Skip to content

Windows 10’da Spotify Nasıl Kullanılır

15 de Mayıs de 2021

Spotify müziğinizi resmi Windows 10 Spotify uygulamasıyla dinlemek, en sevdiğiniz çalma listelerinin ve parçaların herhangi bir ek cihaz olmadan keyfini çıkarmanın uygun bir yoludur. Spotify’ı Windows 10 bilgisayarınızda veya tabletinizde çalıştırmak için bilmeniz gereken her şey ve uygulamayı yükledikten sonra ne yapmanız gerektiği burada. Bu makaledeki talimatlar Windows 10 için geçerlidir.

Spotify Windows 10 Uygulaması Nasıl İndirilir

Resmi Spotify Windows uygulamasının orijinal olarak Spotify web sitesinden indirilmesi gerekirken, o zamandan beri Microsoft Store’dan indirilebilen modern bir Windows 10 uygulamasına yükseltildi. Modern Spotify uygulaması, ortalama bir kullanıcının bulmasının daha kolay olmasının yanı sıra, Microsoft Store teknolojisinden de yararlanarak kendisi için güncellemeleri arka planda otomatik olarak indirmesini ve güncel kalmasını sağlar. Spotify uygulamasını Windows 10 cihazınıza nasıl yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Başlat Menünüzdeki simgesini seçerek Microsoft Store uygulama mağazasını açın. Önünde dört renkli kare olan beyaz bir alışveriş çantasına benziyor.

 2. Microsoft Store’da yazın Spotify sağ üst köşedeki arama çubuğuna, ardından Giriş klavyenizde.

  Microsoft Store aramasında "spotify"

 3. Aramanızın bir sonucu olarak size çeşitli uygulamalar gösterilecek. Adlı yeşil simgeyi seçin Spotify Müzik.

  Microsoft Store'da Spotify arama sonuçları

 4. Seçme Spotify Müzik sizi Microsoft Store’daki mağaza sayfasına götürecektir. Maviyi seçin Almak Spotify uygulamasını indirmek için.

  Spotify uygulama sayfasındaki al düğmesi

 5. Windows 10, uygulamayı otomatik olarak yükleyecek ve kullanıma hazır olduğunda bir sistem bildirimi ile sizi bilgilendirecektir. Kurulum yalnızca birkaç dakika sürecektir.

Spotify Windows 10 Uygulamasında Nasıl Oturum Açılır

Windows için Spotify, iPhone veya Android cihaz gibi diğer cihazlarda kullandığınız Spotify hesabıyla oturum açmanıza olanak tanır. Aynı hesapla oturum açmak, tüm müzik ve Spotify çalma listelerinize erişmenizi sağlar ve ayrıca çalma listelerinizi ve favori parçalarınızı düzenlemenize olanak tanır.

 1. Windows 10 cihazınızda Spotify Müzik uygulamasını açın.

 2. Uygulama size kaydolma veya giriş yapma seçeneğinin bulunduğu bir ekran gösterecektir. Seçin Oturum aç. Henüz bir Spotify hesabınız yoksa şunu seçin: Ücretsiz kaydol ve devam etmeden önce yeni bir hesap oluşturun.

  Spotify giriş veya kayıt ekranı

 3. Bir sonraki ekran size Facebook, Spotify e-postanız veya kullanıcı adınız ve şifreniz üzerinden giriş yapma seçenekleri sağlayacaktır. Spotify hesabınızı daha önce Facebook hesabınıza bağladıysanız, şunu seçin: Facebook ile giriş. Aksi takdirde, kullanıcı adınızı veya ilişkili e-posta adresinizi ve şifrenizi girin, ardından yeşil Oturum aç.

  Spotify giriş sayfasının ekran görüntüsü

Spotify Uygulamasında Yeni Hesap Nasıl Oluşturulur

Spotify’ı daha önce kullanmadıysanız veya uygulamayı Windows 10 bilgisayarınızda veya tabletinizde kullanırken ayrı bir hesaba sahip olmak istiyorsanız, uygulama içinde ücretsiz olarak yeni bir Spotify hesabı oluşturabilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz: Facebook hesabınızı önceki bir Spotify hesabına zaten bağladıysanız, bu seçeneği kullanamazsınız.

 1. Windows 10 Spotify uygulamasını açın.

 2. Karşılama ekranı ile karşılaşacaksınız. Yeşili seçin Ücretsiz kaydol.

  Spotify'a kaydolmayı seçme.

 3. E-posta adresinizi, şifrenizi ve takma adınızı girin, ardından seçin Devam et.

  Spotify hesap kurulumunda e-posta, şifre ve takma ad girme.

 4. Doğum tarihinizi ve cinsiyetinizi girin, ardından yeşili seçin Spotify’a Katılın. Bir Facebook hesabınız varsa, seçim yapabilirsiniz Facebook ile Katıl bunun yerine bir Spotify hesabı oluşturmak için.

  Spotify'a Katıl'ı seçin.

Spotify Premium nedir?

Spotify’ı kullanmak ücretsizdir ancak daha sorunsuz bir deneyim isteyenler, hesaplarını Spotify Premium’a yükseltmeyi deneyebilirler. Spotify Premium, aylık 9,99 ABD doları olan ücretli bir aylık aboneliktir; bazı faydalar şunları içerir:

 • Spotify’da müzik dinlerken uygulama içi banner reklamlar veya sesli reklamlar yok.
 • Çevrimdışı dinleme için müzik indirme yeteneği.
 • Sınırsız şarkı atlama.
 • Daha yüksek kaliteli ses.

Windows 10 Spotify uygulamasındaki Spotify Premium yükseltme düğmesi

Windows 10 uygulamasından Spotify Premium’a yükseltmek için şunu seçin: Yükselt adınızın yanında ekranın üst kısmında. Spotify Premium web sayfasını cihazınızdaki Microsoft Edge internet tarayıcısında açacaksınız; bu, Premium hizmet hakkında daha fazla ayrıntı sağlar ve aylık ücretli abonelik için kaydolma seçeneğine sahiptir.

Windows 10 Spotify Cortana Sesli Komutları

Windows 10’un sanal asistanı Cortana ile Spotify’ı sesinizle kontrol edebilir ve hatta Cortana’dan çalan şarkı hakkında bilgi isteyebilirsiniz. İşte Cortana’nın anlayacağı ve yanıtlayacağı komut istemleri. Windows 10 cihazınızda başka müzik uygulamanız yoksa bu cümleleri “Spotify’da” eklemeden söyleyebilirsiniz.

 • “Spotify’da (tür) müzik çal.”
 • “Spotify’da (sanatçı adını) biraz çal.”
 • “(Şarkı listesi adı) şarkı listemi Spotify’da çal.”
 • “Hey, Cortana, ne çalıyor?”
 • “Parçalarımı Spotify’da çal.”
 • “Spotify’da (ruh hali / duygu) müzik çal.”

Windows 10 Spotify Uygulaması Nasıl Kaldırılır

Spotify Uygulamasını Windows 10’da kaldırmak, diğer herhangi bir uygulamayı kaldırmakla aynı şekilde yapılır:

 1. Basın pencereler Başlat Menünüzü açmak için klavyenizdeki tuşuna basın.

 2. Seçiniz Tüm uygulamalar sol üst köşede. Bu, Windows 10 bilgisayarınızda veya tabletinizde yüklü olan her uygulamanın bir listesini açacaktır.

 3. Bul Spotify Listede, ardından bir seçenekler menüsünü açmak için farenizle sağ tıklayın. Alternatif olarak, cihazınızın dokunmatik ekranı varsa, Spotify uygulama simgesine parmağınızla veya kaleminizle birkaç saniye basabilirsiniz.

  Başlat Menüsünde Spotify

 4. Seçiniz Kaldır.

  Sağ tıklama menüsünde kaldır

 5. Spotify uygulamasının kaldırılmasını onaylamanız istenecek. Seçiniz Kaldır bir kere daha.

  Spotify kurulumunun onaylanması.

 6. Windows 10 cihazınız şimdi Spotify uygulamasını kaldıracak. Bir veya iki dakikadan fazla sürmemelidir.