Skip to content

Windows 10’da Dosyalar Nasıl Aranır?

9 de Nisan de 2023

Bu makale, Windows 10 bilgisayarda dosya aramanın iki ana yolunun yanı sıra üçüncü taraf arama uygulamaları için öneriler ve daha iyi dosya araması yapmak için faydalı ipuçlarını açıklar.

Genel Arama için Görev Çubuğu Arama Çubuğunu kullanın

Kalıcı olarak ekranın altında bulunan arama çubuğu, çoğu insan için arama yöntemidir ve kullanımı zahmetsizdir. Bir dosyayı nerede bulacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa veya bir uygulamayı veya e-postayı açmanız gerekiyorsa bu yolu izleyin.

 1. basın KAZANÇ tuşuna basın veya görev çubuğunun sol alt köşesinde, Başlat düğmesinin yanında bulunan arama çubuğunu seçin.

 2. Aradığınız dosyanın, uygulamanın veya başka bir öğenin adını yazmaya başlayın, ancak henüz Enter tuşuna basmayın.

 3. Sonuçlar anında görünür. En üstteki kategorilere dikkat edin; sonuçları aşağıdaki gibi şeylere göre filtreleyebileceğiniz yer burasıdır: Belgeler, E-posta, Klasörler, Müzik, Fotoğraflarvb. Daha menü, bunların çoğunu bulacağınız yerdir.

  Windows 10 arama sonuçlarındaki fotoğraflar

 4. Açmak istediğiniz öğeyi seçin. Bunu dokunarak, fareyle veya yukarı ve aşağı ok tuşlarıyla vurgulayıp düğmesine basarak yapabilirsiniz. Girmek. Açmak istediğin şeyin bu olup olmadığından emin değil misin? Sonuçları görüntülerken, son değiştirilme tarihi ve bilgisayarınızdaki gerçek konumu gibi ayrıntılarını görmek için bir öğenin yanındaki oku kullanın.

Belirli Bir Klasörde Dosya Araması Çalıştırın

Bu yöntem, Windows 10 klasörlerinde arama yapmanın hiper odaklı bir yoludur. Dosyanın nerede olduğunu zaten biliyorsanız kullanışlıdır.

 1. Arama yapmak istediğiniz klasörü açın. Çeşitli klasörlerinizi derinlemesine incelemeye başlamanın bir yolu, Dosya Gezgini görev çubuğu arama çubuğundan. Klasör zaten açıksa bu adımı atlayın.

  Windows 10 aramasında Dosya Gezgini.

 2. Pencerenin sağ üst kısmındaki arama çubuğunu seçin.

  Dosya Gezgini arama kutusu

 3. Arama terimini yazın ve basın Girmek.

  İki dosyayı gösteren kurtarma arama sonuçları

Dosyaları Daha Hızlı Aramak İçin İpuçları

Dosya Gezgini, dosya adının ne olduğundan emin değilseniz veya sonuçları daraltmanız gerekiyorsa çok büyük yardım sağlayan gizli arama seçeneklerine sahiptir. Örneğin, Belgeler klasöründe yüzlerce dosyanız varsa, yalnızca geçen ay değiştirilen dosyalara bakarak sonuçları azaltabilirsiniz. Aşağıda, arama sonuçlarının nasıl filtreleneceğini gösteren bazı örnekler verilmiştir:

 • değiştirilme tarihi:geçen ay
 • oluşturulma tarihi:2021
 • *.mp4
 • boyut:>10 MB
 • tür:müzik

Gerekirse bunları birleştirebilir, ayrıca ada göre arama yapmak için metin ekleyebilirsiniz:

 • tarih oluşturuldu:2020 *.jpg genişlik:160 tatil
 • *.pdf ödeme boyutu:<100KB

Bunlara benzer sıralama seçenekleridir. Klasörün üst kısmında, dosya listesinin hemen üzerinde tıklanabilir başlıklar bulunur. Tüm listeyi bu ölçüte göre sıralamak için birini seçin. Yüzlerce müzik dosyasıyla dolu bir klasör düşünün. Çok fazla yer kapladığı için en büyüğünü bulmak istiyorsunuz. Yukarıdaki gibi “beden” kullanarak arama yapabilirsiniz, ancak bu durumda daha iyi olan, Boyut şarkı listesini boyuta göre yeniden düzenlemek, bu da en büyüklerini görselleştirmeyi kolaylaştırır. Bir dosya listesini sıralamak için boyutun ötesinde başka birçok yol vardır. Tümüne erişmek için bir sütun başlığına sağ tıklayın. Hatırlanması gereken başka bir şey de, bilgisayarın olması gerekenden fazlasını aramaması için klasör yapısında olabildiğince derine inmek. Örneğin, dosyanızın İndirilenler klasöründe bir yerde olduğunu biliyorsanız İndirilenler’i açın ve aramanıza buradan başlayın. Nerede olduğunu bildiğiniz halde, görev çubuğu arama çubuğunu kullanmak ve tüm bilgisayarınızı aramak gereksizdir. Bunu yapmak, aynı ada sahip diğer klasörlerde dosya bulmayı da engeller.

Üçüncü Taraf Dosya Arama Araçlarını Kullanma

Windows 10’da daha hızlı dosya aramak için başka bir seçenek de üçüncü taraf bir program kullanmaktır. Harika bir iş çıkaran birçok ücretsiz dosya arama aracı vardır; Her şey bir örnek. Her şeyi kataloglamak için gereken ilk birkaç dakikadan sonra, bir arama yapabilirsiniz. Tümü sabit sürücülerinizin yalnızca saniyeler içinde.

SSS

 • Windows 10’da neden dosya arayamıyorum?

  Windows arama çalışmıyorsa ağ bağlantınızı kontrol edin, Cortana’yı kapatıp tekrar açın ve cihazınızı yeniden başlatın. Hâlâ sorun yaşıyorsanız Arama hizmetinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Windows 10 arama indeksleme seçeneklerini yeniden oluşturmanız gerekebilir.

 • Windows 10’da paylaşılan klasörlerimi nasıl bulurum?

  Dosya Gezgini’ni açın, seçin ve göz atmak istediğiniz paylaşımlı klasörlerin bulunduğu cihazı seçin. Paylaşılan Windows klasörlerinizi Komut İstemi’nde de görüntüleyebilirsiniz. net pay emretmek.

 • Windows 10’da yinelenen dosyaları nasıl ararım?

  Duplicate Cleaner gibi yinelenen dosyaları bulup silebilen bir araç indirmeniz gerekir. Müzik veya video gibi belirli dosya türlerini arayabilir ve boş klasörleri de silebilirsiniz.

 • Windows 10’da gizli dosyaları nasıl ararım?

  Gizli dosyaları göstermek için şuraya gidin: Denetim Masasındaki Gelişmiş Ayarlar > Görünüm ve Kişiselleştirme > Dosya Gezgini Seçenekleri > Görüş > Gelişmiş Ayarlar > Gizli dosya ve klasörler. Daha sonra dosyaları normal şekilde arayabilirsiniz.