Skip to content

Windows 10’da Bash Komut Satırı Nasıl Çalıştırılır

20 de Mayıs de 2021

Microsoft, Windows 10 Yıl Dönümü Güncellemesinde, Windows 10’a Linux için Windows Alt Sistemini ekledi ve hatta (Canonical ile ortaklaşa) Ubuntu Linux’un tamamen işlevsel bir sürümünü sundu – resmi olarak sadece kabuk erişimi, ancak insanların hesaplaması yaklaşık üç nanosaniye sürüyordu. Windows 10’da X oturumlarında normal Linux uygulamalarının nasıl çalıştırılacağını öğrenin. WSL, piyasaya çıktığından beri olgunlaştı. Microsoft Store, 2019 itibarıyla Ubuntu, openSUSE Leap, SUSE Linux Enterprise, Debian / GNU Linux ve Kali Linux için resmi olarak desteklenen Linux dağıtımları sunmaktadır. Bu dağıtımların her biri, bash komut dosyalarını veya Linux komut satırı yardımcı programlarını çalıştırabileceğiniz Linux’a komut satırı erişimi sunar.

WSL’yi etkinleştirin

Varsayılan olarak WSL kullanamazsınız. Bunun yerine, WSL’yi isteğe bağlı bir Windows özelliği olarak etkinleştirmelisiniz. Ya açın Pencere özellikleri sihirbazına gidin ve kutuyu işaretleyin veya yönetici olarak bir PowerShell istemi açın ve şunu çalıştırın: Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux

type = “code”> WSL’yi etkinleştirdikten sonra yeniden başlatın.

Bir Dağıtım Kurun

Windows mağazasında linux

Windows Mağazası’nı başlatın ve yüklenecek bir dağıtım seçin.

Dağıtımı İlk Kez Çalıştırın

Yazılımın çalıştırılması

Dağıtım, Windows Mağazası aracılığıyla bilgisayarınıza yüklendikten sonra çalıştırın. Dağıtımı yeni bir sabit sürücüye bağımsız bir işletim sistemi olarak kurmuşsunuz gibi yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekecektir.

Kurulumunuzu Yükseltme

Güncel bir dağıtım elde etmek

Linux dağıtımınız sahte bir ortam değil – standart bir çekirdek görüntüsü yerine WSL kullanan gerçek bir Linux sistemidir. Bu yüzden normal Linux temizliğine katılmanız gerekecek. Dağıtımı sistemin mimarisine göre güncelleyerek başlayın. Örneğin Debian ve Ubuntu, uygun.

Bir Komut Satırı Programı Kullanma

Komut Satırını Çalıştırmak

Dağıtımı düzgün bir şekilde güncelledikten sonra, kabuk komut dosyaları ve komut satırı yardımcı programları dahil olmak üzere istediğiniz programları çalıştırmakta özgürsünüz. Örneğin, üst Sistem performansını kontrol etmek için komut. Teknik olarak, bir X sunucusu gerektiren Linux programlarını çalıştıramazsınız, ancak internet, Windows 10’un bir X penceresi görüntülemesini sağlamak için oldukça basit geçici çözümlerle doludur.

Kaputun Altında Ne Var?

Windows 10’da bir Linux dağıtımı kurduğunuzda, “Linux’ta Bash” taklidi yapmak için elinden gelenin en iyisini yapan bir sanal makine veya bir program elde etmiyorsunuz. Aslında, Linux için Windows Alt Sistemi sayesinde PC’nizde normal olarak çalışan bir Linux dağıtımıdır. WSL, Linux yazılımının Windows üzerinde çalışmasına izin veren “gizli sos” dur. Temelde WSL, Linux çekirdeğinin yerini alır; Linux tamamen amaçlandığı gibi çalışır, normal bir Linux çekirdek görüntüsü yerine yalnızca WSL kullanır.