Skip to content

Windows 10 Hesap Makinesi Çalışmıyorsa Nasıl Onarılır

18 de Haziran de 2021

Bazı hızlı hesaplamalar yapmak istediğinizde, ancak Windows 10 hesap makinesi açılmıyorsa, açılıp hemen kapanıyor veya kullanmaya başladıktan hemen sonra çöküyorsa, başka bir hesap makinesi bulmak için telefonunuzu çıkarabilir veya masanızın içinden geçirebilirsiniz. Ancak, Windows 10 hesap makinesinin neden kaybolduğunu öğrenip tekrar çalışır duruma getirmek, gelecekte sizi benzer baş ağrılarından kurtaracaktır. Bu makaledeki talimatlar Windows 10 için geçerlidir.

Windows 10 Hesap Makinesinin Çalışmamasının Nedenleri

Windows 10 hesap makinesinin eksik olması veya çökmesi bir takım sorunlardan kaynaklanabilir. Yakın zamanda yapılan bir güncelleme ile bozulan ayarların sonucu olabilir. Bozuk veya eksik sistem dosyaları, hesap makinesinin aksamasına neden olabilir. Bilgisayarda oturum açmak için yanlış hesabı kullanmak kadar basit bir şey bile suçlu olabilir.

Jonathan Knowles / Görüntü Bankası / Getty Images

Windows 10 Hesap Makinesi Eksik Nasıl Onarılır

Bazı yerleşik araçları kullanarak, bazı ayarları değiştirerek ve belki de bazı dosyaları yeniden yükleyerek, çalışmayan bir hesap makinesinin en yaygın nedenlerini gidermek, onu gerektiği gibi yeniden çalıştırmak için en iyi seçeneğinizdir.

 1. Hesap makinesini yönetici olarak çalıştırın. Hesap makinesi uygulamasının ayarları sorunluysa, uygulamayı bu şekilde açmak sorunu çözebilir. Değilse, sorun gidermeye devam edin.

 2. Bilgisayarda farklı bir kullanıcı olarak oturum açın. Windows’ta ayarlanmış yalnızca bir hesabınız varsa, ek bir hesap oluşturun ve ikinci hesapta oturum açtıktan sonra hesap makinesini kullanın.

 3. Microsoft Hesapları Sorun Gidericisini çalıştırın. Bu aracı kullanmak, hesap makinesi alternatif bir Windows 10 kullanıcı hesabında çalışıyorsa özellikle yararlıdır. Orijinal hesap ayarları bozuksa veya başka sorunlar varsa, sorun giderici bu sorunları belirleyip düzeltebilir. Hesap makinesi hala kayıpsa, muhtemelen farklı bir sorundur.

 4. Windows 10’da Uygulama Sorun Gidericisini çalıştırın. Sorunun kullanıcı hesabınızla ve hesap makinesi uygulamasıyla ilgili her şeyle ilgisi olmayabilir. Windows 10, ayarlarda gizlenmiş birden çok sorun giderme aracı içerir. Seç Windows Mağazası Uygulamaları Hesap makinesiyle (veya diğer uygulamalarla) ilgili sorunları kontrol etmek ve düzeltmek için Sorun Giderme penceresinin alt kısmındaki Herhangi bir sorun bulunmazsa, sorun gidermeye devam edin.

 5. Uygulama güncellemelerini kontrol edin. Çoğu güncelleme otomatik olarak yüklense de, Windows 10 hesap makinesini düzeltebilecek yeni bir güncellemenin mevcut olma ihtimali vardır.

 6. Hesap makinesini sıfırlayın veya yeniden yükleyin. Pencere 10’un Hesap Makinesi bölümünde uygun bir sıfırlama düğmesi bulunur Uygulamalar ve Özellikler ayarlar. Sıfırlamak işe yaramazsa, mevcut yazılımı kaldırın ve hesap makinesi uygulamasının yeni bir sürümünü yeniden yükleyin. Yeniden kurulumdan sonra hesap makinesi açılmalıdır. Değilse, daha derine inmenin zamanı geldi.

 7. Bir Sistem Dosyası Denetleyicisi taraması çalıştırın. Araç, bozuk veya yanlış korunan sistem dosyalarını bulmak için bir bilgisayarı tarar ve bu dosyaları doğru Microsoft sürümleriyle değiştirir. Devam etmeden önce yeniden başlatın ve hesap makinesini tekrar deneyin.

 8. sfc /scannow komutunu çalıştırın. Bu araç, önemli Windows dosyalarını inceler ve bulduğu hasarlı veya eksik dosyaları değiştirir. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra hesap makinesini açın. Hala eksikse veya çöküyorsa, bir sistem aracı daha deneyin.

 9. DISM aracını kullanın. Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi (DISM.exe), yerel görüntü içindeki bozulmaları bulup onarabilen bir komut satırı aracıdır. Devam etmeden önce bilgisayarı yeniden başlatın.

 10. Kullanılabilir Windows Güncellemelerini kontrol edin ve yükleyin. Hizmet paketinin veya düzeltme ekinin çözüm sağladığı hesap makinesi uygulamasında bilinen bir sorun olabilir. Güncelleme yoksa veya bu sorunu çözmezse, başka bir seçeneğiniz vardır.

 11. Bir Sistem Geri Yükleme gerçekleştirin. Bu yardımcı program, bilgisayarı hesap makinesinin iyi çalıştığı bir saat ve tarihe (seçtiğiniz) taşır. Bu işlem, hesap makinesinin çalışmayı durdurmasına neden olabilecek sistemdeki en son büyük değişikliği geri alır. Ayrıca sistemi, oluşturulan diğer geri yükleme noktalarına geri yükleme olanağına da sahipsiniz.