Skip to content

Windows 10 için Windows XP Öykünücüsü Nasıl Kurulur

5 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • VirtualBox’ta önyükleme yapın. Seçiniz Yeni. Sanal makine için bir isim ve konum girin. Bir XP sürümü seçin ve hafıza miktarını girin.
 • Seçiniz Şimdi bir sanal sabit sürücü oluşturun > Dinamik olarak tahsis edilmiş > Sonraki. Sanal sabit sürücü boyutunu seçin ve seçin Oluşturmak.
 • Seç Başlat ve ekle XP başlangıç ​​diski (veya disk görüntüsünü bulun). Basın Başlat Windows XP’yi yüklemek için.

Bu makale, Windows 10 için bir Windows XP öykünücüsünün nasıl kurulacağını açıklar.

Windows 10 için Windows XP Emülatörü Nasıl Çalıştırılır

Windows XP, kendi döngüsünde kullanım ömrü (EOL) aşamasına gelmiş olabilir, ancak bu, işletim sisteminin hala kullanımlarına sahip olmadığı anlamına gelmez. Her iki dünyanın da en iyisine sahip olmanın ve Windows 10’da bir Windows XP öykünücüsü çalıştırmanın bir yolu var. Windows 10’da Windows XP’yi taklit etmenin en iyi yolu bir sanal makine kullanmaktır. Bu, mevcut Windows 10 kurulumunuzun içinde sanallaştırılmış bir bilgisayar çalıştırmanıza izin verir. Bu durumda, Windows XP’nin bir sürümünü aynı sistem üzerinde çalıştırmak, ancak Windows 10 işletim sistemi ve dosyalarından uzakta çalıştırmak anlamına gelir. Kullanabileceğiniz çok sayıda harika sanal makine var, ancak bu kılavuz için Oracle VM’nin VirtualBox’ını kullanacağız. En son sürümü resmi web sitesinden indirin ve diğer uygulamalarda yaptığınız gibi kurun. Windows XP’yi taklit etmek için bir Windows XP CD / DVD’sine veya bir ISO disk görüntüsüne ihtiyacınız olacak. Başlamadan önce elinizin altında olduğundan emin olun.

 1. VirtualBox’ı önyükleyin ve seçin Yeni Üst menü çubuğunda. Sanal makinenize bir ad verin — bu herhangi bir şey olabilir, ancak akılda kalıcı bir şey ayarlamak, özellikle gelecekte birden fazla sanal makine oluşturmayı planlıyorsanız, iyi bir fikir olacaktır.

 2. Sanal makineyi de nereye yüklemek istediğinizi seçin, yüklemeyi planladığınız Windows XP sürümünü seçin ve ardından Sonraki.

 3. Windows XP sanal makine için ne kadar bellek ayırmak istediğinizi seçin ve ardından Sonraki.

  Virtual Box XP Kurulumu

 4. Seçiniz Şimdi bir sanal sabit disk oluşturun, zaten bir tane ayarlamadıysanız. Bu durumda seçin Oluşturmak > Sonraki.

 5. Seçiniz Dinamik olarak tahsis edilmiş, ardından seçin Sonraki.

  Sanal kutu XP

 6. Sanal sabit sürücünüzün boyutunu seçin. Yalnızca birkaç temel uygulama yüklemeyi planlıyorsanız 10 GB yeterlidir, ancak üzerinde büyük oyunlar oynamak istiyorsanız, ihtiyacınız olacağını düşündüğünüz şeye ayarlayın ve ardından seçin Oluşturmak.

 7. Seçiniz Başlat üst menüde. Küçük bir pencere açılacak ve sizden XP başlangıç ​​diskini isteyecektir. Varsa optik sürücünüze takın, aksi takdirde XP disk görüntünüzü bulmak için dosya seçiciyi kullanın ve ardından Başlat.

 8. Pencere daha sonra Windows XP yükleme işlemine geçmelidir. Normal bir uygulama gibi kuruyormuş gibi izleyin.

  Virtual Box XP emülatörü

 9. Her şey plana göre giderse, istediğiniz zaman kullanabileceğiniz bir Windows XP yüklemesine sahip olmalısınız. Kapatmak için, kurulumu kapatın veya XP penceresini kapatın, sizin için kapatmayı teklif edecektir. Tekrar kullanmak istediğinizde, sadece Başlat yüklemek için yaptığınız gibi ve XP emülatörü açılacaktır.

Neden Windows XP Öykünücüsü Kullanmalı?

Microsoft, Windows XP’yi birkaç seçkin müşteri dışında tümü için EOL olarak belirlemiştir. Bu, Windows XP için yıllardır önemli bir güvenlik yaması olmadığı ve yazılım desteğinin on yıla yakın bir zamana yakın olduğu anlamına gelir. Bu aynı zamanda modern sürücülerin onunla çalışmayacağı, birçok modern PC donanımının onu çalıştırmayacağı ve onu kullanarak modern uygulamaları çalıştırmaya çalışırken her türlü sorunla karşılaşacağınız anlamına gelir. Yine de en büyük endişe kötü amaçlı yazılımdır. Windows XP, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10’dan çok daha az güvenlidir ve son yıllarda herhangi bir güvenlik önlemi alınmadığı için her zamankinden daha az güvenlidir. Bu nedenle, Windows XP’yi taklit etmek, onu kullanmanın çok daha güvenli bir yoludur, çünkü kötü amaçlı yazılımdan etkilenirseniz, kurulumu basitçe silebilir ve sisteminizin geri kalanını riske atmadan yeniden başlayabilirsiniz.