Skip to content

Windows 10’da% 100 Disk Kullanımını Düzeltmenin 10 Yolu

16 de Mayıs de 2021

Yavaş çalışan bir bilgisayar genellikle tıkanır çünkü Windows önemli sistem kaynaklarını disk okuma / yazma işlemlerine ayırır. Görev Yöneticisi’ni açıp% 100 disk kullanımını gördüğünüzde, bu kullanımı zorlayan işlemi durdurmak, Windows’u normal çalışma düzenine döndürür. Windows 10’da% 100 disk kullanımına yönelik aşağıdaki düzeltmelerin çoğu Windows 10, 8, 7 ve Vista ile ilgilidir. Ancak bazı komutlar ve sistem ayarları değişebilir.

Windows 10’da Yüksek Disk Kullanımının Nedenleri

Windows 10’da yüksek disk kullanımının birkaç olası nedeni vardır, ancak çoğu aynı temel fikre dayanır; bilgisayarın idare etmesi için çok fazla şey çalışıyor. Bu şemsiyenin altına düşen yaygın bir neden, değiş tokuş veya sayfalandırmadır. Değiştirme, bir bilgisayarın fiziksel belleği (RAM) tükendiğinde ve çalışan işlemler ve uygulamalarla ilgili bilgileri depolamak için daha fazla alana ihtiyaç duyduğunda gerçekleşir. Hepsini tutmak için sabit diskte swapfile.sys adlı bir dosya kullanır. Windows bu bilgilerle çalışırken, sürekli olarak swapfile.sys dosyasını okur ve ona yazar, böylece disk kullanımını çatıdan geçirir. Aynı anda birçok dosyayı arayan veya kullanan uygulamaların, perde arkasında endişe verici bir hızda sabit sürücüye eriştiğini de görebilirsiniz. Virüsten koruma yazılımı ve Windows ile birlikte yüklenen bazı yardımcı programlar dahil birçok uygulama bu şekilde davranabilir.

Windows 10’da Yüksek Disk Kullanımı Nasıl Onarılır

Çoğu zaman, yüksek disk kullanımıyla ilgili düzeltmeler, sabit sürücüyü sık kullanan işlemi bulup durdurmaya kadar gelir. Aşağıda en yaygın çözümlerden birkaçı verilmiştir.

 1. Windows telemetrisini devre dışı bırakın. Windows 10, onu arka planda kullanma şeklinizle ilgili verileri toplar. Gizlilikle ilgili nedenlerden dolayı tartışma konusu olmuştur ve yüksek disk kullanımının yaygın bir nedenidir. Sorumlu hizmetin devre dışı bırakılması, sabit sürücünün dinlenmesine yardımcı olabilir.

 2. Windows arama indekslemeyi devre dışı bırakın. Windows, ihtiyaç duyduğunuz dosyayı kolayca arayabilmeniz için dosyalarınızı ve dosyaların sürücüde nerede bulunduğunu izler. Bazen, Windows’un bu dosyaların bulunduğu yerin bir dizinini oluşturmak için kullandığı işlem sürücüyü yavaşlatabilir. Sürücü üzerindeki baskıyı azaltmak için arama dizini oluşturmayı devre dışı bırakın.

 3. SuperFetch’i devre dışı bırakın. SuperFetch, Windows’ta arka planda çalışan ve hangi uygulamaların en çok kullandığını görmek için RAM kullanımını analiz eden bir yardımcı programdır. SuperFetch, sürücüye sık sık yazma da dahil olmak üzere birçok sistem kaynağı kullanabilir. İşlemin perde arkasında çalışmasını ve sürücüye yazmasını durdurmak için devre dışı bırakın.

 4. Windows İpuçları’nı devre dışı bırakın. Siz Windows’u kullanırken, arka planda çalışan entegre bir uygulama, işletim sistemi hakkında tavsiyeler içeren bildirimler sunar. Bu, disk kullanım hatasına neden olan en az olası sorun olsa da, arka planda çalışan ve sorunlara neden olabilecek bir başka uygulamadır. Windows İpuçları’nı kapatın ve sistem performansınızı iyileştirip iyileştirmediğine bakın. Windows İpuçlarını devre dışı bırakmak için:

  1. Seçiniz Başlat, yazın bildirimler, ve seçin Bildirimler ve İşlem Ayarları.
  2. Bu pencerede devre dışı bırak Windows’u kullanırken ipuçları, püf noktaları ve öneriler alın.
 5. Skype yazma izinleri verin. Skype Masaüstü’nü Windows 10’dan önceki herhangi bir Windows sürümünde çalıştırırsanız, Skype disk kullanım sorununa neden olabilir. Skype’ın Program Dosyalarındaki (x86) alt klasörlerinden birine veri yazma izni yoksa, yazmaya devam eder ve sabit sürücü kullanımını artırır.

  1. C: Program Dosyaları (x86) Skype Phone dizin. Sağ tık Skype.exe.
  2. Şuraya git Güvenlik sekme ve seçin Düzenle.
  3. Seçiniz Tüm Uygulama Paketleri, ardından Yazmak altındaki onay kutusu İzin vermek. Seçiniz TAMAM MI.
 6. Chrome’da önceden getirmeyi devre dışı bırakın. Chrome’daki birkaç özellik, tarama deneyiminizi hızlandırmak içindir. Bu hizmetlerden biri, Chrome’da hangi siteyi ziyaret etme olasılığınız olduğunu analiz eden ve bu sayfaları arka planda önceden yükleyen bir tahmin hizmetidir. Ancak, bu hizmet aynı zamanda bilgisayarınıza ve sabit sürücünüze fazladan bir yük bindirir. Firefox’ta, adresini ziyaret ederek önceden getirmeyi devre dışı bırakın about: config adres çubuğunda ve network.prefetch-next değer yanlış. Edge’de Ayarlar’a gidin, aşağı kaydırın Gelişmiş ayarları görüntüleyinve kapat Göz atmayı hızlandırmak, okumayı iyileştirmek ve genel deneyimimi daha iyi hale getirmek için sayfa tahminini kullan.

 7. AHCI sürücüsünü düzeltin. Microsoft, Windows 10’daki bazı Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyici Arabirimi PCI-Express modellerinde bilinen bir hatayı kabul eder. Bilgisayarınız etkilenirse,% 100 disk kullanım sorunları yaşarsınız. Düzeltmek için: Öncelikle bilgisayarınızda AHCI sürücüsünün olup olmadığını kontrol edin.

  1. Seçiniz Başlat, yazın aygıt Yöneticisi, ve seçin Aygıt Yöneticisi.
  2. Seçin IDE ATA / ATAPI listedeki açılır ok, sağ tıklayın SATA AHCI Denetleyicive seçin Özellikleri.
  3. Şuraya git Sürücü sekme ve seçin Sürücü Ayrıntıları. Eğer görürsen C: Windows system32 DRIVERS storahci.sys Sürücüler dosyaları alanında, bilgisayarınız bu bilinen hatadan etkilenebilir.

  Storahci.sys sürücü dosyasının sisteminizde olduğunu fark ettiyseniz, bu bilinen hata durumunda aşağıdaki adımlar sorunu çözmenize yardımcı olacaktır:

  1. Şuraya git Detaylar sekme ve seçin Cihaz örneği yolu açılır listeden. Değeri oraya kopyalayın ve bir metin düzenleyicisine (Not Defteri gibi) yapıştırın.
  2. Başlat menü, yazın Regeditve seçin Regedit run komutu. Kayıt Defteri Düzenleyicisinde açın HKEY_LOCAL_MACHINE System CurrentControlSet Enum PCI ve kaydettiğiniz değerin klasörünü metin düzenleyiciye genişletin.
  3. Bu klasörün içinde Aygıt Parametreleri Kesme Yönetimi MessageSignaledInterruptProperties, çift tıklama MSIS desteklive değerini şu şekilde değiştirin: 0.

  Kayıt defterinin içinde düzenleme yapmak, yanlışlıkla yapılan önemli yapılandırma hatalarına kapı açar. Yanlış değerleri değiştirmek, bilgisayarınızı kararsız hale getirebilir. Tıklayarak kayıt defterinin yedeğini alın Dosya > İhracat ve .reg yedekleme dosyasını bir klasöre veya harici sabit sürücüye kaydetme.

 8. Daha fazla RAM ekleyin. Bilgisayarınızda yeterli fiziksel bellek (RAM) olmadığı için disk kullanımı yüksekse, en iyi çözüm daha fazlasını eklemektir. RAM, herhangi bir bilgisayardaki en kolay yükseltmelerden biridir ve nispeten ucuzdur. Ayrıca, sonuç olarak bilgisayarınız daha verimli bir şekilde çoklu görev yapabilecektir.

 9. Otomatik Windows Güncellemelerini devre dışı bırakın. Windows Güncellemelerinden gelen yüksek disk kullanımı kaynaklarının bir başka yaygın nedeni, rastgele zamanlarda otomatik olarak gerçekleşir. Windows’un rastgele güncellenmesini durdurun ve sürücünün maksimuma çıkmasını durduracaksınız. Otomatik Windows Güncellemelerini devre dışı bırakırsanız, manuel güncellemeleri sık sık çalıştırın. Bu işlem, bilgisayarınızı virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan koruyan önemli güvenlik güncellemelerini almanızı sağlar.

 10. Kötü amaçlı yazılımları tara. Her şey başarısız olursa, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım kapma olasılığınız yüksektir. Bu noktada yapılacak en iyi şey, iyi bir antivirüs yazılımına sahip olduğunuzdan ve tam bir sistem taraması çalıştırdığınızdan emin olmaktır. Tam bir tarama uzun sürebilir, ancak sistemde çalışan ve disk kullanımını artıran kötü amaçlı yazılımları bulur ve kaldırır.