Skip to content

Windows 10’da Veri Kullanımınızı Nasıl İzlersiniz?

7 de Mayıs de 2021

İnternet sağlayıcı planlarının çoğu, kullanıcılara web’e sınırsız erişim sağlar. Planınız her ay kullanabileceğiniz veri miktarını sınırlıyorsa, Windows 10 veri kullanımınızı izlemelisiniz. Ardından, planınızın belirlenmiş sınırını aşmadığınızdan emin olmak için sınırlar belirleyin. Bu makaledeki talimatlar Windows 10 için geçerlidir.

francesco / Moment / Getty Images

Windows 10 Görev Yöneticisi ile Veri Kullanımı Nasıl Kontrol Edilir

Windows Görev Yöneticisi aracılığıyla belirli uygulamalar için veri kullanımını izleyebilirsiniz:

 1. Windows görev çubuğunda boş bir alana sağ tıklayın ve ardından Görev Yöneticisi.

 2. İçinde Görev Yöneticisişuraya git Uygulama geçmişi sekmesi.

 3. Birkaç sütunla birlikte uygulamalarınızın bir listesini göreceksiniz. The sütunu, her uygulama için megabayt (MB) veya gigabayt (GB) olarak gösterilen gerçek veri kullanım rakamlarını içerir. Veri bağlantınız ölçülü ise, aşağıda gösterilen rakamlar ilginizi çekebilir. Ölçülü ağ sütun. Varsayılan olarak, Uygulama geçmişi sekmesinde gösterilen veriler son 30 gün içinde derlenir. Bu sayacı sıfırlamak ve yenisini başlatmak için Kullanım geçmişini silin.

Uygulamalarınızın tümü Görev Yöneticisi’nde görüntülenmez, özellikle Microsoft Edge dışındaki web tarayıcıları. Bu programların veri kullanımını görmek için Windows Ayarlarına erişmelisiniz.

Windows 10 Ayarlarında Veri Kullanımı Nasıl İzlenir

Uygulamalarınızın veri kullanımını Windows Ayarlarında görüntüleyebilirsiniz:

 1. Başlat Menüsünü açın ve dişli açmak Windows Ayarları.

 2. Seçiniz Ağ ve İnternet.

 3. Seçiniz Veri kullanımı sol bölmede.

 4. Son 30 gün içinde her ağda kullanılan toplam veri miktarı (MB veya GB) dahil olmak üzere Wi-Fi ve Ethernet kullanım ekranınıza genel bakış. Uygulamaya göre bir döküm görmek için seçin Uygulama başına kullanımı görüntüleyin. Farklı bir ağda harcanan verileri görmek için, İçin ayarları göster Aşağıya doğru açılan menü.

Windows 10 Veri Kullanımınızı Nasıl Sınırlandırabilirsiniz?

Aç uygulamaları daha seyrek kullanmanın yanı sıra, bazı kullanım endişelerinizi hafifletmek için uygulayabileceğiniz kısıtlamalar vardır:

 1. Başlangıç ​​menüsüve seçin dişli açmak Windows Ayarları.

 2. Seçiniz Ağ ve İnternet.

 3. Seçiniz Veri kullanımı sol bölmede.

 4. İçinde Veri limiti bölüm seçin Sınır ayarla.

 5. Belirli bir zaman aralığı için (ideal olarak faturalandırma döngünüze karşılık gelen) bir kullanım sınırı (MB veya GB cinsinden) belirleyin ve ardından şunu seçin: Kayıt etmek.

 6. İçinde Arkaplan verisi bölüm seçin Her zaman Windows 10’un arka planda bir Wi-Fi ağı üzerinden veri gönderip almayı içeren görevleri gerçekleştirmesini önlemek için. Windows Ayarlarını kapattığınızda değişiklikler otomatik olarak etkinleşir.