşunuza gidebilecek diğer birçok işlemi de durdurur. Örneğin, Canlı Döşemeler güncellenmez ve posta uygulamaları yeni iletileri daha seyrek arayabilir. Özellik güncellemelerinin geleceğini bildiğiniz zaman, ölçülü bağlantı numarasını gerçekten yalnızca kısa vadeli bir çözüm olarak kullanmalısınız. Bu, en fazla bir veya iki aydan fazla yapmak isteyeceğiniz bir şey değildir ve bunu o kadar uzun süre yapmak bile bir güvenlik riskidir.

Sorunlar Çözüldü (Umarım)

Windows 10 bilgisayar

Andrew Burton / Getty Images
Bu, kullanıcıların genellikle Windows 10’daki güncellemelerde karşılaştığı başlıca sorunları kapsar. Ancak çoğu zaman güncellemeleriniz sorunsuz olmalıdır. Değilse, bu kılavuzu iyi bir şekilde kullanabilirsiniz.