Skip to content

Windows 10’da Varsayılan Programlar Nasıl Seçilir ve Değiştirilir

2 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • En kolay yol: Git Başlat > Ayarlar > Uygulamaları Seçin > Varsayılan Uygulamalar. Değiştirmek için geçerli bir varsayılan seçin, ardından yeni bir seçenek seçin.
 • Veya şuraya gidin: Kontrol Paneli > Varsayılan Uygulamalar > Varsayılanları uygulamaya göre ayarla. Bir uygulama seçin ve seçin Bu programı varsayılan olarak ayarla.
 • Veya şuraya gidin: Başlat > Ayarlar > Sistem > Varsayılan uygulamalar > Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin. Bir dosya türü seçin ve bir uygulamayı ilişkilendirin.

Bu makale, Windows 10’daki varsayılan program tercihlerinizi Ayarlar’dan veya Denetim Masası’ndan nasıl değiştireceğinizi açıklar.

Varsayılan Ayarlara Ayarlama

Varsayılan program tercihlerinizi değiştirmek için Ayarlar uygulamasını kullanmak kolay ve hızlıdır. Microsoft, Denetim Masası aşamalı olarak kullanımdan kaldırıldığı için bu yöntemi kullanmanızı önerir.

 1. Git Başlat ve Seç Ayarlar.

 2. Seçiniz Uygulamalar > Varsayılan uygulamalar.

 3. Altında Varsayılan Uygulamaları Seçin, e-posta, haritalar, müzik çalar, fotoğraf görüntüleyici, video oynatıcı ve web tarayıcısı dahil olmak üzere temel varsayılan uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Bu liste, varsayılan PDF okuyucunuzu içermez.

 4. Bir seçimi değiştirmek için mevcut varsayılan uygulamaya tıklayın. Mevcut varsayılanınızın yerini almaya uygun tüm çeşitli programları içeren bir panel açılır. İstediğiniz programı seçin. Örneğin, varsayılan web tarayıcınızı Firefox Microsoft Edge, Chrome, Internet Explorer, Opera’dan değiştirin veya yeni bir uygulama için Windows Mağazası’nda arama yapabilirsiniz.

Kontrol Paneline Geri Dön

Ancak bazen web tarayıcınızı veya e-posta programınızı değiştirmek yeterli değildir. O zamanlar için en kolayı, varsayılanları değiştirmek için Kontrol Panelini kullanmaktır. Aşağıya kaydırın. Varsayılan uygulamalar ekranı ve tıklayabileceğiniz üç seçenek göreceksiniz:

 • Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin.
 • Protokole göre varsayılan uygulamaları seçin.
 • Varsayılanları uygulamaya göre ayarlayın.

Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, programlarınızı protokole göre değiştirme seçeneğiyle uğraşmayın. Bunun yerine varsayılan ayarlarınızı uygulamaya göre değiştirmeyi seçin, bu da Kontrol Paneli sürümünü başlatır. Groove Music’in varsayılan müzik oynatıcınız olduğunu ve iTunes’a geçmek istediğinizi varsayalım. Denetim Masası’ndaki program listenizde gezinin ve iTunes’u seçin. Ardından iki seçenek göreceksiniz:

 • Bu programı varsayılan olarak ayarla
 • Bu program için varsayılanları seçin

İlki, programın açabileceği her dosya türü için iTunes’u varsayılan olarak ayarlar. İkincisi, M4A veya MP3 gibi belirli bir dosya türünü seçmek isteyip istemediğinizi seçmenize olanak tanır.

Dosya Türleri Ayarları

Dosya türüne göre varsayılan bir program seçmek için bunu Ayarlar uygulamasında yapmak daha kolay olabilir. Git Başlat > Ayarlar > Sistem > Varsayılan uygulamalar > Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin.

Bu, uzun bir dosya türleri listesi ve bunlarla ilişkili programları içeren bir ekran açacaktır. Örneğin, varsayılan PDF okuyucuyu değiştirmek isterseniz, aşağı kaydırırsınız. .pdf Listede, mevcut varsayılan programa tıklayın ve ardından olası varsayılan programların bir listesi görünecektir. İstediğinizi seçin.

Kontrol Panelinin Kaderi

Microsoft’un Windows 10’da varsayılanları ayarlama yöntemi, Ayarlar uygulaması ile Denetim Masası arasında gidip geldiğiniz için biraz can sıkıcıdır. İyi haber şu ki, Microsoft, Kontrol Panelini Ayarlar uygulamasıyla değiştirmeyi planladığı için bu sonsuza kadar böyle olmayacak. Bu şekilde, PC’ler, tabletler ve akıllı telefonlar dahil tüm Windows cihaz türlerinde evrensel bir ayar deneyimine sahip olacaksınız. Bunun ne zaman olacağı belli değil. Ayarlar uygulaması daha iyi hale gelse de, programları kaldırma ve kullanıcı hesaplarını yönetme gibi bazı temel işlevler hala Kontrol Panelinde bulunmaktadır. Şimdilik, bazı ayarların Kontrol Panelinde değiştirildiği, diğerlerinin ise Ayarlar uygulamasında halledildiği ikili bir dünyayla uğraşmamız gerekecek.