Skip to content

Windows 10 Pro’da Eşitleme Merkezi Nasıl Kullanılır

9 de Mayıs de 2021

Eşitleme Merkezi, Windows Vista’da tanıtılan bir özelliktir ve Windows 10 Pro dahil olmak üzere sonraki birçok Windows sürümünde desteklenmiştir. Eşitleme Merkezi’nin temel amacı, dosyalarınızı bir ağ sunucusuyla senkronize etmektir, böylece ihtiyaç duyduğunuzda her zaman en güncel kopyalara sahip olursunuz. Bu makaledeki talimatlar yalnızca Windows 10 Pro Edition için geçerlidir. Çevrimdışı ağ senkronizasyonu, Windows 10 Home Edition için kullanılamaz.

Windows 10 Pro’da Neden Eşitleme Merkezi Kullanılmalı?

Ağa bağlı olmasanız bile ağınızdaki paylaşılan dosyalara ve klasöre istediğiniz zaman erişmek için Eşitleme Merkezi’ni kullanabilirsiniz. Çevrimdışı yaptığınız değişiklikler, bir sonraki bağlanışınızda otomatik olarak sunucuya yansıtılacaktır. Eşitleme Merkezi, OneDrive ile aynı değildir. Eşitleme Merkezi, Microsoft Office dosyaları için optimize edilmiştir. Bazı durumlarda, Office dosyaları farklı zamanlarda Eşitleme Merkezi ve OneDrive ile eşitlendiğinde Eşitleme Merkezi ve OneDrive çakışır.

Çevrimdışı Dosyaların Eşitleme Merkezini Kullanması Nasıl Etkinleştirilir

Eşitleme Merkezi’nin herhangi bir ağ dosyasını cihazınızla eşitleyebilmesi için çevrimdışı dosyaları etkinleştirmeniz gerekir:

 1. Tür kontrol Paneli Windows arama kutusunda ve Kontrol Paneli app. Eşitleme Merkezi’ni yapılandırmak için mevcut Windows Ayarları uygulamasını değil, eski Denetim Masası yardımcı programını kullanmanız gerekir.

 2. Tür senkronizasyon merkezi Kontrol paneli penceresinin sağ üst köşesindeki arama kutusunda ve ardından Eşitleme Merkezi.

  senkronizasyon merkezi

 3. Seçiniz Çevrimdışı dosyaları yönetin sol tarafta.

  çevrimdışı dosyaları yönet

 4. Seçiniz Çevrimdışı dosyaları etkinleştirin. Bu özelliği etkinleştirmek için yönetici haklarına ihtiyacınız olacak.

  çevrimdışı dosyaları göster

 5. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yeni Çevrimdışı Dosyalar ayarlarına erişmek için 1-3 arası adımları tekrarlayın.

Windows 10’da Eşitleme Merkezi Nasıl Kullanılır

Bilgisayarınızı yeniden başlatıp Eşitleme Merkezi’ni tekrar başlattıktan sonra, Çevrimdışı Dosyalar ayarlarınızda üç yeni sekme göreceksiniz:

 • Disk kullanımı: Çevrimdışı dosyalarınızın kullanmasına izin verilen disk alanı miktarını tanımlayın. Varsayılan olarak, çevrimdışı dosyalar sabit sürücünüzdeki tüm boş alana sahip olacaktır. Bunu değiştirmek için şunu seçin: Disk kullanımı sekmesini seçin, ardından Sınırları değiştir.
 • Şifreleme: BitLocker ile şifreleme ayarlayarak çevrimdışı dosyalarınıza güvenlik ekleyin. Dosyalarınızı şifrelemek için şunu seçin: Şifrele.
 • : Ağ bağlantısı çok yavaşsa dosyalarınız üzerinde otomatik olarak çevrimdışı çalışmayı seçin. Yavaş bir bağlantı olup olmadığını ne sıklıkla kontrol etmek istediğinizi de ayarlayabilirsiniz.