Skip to content

Windows 10’da BitLocker Nasıl Kullanılır

19 de Mayıs de 2021

Dünya dijital çağın derinliklerine doğru ilerlerken, verileriniz giderek daha değerli hale geliyor ve giderek daha fazla korunmaya ihtiyaç duyuyor. Olmasını isteyeceğiniz son şey, özellikle değerli akıllı cihazlarınızdan birini veya birkaçını kaybetmeniz durumunda verilerinizin yanlış ellere düşmesidir. Verilerinizi korumanın en güçlü yollarından biri, Windows platformunda çalışan tescilli bir şifreleme yazılımı olan Windows 10 için BitLocker gibi bir program kullanarak şifrelemektir. Bu makaledeki talimatlar Windows 10’a özel olsa da, BitLocker Windows Vista Ultimate veya Enterprise, Windows 7 Ultimate veya Enterprise, Windows 8.1 Pro veya Enterprise ve Windows 10 Pro veya Enterprise’da mevcuttur.

BitLocker nedir?

Windows 10 için BitLocker, şu cihazlarda bulunan bir şifreleme yazılımıdır: Windows 10 Pro veya Enterprise sürümleri bu, tüm sabit sürücünüzü şifrelemenize ve verilerinizi meraklı gözlerden ve kötü amaçlı yazılımlar tarafından gerçekleştirilebilecek türden izinsiz girişler gibi sisteminize izinsiz müdahalelerden korumanıza olanak tanır. Çoğu insan gibi, PC’mizde Windows’un standart veya Home sürümüne sahipseniz, BitLocker yazılımına sahip olmayacaksınız. Bununla birlikte, Microsoft’un başlangıçta çift arayüzlü işletim sistemlerini piyasaya sürdüğü bir zaman vardı ve o sırada yükseltme yaptıysanız, muhtemelen Windows 8 veya 8.1 Pro’ya sahip olacaksınız. İlk dağıtım sırasında, Windows 8 Pro yükseltme lisansları ucuza satılıyordu ve uygun olan herkes bunları alabiliyordu. Pro’yu aldıysanız ve ardından Windows 8.1’den Windows 10’a geçtiyseniz, yükseltme yapıldı ve BitLocker muhtemelen sisteminizde. Windows 10’un hangi sürümünü kullandığınızdan emin değilseniz şu adrese gidin: Başlat > Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik (veya Sistem ve Güvenlik)> ve arayın BitLocker. BitLocker’ı görmüyorsanız, o zaman PC’nizde kullanılamıyordur.

BitLocker için Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Başlamak için, bir Windows PC’ye ihtiyacınız olacak ve uygun Windows sürümlerinden herhangi birini çalıştırıyor olması gerekir. Ayrıca en az 2 bölümlü bir depolama sürücüsüne ve bir Güvenilir Platform Modülüne (TPM) sahip olması gerekir. TPM, yazılımınızın, bellenimin ve donanımınızın kimliğini doğrulayan özel bir tür bilgisayar çipidir. Bu özellikle önemlidir, çünkü TPM tarafından sisteminizde herhangi bir yetkisiz değişiklik tespit edilirse, saldırganları engellemek için bilgisayar Kısıtlı modda önyüklenir. Aşağıda, bilgisayarınızda TPM olup olmadığını nasıl kontrol edeceğiniz ve ayrıca BitLocker’ı onsuz çalıştıracağınızla ilgili talimatlar yer almaktadır.

BitLocker’ı Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bilgisayarınızda BitLocker’ı kurmaya başlamadan önce, bunlar BitLocker’ı kullanmak için bazı gereksinimlerdir.

 • BitLocker, çoğunlukla, yalnızca Windows 10 Pro ve Enterprise dahil olmak üzere Windows’un Pro ve Enterprise sürümlerinde mevcuttur.
 • En iyi sonuçlar için bilgisayarınızda bir TPM yongasına sahip olmanız gerekir.
 • BitLocker’ı TPM olmadan kullanabilirsiniz, ancak fazladan adımlar gerektirecektir.
 • BitLocker’ı çalıştırmak için sabit sürücünüzün en az 2 bölüme ihtiyacı vardır. Windows’u başlatmak için işletim sistemi ile birlikte bir sistem bölümü ve gerekli tüm dosyaları içeren başka bir bölüm olması gerekir. Bu bölümlere sahip değilseniz endişelenmeyin, BitLocker bunları sizin için oluşturacaktır. Bölümler ayrıca NTFS dosya sistemini de takip etmelidir.
 • Sisteminizdeki veri miktarına bağlı olarak, şifreleme oldukça uzun sürebilir, bu yüzden kendinizi destekleyin.
 • Şifreleme işlemi boyunca bilgisayarınız her zaman bir güç kaynağına bağlı olmalıdır.
 • BitLocker ile şifrelemeden önce sisteminizi tamamen yedeklediğinizden emin olun. BitLocker kararlı olsa da, özellikle kesintisiz bir güç kaynağınız yoksa ve şifreleme işlemi sırasında gücünüz biterse her zaman riskler olacaktır. Asla çok güvende olamazsınız; sisteminizi yedekleyin.

TPM Çipi Nasıl Kontrol Edilir

BitLocker, kimlik doğrulama için TPM yongasına ihtiyaç duyduğundan, başlamadan önce bir tane sahip olup olmadığınızı kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapmak için, şuraya giderek başlayın: Güç kullanıcısı Menü. Buna basarak erişebilirsiniz. pencereler anahtar ve X klavyenizde. Bir zamanlar Güç kullanıcısı menü, tıklayın Aygıt Yöneticisi. Aygıt Yöneticisi’nde, Güvenlik Aygıtları öğesini bulun. TMP çipine sahipseniz, aşağıdakiler için bir öğe görmelisiniz: Güvenilir Platform Modülü sürüm numarası ile birlikte. Bilgisayarınızın BitLocker’ı desteklemesi için TPM sürüm numarası 1.2 veya üzeri olmalıdır.

TPM Olmadan BitLocker Nasıl Açılır

TPM’niz yoksa, BitLocker’ı açamazsınız. Yine de şifrelemeyi kullanabilirsiniz, ancak Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi aracılığıyla ek başlangıç ​​kimlik doğrulamasını etkinleştirmeniz gerekir.

 1. Çalıştırmak komut. Bunu şu tuşa basarak yapabilirsiniz: Windows anahtarı + R klavyenizde. Bir kere Çalıştırmak komut açık, yazın gpedit.msc alanında ve tıklayın TAMAM MI veya basın Giriş.

  Gpedit.msc'yi çalıştırın.

 2. Komut sonucunda, etiketli bir öğeyi arayın. Bilgisayar Yapılandırması. Genişletin ve arayın Yönetim Şablonları öğe. Bunu da genişletin.

  Windows 10'da Yönetim Şablonları.

 3. Genişletilmiş altında Yönetim Şablonları, Genişletin Windows Bileşenleri öğe.

  Windows Bileşenleri.

 4. Genişletilmiş altında Windows Bileşenleri şablon bulacaksın Bitlocker sürücü şifreleme öğe. Genişletin ve ardından İşletim Sistemi Sürücüleri altında görünen öğe. Öğeleri sağ tarafta görüntülenecektir.

  İşletim Sistemi Sürücüleri.

 5. Pencerenin sağ tarafında, yazan öğeye sağ tıklayın Başlangıçta ek kimlik doğrulaması gerektir, ve Seç Düzenle görünen menüden.

  BitLocker'ın Sürücü Şifrelemesi

 6. Görünen pencerede, Etkin seçeneği.

  Etkinleştirildi.

 7. Yazan onay kutusunu işaretleyin Uyumlu bir TPM olmadan BitLocker’a izin ver (USB flash sürücüde bir parola veya başlangıç ​​anahtarı gerektirir).

  BitLocker'a izin verin.

 8. İşiniz bittiğinde, tıklayarak işlemi tamamlayın. TAMAM MI.

  BitLocker'ın Kimlik Doğrulama Süreci

BitLocker Nasıl Çalıştırılır

TPM yongasını etkinleştirdikten sonra, BitLocker’ı çalıştırmak yalnızca birkaç adım gerektirir.

 1. Şuraya git Yetkili Kullanıcı menüsü basarak Windows tuşu + X klavyenizde. Bir kez orada seçin Kontrol Paneli öğe.

 2. Seçiniz Sistem ve Güvenlik.

  Denetim Masasında Sistem ve Güvenlik.

 3. Tıklayın Bitlocker sürücü şifreleme.

  BitLocker Sürücü Şifrelemesini Seçme.

 4. Açılan iletişim kutusunda Bitlocker’ı aç.

  Windows 10 Sistem ve Güvenlik

 5. Sonra, seçin Bir parola girinve sistem sürücüsünün kilidini açmak için Windows 10 sisteminizi her başlattığınızda kullanmak istediğiniz bir parola seçin. Güçlü bir parola olduğundan emin olun. Bitirdiğinizde tıklayın Sonraki.

  BitLocker Sürücü Şifreleme Parolası veya USB

 6. Şifrenizi unutmanız durumunda dosyalarınızı kurtarmak için kullanacağınız bir kurtarma anahtarını kaydetme seçenekleri verilecektir. Mevcut seçenekler şu şekilde olmalıdır: Microsoft hesabınıza kaydedin, bir USB flash sürücü, bir dosyaveya kurtarma anahtarını yazdır. Size uygun olanı seçin. Bitirdiğinizde tıklayın Sonraki.

 7. Şimdi size uygun bir şifreleme seçeneği seçmeniz gerekiyor. Yeni bir bilgisayarınız veya sürücünüz varsa veya daha hızlı seçeneği istiyorsanız, kullanılan disk alanını şifreleyin. Bilgisayarınız veya sürücünüz bir süredir kullanımdaysa ve daha yavaş bir süreci önemsemiyorsanız, o zaman tüm disk alanını şifreleyin.

 8. Bir şifreleme modu seçin. Ya için gidebilirsin yeni şifreleme modu, bu cihaza sabitlenmiş sürücüler için en iyisi veya Uyumlu modçıkarılabilir sürücüler için en iyisi budur. Bitirdiğinizde tıklayın Sonraki.

 9. Etiketli onay kutusunu kontrol edin BitLocker sistem denetimini çalıştırın ve sonra tıklayın Devam et.

  Bitlocker sürücü şifreleme

 10. Şifrelemeye başlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecek. Yeniden başlatmanın ardından, BitLocker tarafından ana sürücünüzün kilidini açmak için bir şifreleme parolası girmeniz istenecektir. Daha önce seçtiğiniz şifreyi girin ve Giriş anahtar.

 11. Bilgisayarınız Windows masaüstünü önyükleyecektir. Hiçbir şey farklı görünmeyecek, ancak şifreleme arka planda sessizce gerçekleşiyor olmalı. Bunun gerçekten olduğunu doğrulamak istiyorsanız, sadece şu adrese gidin: Kontrol Paneli > Sistem ve Güvenlik > BitLocker > Sürücü Şifreleme. Orada BitLocker’ın dosyalarınızı şifrelemek için çalıştığını göreceksiniz. Sürücünüzün ne kadar büyük olduğuna ve hangi seçenekleri seçtiğinize bağlı olarak, işlem oldukça uzun sürebilir. Yine de bilgisayarınızı normal şekilde kullanabilirsiniz.

  BitLocker Şifreleme

 12. Her şey bittiğinde, Sürücü Şifreleme, BitLocker’ın açık olduğunu göstermelidir.

  Sürücüde BitLocker kilidi

Kullanmayı kontrol ederseniz Dosya Gezgini bakmak için Bu bilgisayarBitLocker etkinleştirildikten ve şifreleme tamamlandıktan sonra, sürücünüzde şifrelendiğini gösteren bir kilit simgesi görmelisiniz.

BitLocker’ı Kullanmaya İlişkin Ek İpuçları

BitLocker’ı etkinleştirdikten sonra, yapabileceğiniz birkaç şey daha vardır.

 • Verilerinizin korunmaması için korumayı askıya alabilirsiniz. Bu, donanımı, ürün yazılımını veya işletim sistemini yükseltirken en iyisidir. BitLocker, yeniden başlattığınızda devam edecektir.
 • Kurtarma anahtarınızı da yedekleyebilirsiniz. Bu, özellikle kurtarma anahtarınızı kaybettiğinizde, ancak yine de hesabınızda oturum açtığınızda önemlidir. BitLocker sizin için yeni bir yedekleme anahtarı oluşturacaktır.
 • Parolanızı da değiştirebilirsiniz. Ancak bunu yapmak için mevcut şifreye ihtiyacınız olacak. Parolanızı da kaldırabilirsiniz. Bununla birlikte, BitLocker’ı herhangi bir kimlik doğrulama olmadan çalıştıramayacağınız için (her şeyin amacını geçersiz kılacak) yeni bir kimlik doğrulama yöntemi yapılandırmanız gerekecektir.
 • Artık BitLocker’a ihtiyacınız yoksa BitLocker’ı da kapatabilirsiniz. BitLocker, tüm dosyalarınızın şifresini çözecektir. Şifre çözme işlemi uzun sürebilir (yine de bilgisayarınızda normal şekilde çalışabilirsiniz) ve verileriniz artık korunmayacaktır.