Skip to content

Windows 10’da Kullanıcı Değiştirmenin En İyi 5 Yolu

8 de Nisan de 2021

Windows 10’da kullanıcılar arasında geçiş yapmanın birden fazla yolu vardır. Seçtiğiniz seçenek, sizin için neyin daha hızlı olduğuna ve bilgisayarınız oturum açma ekranındayken veya onu kullanırken geçiş yapmak isteyip istemediğinize bağlıdır.

Windows 10’da Neden Kullanıcı Değiştirmelisiniz?

Birden çok kişinin aynı bilgisayarı kullandığı bir evde, oturumu kapatmadan kullanıcılar arasında geçiş yapabilmek önemlidir. Diğer kişi aynı bilgisayarı kullanırken herhangi bir işi kaybetmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Windows 10 Oturum Açma Ekranında Kullanıcı Değiştirin

Windows 10 oturum açma ekranı, birden çok kullanıcı kullanarak Windows’ta oturum açabileceğiniz ilk yerdir. Giriş ekranında, ekranın sol alt köşesinde Windows 10 PC’de oturum açmış mevcut kullanıcıların bir listesini göreceksiniz. Bir sonraki kullanıcı, bilgisayarda oturum açmak için kullanıcı hesabını seçebilir ve oturum açma ayrıntılarını girebilir. Bu, önceden oturum açmış kullanıcının oturumunu kapatmadan kullanıcı hesaplarını değiştirir. Giriş ekranında kullanıcıları değiştirme yöntemi, kullanıcıları Windows 10 kilit ekranından değiştirmek için kullanacağınız yaklaşımın aynısıdır. Sol simge menüsündeki listeden kullanıcıyı seçmeniz ve geçiş yapmak istediğiniz kullanıcıyı seçmeniz yeterlidir. Kilit ekranına erişmek için Windows tuşu + L.

Başlat Menüsünden Windows 10’da Kullanıcı Değiştirin

Başlat menüsü değiştirme hesabı ekran görüntüsü

Windows 10’da kullanıcılar arasında geçiş yapmanın en kolay yollarından biri doğrudan Başlat menüsündendir. Windows 10 PC’de oturumunuz açıkken, basitçe Başlat Menü. Ekranın solundaki simgeler sırasında PC’de oturum açmış kullanıcıların bir listesini göreceksiniz. Geçiş yapmak istediğiniz kullanıcıyı seçmeniz yeterlidir. Bu, o kullanıcı için giriş ekranını açacaktır. Bir sonraki kullanıcı oturum açma bilgilerini girdiğinde, o kullanıcının hesabını kullanarak Windows’u açacak ve tüm özel hesap Windows ayarlarını içerecektir.

Ctrl + Alt + Delete tuşlarını kullanarak Windows 10’da Kullanıcıları Değiştirin

Ekran görüntüsü cntrl-alt-del geçiş kullanıcısı

Windows 10’da Ctrl + Alt + Del, ardından seçin Kullanıcı değiştir Kilit ekranına geçmek için. Bu kilit ekranı, PC’de oturum açmış mevcut kullanıcıların aynı listesine sahiptir. Kullanıcıyı seçin, ardından önceki kullanıcının oturumunu kapatmadan veya çalışmalarını kaybetmeden hesaba erişmek için oturum açma ayrıntılarını girin.

Alt + F4 Kullanarak Windows 10’da Kullanıcı Değiştirin

Windows'u Kapat penceresinin ekran görüntüsü

Kullanıcı değiştirmenin en hızlı yollarından biri Alt + F4 klavye kısayoludur. Bastığınızda Alt + F4 Windows 10’da, şu anda açık olan uygulamanızı kapatır. Tekrar tekrar basmak Alt + F4 her uygulamayı birer birer kapatır. Tüm uygulamalar kapatıldıktan sonra, tuşuna basarsanız Alt + F4 tekrar başlatacak Windows’u Kapat iletişim. Bu pencerede açılır listeyi seçerseniz, bir seçenek göreceksiniz. Kullanıcı değiştir. Bu, önceki adımlarda gördüğünüz aynı giriş / kilit ekranını açacaktır. Diğer kullanıcının kendi hesabına erişmek için sadece giriş bilgilerini girmesi gerekir. Bu seçenek, yalnızca önceki kullanıcının herhangi bir uygulamayı açık tutması gerekmiyorsa veya en azından çalışmalarını zaten kaydetmişse yararlıdır.

Komut İstemini Kullanarak Windows 10’da Kullanıcı Değiştirin

Kullanıcıları komut istemiyle değiştirmenin ekran görüntüsü

Kullanıcıları değiştirmek için kullanabileceğiniz başka bir yöntem, herhangi bir yardımcı program veya klavye kısayolu gerektirmez. Tek yapmanız gereken Komut İstemi’ni açmak ve ardından şunu girin: runas / kullanıcı: explorer.exe

Kullanıcının şifresi için bir istek göreceksiniz. Diğer kullanıcının hesabına geçmek için parolayı yazın. Bu, Windows 10’daki hesapları yalnızca birkaç basit tuş vuruşuyla hızla değiştirmenin hızlı ve kolay bir yöntemidir. Ancak, bilgisayar adını ve kullanıcı adını bilmeniz gerekir.