Skip to content

Windows 10’da Yapışkan Notlar Nasıl Kullanılır

14 de Mayıs de 2021

Renkli yapışkan notlar, önemli öğeleri hatırlamanıza yardımcı olacak yararlı bir yoldur ve Windows, kendi sanal masaüstü notları sürümüne sahiptir. Windows 10’da yapışkan notların nasıl alınacağını ve Windows için Yapışkan Notlar uygulamasının nasıl kullanılacağını öğrenin. Bu makaledeki talimatlar Windows 10 için geçerlidir.

Windows 10’da Yapışkan Notlar Nasıl Elde Edilir

Yapışkan Notlar uygulaması Windows 10’da yerleşiktir, bu nedenle indirmek için yapmanız gereken hiçbir şey yoktur. Ancak, Yapışkan Notlar yanlışlıkla bilgisayarınızdan silindiyse, Microsoft Store’dan indirebilirsiniz. Yapışkan Notlar’ı Windows 7 veya Windows Vista’da da kullanabilirsiniz.

 1. “Yazın”yapışkan ekranın sol alt köşesindeki Windows arama kutusuna. Yapışkan Notlar uygulaması, arama sonuçlarının solunda görünmelidir.

 2. Seçiniz Açık Uygulamayı kullanmaya başlamak için Yapışkan Notlara Hoş Geldiniz penceresi açılacaktır.

  Yapışkan Notlar Uygulama menüsünde aç

  Seçiniz Başlangıca Sabitle veya Görev çubuğuna sabitle uygulamayı ileride kullanmak üzere kolayca erişilebilir durumda tutmak için.

 3. Seçiniz Başlamak Sticky Notes uygulamasını oturum açtığınız Microsoft hesabıyla kullanmaya başlamak için. Alternatif olarak, Başka Bir Hesap Kullan farklı bir Microsoft hesabıyla oturum açıp devam etmek için.

  Yapışkan Notlara Hoş Geldiniz

  Microsoft hesabınızla oturum açtığınızda, notlarınız diğer cihazlarınızla, Outlook ile ve oturum açtığınız başka herhangi bir yerde senkronize edilir.

 4. Oturum açarken bekleyin. Sticky Note uygulaması kullanıma hazır yeni bir notla açılacaktır.

Windows 10’da Yeni Yapışkan Notlar Nasıl Oluşturulur

Yapışkan Notlar uygulamasını açtığınızda, Artı (+) Yeni bir not oluşturmak için Yapışkan Notlar penceresinin sol üst köşesine. Yeni bir not açıldığında, istediğiniz bilgileri notun gövdesine yazın. Notu kapatsanız bile otomatik olarak uygulamaya kaydedilecektir. Bir nota göz atmak veya Ara kutusunda bir anahtar sözcük veya tümcecik aramak için notlar listesini açın.

Windows Yapışkan Notlar'daki Yeni Not düğmesinin ekran görüntüsü

Uygulamanızı açmadıysanız, ancak görev çubuğunuza sabitlediyseniz, görev çubuğundaki uygulamayı sağ tıklayın ve Yeni Not.

Yapışkan Notlar Nasıl Biçimlendirilir

İsterseniz metni özelleştirin, yapışkan notun görünümünü değiştirin veya yapışkan nota bir resim ekleyin.

 1. Yeni bir Yapışkan Not açın ve üç noktayı seçin Menü sağ üst köşedeki simgesi.

  Yapışkan Not menü düğmesi

 2. Mevcut nota uygulamak istediğiniz rengi seçin.

  Yapışkan Notlar menüsünde renk seçenekleri

 3. Biçimlendirmek istediğiniz herhangi bir metni seçin ve not penceresinin altında bir biçimlendirme seçeneği belirleyin. Seçenekler şunları içerir:

  • Kalın
  • İtalik
  • Altını çizmek
  • Üstü çizili
  • Mermi

  yapışkan notta metni biçimlendirme

 4. Yapışkan nota bir resim eklemek için, Resim eklemek Notun sağ alt bölümündeki simgesini tıklayın, bilgisayarınızdaki resme gidin ve ardından Açık.

  Yapışkan nota resim ekle

  Bir nottan bir görüntüyü kaldırmak için, resme sağ tıklayın, seçin Resmi Silardından resmi silmek istediğinizi onaylayın.

 5. Bitirdiğinizde notu ve uygulamayı kapatın.

Cortana ile Yapışkan Notlar Nasıl Kullanılır

Cortana, Windows 10’da bulunan sanal asistandır. Sticky Notes uygulamasında Insights’ı etkinleştirerek Cortana, ihtiyacınız olanı bulmak için listenizdeki notları tarayabilir, tarihler ve telefon numaralarından adreslere ve web sitelerine kadar her şeyi arayabilir. Cortana, notlarınıza göre hareket etmeyi basitleştirmek veya sizin adınıza hatırlatıcılar oluşturmak için bu bilgileri kullanabilir.

 1. Yapışkan Notlar uygulamasını açın.

 2. Seçin Ayarlar uygulama penceresinin sağ üst alanındaki dişli simgesi. Yapışkan Notlar ayarları pencerede açılacaktır.

  Sticky Notes uygulama penceresindeki ayarlar simgesi

 3. Aşağı kaydırarak Genel bölümüne gidin, ardından geçiş yapın Insights’ı etkinleştirin -e Açık.

  Sticky Notes ayarlarında Insights'ı etkinleştirin

 4. Birincil pencereye dönün.

 5. Mevcut bir notu açın veya Cortana’nın alabileceği adres, saat, tarih ve hatta “yarın” gibi bir saate veya tarihe atıfta bulunan bir sözcük gibi bilgileri içeren yeni bir not oluşturun. Bu sözcükler ve ifadeler artık hiper bağlantılı görünmektedir.

  Yapışkan Notta köprüler

 6. Cortana’dan önerilen bir eylemi görüntülemek için köprülü bir kelime veya kelime öbeği seçin. Örneğin, bir Hatırlatıcı Ekle Bir saat ve tarih seçerseniz, komut istemi görünecektir.

  Yapışkan Notlarda hatırlatma istemi