Skip to content

Windows 10 Mobil Cihazlar için Uygulama Geliştirme: Hızlı Kılavuz

19 de Haziran de 2021

Editörün Notu: Microsoft, Ekim 2017’de Windows 10 Mobile akıllı telefon platformu için artık yeni özellikler veya donanım planlamayacağını duyurdu.

Microsoft’un en çok beklenen işletim sistemi olan Windows 10’un Microsoft’u yeniden mücadelenin zirvesine fırlatması bekleniyordu. Evrensel Windows Platformu tarafından desteklenen bu yükseltme, geliştiricilere birkaç yeni araç, özellik ve işlevsellik sunar. İşte mobil uygulama geliştiricilerinin, devin yepyeni işletim sistemi için uygulamalar oluşturması için hızlı bir kılavuz.

Cihazı Geliştirmeye Hazırlama

Windows 10, uygulama geliştirme için farklı bir prosedür izler. Aşağıda, cihazınızı Windows 10 cihazlarda geliştirmeye hazırlamak için izlemeniz gereken adımlar listelenmiştir….

  • Geliştiricilerin artık uygulamalarını geliştirmek, test etmek veya dağıtmak istedikleri her cihaz için ayrı bir lisansa ihtiyacı yok. Bunun yerine, ayarlar sekmesini kullanarak cihazlarını yalnızca bir kez etkinleştirmeleri gerekir.
  • Windows 8.1 kullanıyorsanız, bir geliştirici lisansı başvurusunda bulunmanız veya Windows Phone cihazınızı kaydettirmeniz gerekecektir.
  • Visual Studio kullanıyorsanız, bir iletişim istemi aracılığıyla cihazınızı etkinleştirmeniz istenecektir. ‘Geliştiriciler için Ayarlar’a tıklamanız ve ardından Güncelleme ve Güvenlik sayfasına gitmeniz gerekir. Cihazınızın ilk hazırlığını tamamlamak için aşağıdaki adımları izleyin.
  • Ardından, tercih ettiğiniz Windows Telefonlarında veya tabletlerinde etkinleştirmek istediğiniz görevleri seçmeniz gerekir. Cihazınızı geliştirme ve diğer uygulamaları yandan yükleme için etkinleştirme seçeneğiniz vardır. Microsoft, uygulamaları yandan yüklemek için belirli gizlilik ilkeleri şart koşar.
  • Mobil Ödemeyi Destekleyecek Windows 10 İşletim Sistemi

Windows Telefonlarda ve Tabletlerde Güvenlik

Evrensel Windows Uygulamaları, seçtiğiniz mobil cihaz için mümkün olan maksimum güvenliği sağlamak üzere imzalanmıştır. Cihazınıza yüklediğiniz uygulama paketinin güvenilir bir kaynaktan geldiğinden emin olun. Bunun için uygulamayı imzalamak için kullanılan sertifikanın cihazınıza yüklenmesi gerekir. Ayrıca, seçtiğiniz ayarlar cihazınızın güvenlik seviyesini etkileyecektir. Bir Windows akıllı telefona uygulamaları yandan yüklemek için sertifikanın zaten cihaza yüklenmesi gerekir. Ardından, yandan yükleme uygulaması ayarlarını seçerek ilerleyebilirsiniz. Uygulamaları bir tablete yandan yüklemek için bir .appx ve uygulamayı PowerShell ile birlikte çalıştırmak için gerekli olan diğer sertifikaları yüklemeniz gerekir. Alternatif olarak, sertifikayı ve uygulama paketini ayrı ayrı da manuel olarak yükleyebilirsiniz.

Hata Ayıklama Uygulamaları

Windows akıllı telefonlarda, herhangi bir .appx uygulama paketini yükleyebilir ve bir sertifika yüklemeye gerek kalmadan aynısını çalıştırabilirsiniz. Geliştirici modunu seçtiyseniz, dosyayı tıklayın ve aynısını cihazınıza yüklemeye devam edin. Ancak, uygulamayı test etmek için kullandığınız paketin güvenilir bir kaynaktan geldiğinden emin olun. Tabletler için, geliştirici modunu seçtikten sonra, bunun için bir geliştirici lisansına ihtiyaç duymadan uygulamalarınızın hatalarını ayıklamaya doğrudan başlayabilirsiniz. Ayrıca, .appx ve ilgili sertifikayı yükleyerek uygulamaları yandan yükleyebilirsiniz.

Uygulamaları Dağıtma

Uygulamaları bir Windows 10 masaüstünden aynı işletim sistemini çalıştıran bir mobil cihaza dağıtmak için, size sunulan WinAppDeployCmd aracını kullanmanız gerekecektir. Her iki cihazın da ağın kendi alt ağına bağlı olduğundan emin olun; kablolu veya başka türlü. Bu cihazların USB üzerinden de bağlanabileceğini unutmayın. Ayrıca, sertifikaları yüklemek için bu aracı kullanamayacağınızı unutmayın.

Uygulamaları Windows Mağazasına Gönderme

Microsoft şimdi uygulama geliştiricilerini Windows 10 cihazları için farklı, kullanılabilir uygulamalar oluşturmaya teşvik ediyor. Windows Mağazası, en son platformu için uygulama gönderimlerini davet ediyor. Birleşik bir uygulama pazarı sağlayan mağaza, uygulamalar için daha fazla keşfedilebilirlik de sunar; böylece geliştiricilere geliri artırmaları için daha fazla fırsat sunuyor.