Skip to content

Windows 10’da Başlatma Sürelerini İyileştirme

8 de Mayıs de 2021

Çoğu bilgisayarda, bilgisayar önyüklendiğinde başlamak isteyen çok fazla program vardır. Birçoğu bunu varsayılan olarak yapar, yani önyükleme sürelerimiz siz hazır olduğunuzda hazır olmak isteyen programlarla doludur. Yeni (veya yeni gibi) Windows PC’nizin başlangıç ​​zamanı yavaş yavaş yavaş yavaş yavaş yavaş yavaş ilerlerse, küçük bir ev temizliği ile bunu düzeltebilirsiniz. Bu makaledeki talimatlar Windows 10 ve Windows 8 için geçerlidir.

Windows Başlangıç ​​Programları Nasıl Görüntülenir

Bilgisayar başlatıldığında hangi programların başlatıldığına dair net bir fikre sahip olmak, neyin başlatılması gerekmediğini belirlemenize yardımcı olabilir.

 1. Görev Yöneticisini Aç basarak Ctrl + Üst Karakter + Esc.

 2. Görev Yöneticisi açıkken, Başlamak sekmesi. Bu, Windows’a önyükleme yaptığınızda başlayan tüm programlar için komut merkezidir. Bilgisayarınıza herhangi bir süre sahipseniz, bu uzun bir liste olacaktır. Eğer görmüyorsan Başlamak sekmesi – veya herhangi bir sekme – o zaman basitleştirilmiş modda çalışıyor olabilirsiniz. Pencerenin alt kısmındaki Daha fazla detay seçeneği ve sekmeleri görmelisiniz.

  başlangıç ​​sekmesi

Başlangıç ​​Programlarınızı Düzenleme

Çeşitli başlangıç ​​programlarıyla uğraşmanın anahtarı neye ihtiyacınız olduğunu ve neye ihtiyacınız olmadığını anlamaktır. Genel olarak, bu listedeki çoğu öğe kapatılabilir, ancak bazılarının çalışmaya devam etmesini isteyebilirsiniz. Örneğin bir grafik kartınız varsa, bununla ilgili herhangi bir yazılımı bırakmak muhtemelen iyi bir fikirdir. Ayrıca, güvenli tarafta olmak için, doğrudan PC’nizdeki diğer donanımlara bağlı hiçbir şeyle uğraşmamalısınız. Dropbox veya Google Drive gibi bir hizmet kullanıyorsanız, bu da yalnız bırakmak isteyeceğiniz bir şeydir. Bulut senkronizasyonunuz Microsoft’un OneDrive’ından geçerse her ikisini de devre dışı bırakmanızda bir sorun yoktur. Bununla birlikte, programları devre dışı bırakmaya başlamadan önce, orada ne olduğunu görmek için tüm listeye göz atmak iyi bir fikirdir. Başlangıç ​​sekmesinde dört sütun vardır:

 1. “Ad” (programın adı için)
 2. “Yayıncı” (bunu yapan şirket)
 3. “Durum” (Etkin veya Devre Dışı)
 4. “Başlangıç ​​Etkisi” (Yok, Düşük, Orta veya Yüksek)

Bu son sütun – Başlangıç ​​Etkisi – en önemlisidir. “Yüksek” derecesine sahip programları arayın, çünkü bunlar, önyükleme sırasında en fazla bilgi işlem kaynağına ihtiyaç duyan programlardır. Listede “Orta” ve ardından “Düşük” olarak derecelendirilen programlar vardır. Başlangıcınızı etkileyen programların bir listesine sahip olduğunuzda, devre dışı bırakmaya başlama zamanı. Biraz ürkek hissediyorsanız, devre dışı bıraksanız bile her zaman sadece bir tıklama uzaklıkta olduğunu unutmayın. Şimdi işe koyulma zamanı.

 1. Teker teker gitmek, otomatik olarak başlamasını istemediğiniz her programı seçin.

  Görev Yöneticisi'nde seçilen program

 2. Ardından, Devre dışı bırak pencerenin sağ alt tarafındaki düğmesine basın.

  başlangıç ​​görevini devre dışı bırak

 3. Başlangıç ​​programlarını devre dışı bırakmayı tamamladığınızda, Görev Yöneticisini kapatın. Başlatma süreleriniz artık kaç programı devre dışı bıraktığınıza bağlı olarak iyileşmelidir.

Daha Fazla Sorun Giderme İpuçları

Bilgisayarınız bir dizi başlangıç ​​programını devre dışı bıraktıktan sonra hala yavaşsa, daha derine inmeniz gerekebilir. Sisteminize kötü amaçlı yazılım bulaşma ihtimaline karşı bir anti-virüs taraması yapmak her zaman iyi bir fikirdir. Kullanmadığınız bazı donanımları devre dışı bırakmaya veya RAM’inizi yükseltmeye de bakabilirsiniz. Tüm bunlardan sonra, daha hızlı bir önyükleme süresi istiyorsanız, sabit sürücünüzü bir katı hal sürücüsü (SSD) ile değiştirmeyi deneyin. PC’nizi hızlandırmak söz konusu olduğunda hiçbir şey SSD’ye geçmek kadar büyük bir fark yaratmaz. Ancak bunlardan önce, sizi yavaşlatan rahatsız edici programları bulmak için Windows 10’daki başlangıç ​​programlarınıza bakın.