Skip to content

Windows 10 Pil Raporu: Nedir ve Nasıl Kullanılır

22 de Nisan de 2021

Windows 10 dizüstü bilgisayarınızdaki veya tabletinizdeki pil, en kritik donanım parçalarından biridir. Zamanla pilin ömrü kısalır ve şarj tutma yeteneği azalır. Bu kaçınılmaz, kademeli ve mobil cihazları kullanırken beklenmelidir. Bununla birlikte, pilinizin performansının biraz fazla hızlı azaldığından şüpheleniyorsanız, basit bir komutla pil teşhisi gerçekleştirebilirsiniz. Windows 10, PowerShell aracılığıyla basit bir cmdlet (komut izni) ile pil raporu oluşturmanıza olanak tanıyan yerleşik bir özelliğe sahiptir. Her rapor, bir web tarayıcısında görüntülediğiniz bir HTML dosyası olarak kaydedilir ve sisteminiz, tüm yüklü piller, kullanım, kapasite geçmişi ve pil ömrü tahminleriyle ilgili verileri içerir. Bu makaledeki talimatlar Windows 10 için geçerlidir.

Needpix

Windows 10’da Pil Raporu Nasıl Oluşturulur

Windows 10 dizüstü bilgisayarınızda veya tabletinizde ayrıntılı bir pil raporu oluşturmak için, PowerShell’i yönetici modunda başlatmanız ve ardından powercfg / batteryreport command-let’i çalıştırmanız gerekir.

  1. Basın Galibiyet+X, ardından seçin Windows PowerShell (Yönetici) ve seçin Evet Kullanıcı Hesabı Denetimi kutusu göründüğünde ..

    güç kalkanı

  2. Giriş powercfg / batteryreport / output “C: battery-report.html” PowerShell’e, ardından Giriş.

  3. Pil raporu komutunu çalıştırdıktan sonra, PowerShell’de kaydedildiği konumun belirtildiği bir mesaj göreceksiniz.

    pil ömrü konumu

  4. Raporu bir web tarayıcısında açın. Raporun konumuna erişmek için Windows Gezgini’ni kullanın.

Windows 10’da Pil Sağlığını Kontrol Edin

Pil raporunuz oluşturulup açıldığında, pilinizin performansının ve tahmini kullanım ömrünün daha net bir resmini elde etmek için her bölümden geçmenin zamanı geldi. Doğrudan altındaki ilk bölüm Pil Raporu, bilgisayarınızın adı, BIOS sürümü, işletim sistemi yapısı ve raporun oluşturulduğu tarih gibi bazı birincil sistem bilgilerini listeler. Aşağıdaki ikinci bölüm Takılı piller, isim, üretici, seri numarası, kimya ve tasarım kapasitesi gibi dizüstü veya tablet pilleriniz hakkında önemli bilgileri listeler.

Windows 10 pil raporunun ilk iki bölümünün ekran görüntüsü.

Son Kullanım

Bu bölüm size, cihazınızın ne zaman pille çalışırken veya AC gücüne bağlı olduğuna dair ayrıntılı bir genel bakış sunar. Son kullanım, cihazınızın üç günlük güç durumlarını kapsar ve başlangıç ​​zamanını, durumunu (etkin / askıda), kaynağı (pil / ac) ve kalan kapasiteyi içerir.

Bir Windows 10 pil raporunda son kullanımı gösteren bir ekran görüntüsü.

Pil Kullanımı

Bu alan, raporu oluşturmadan önceki son üç gün içindeki tüm pil tüketimini listeler. Sisteminiz uzun süre yalnızca pille çalışırsa, bu bölüm onu ​​başlangıç ​​zamanına veya süresine ve tüketilen enerjiye göre bozardı.

Windows 10 pil raporunda pil kullanımını gösteren bir ekran görüntüsü.

Kullanım Geçmişi

Bu bölümün altında, cihazınızın pille veya AC gücüyle her çalıştığı zamanın tam bir geçmişini (süre dahil) göreceksiniz. Kullanım geçmişinizi incelemek, cihazınızı ne sıklıkta ve ne kadar süreyle pil gücüyle çalıştırdığınızı görmenin harika bir yoludur.

Windows 10 pil raporunda pil ve AC güç kullanımını gösteren bir ekran görüntüsü.

Pil Kapasitesi Geçmişi

Raporun bu bölümünde, pilinizin her dönem için tasarım kapasitesine kıyasla tam şarj kapasitesi görüyorsunuz. Tam şarj kapasitenizi izlemek, pilinizin zaman içindeki genel sağlığını ve performansını izlemenin başka bir yararlı yoludur.

Windows 10 pil raporunun pil kapasitesi geçmişi bölümünün ekran görüntüsü.

Pil Ömrü Tahminleri

Raporun son bölümü, tasarlanan kapasiteye kıyasla tam şarjda pil ömrü tahminlerini gösterir. Bu alan, pilinizin ömrünün zaman içinde ne kadar iyi gittiğine dair size net bir görünüm sunar. Raporun en altında, son işletim sistemi kurulumundan bu yana gözlemlenen drenajlara dayalı olarak tahmini bir pil ömrü değeri vardır.

Windows 10 dizüstü bilgisayarda pil ömrü tahminlerini gösteren bir ekran görüntüsü.