Skip to content

Windows 10’da Yazıcı Kısayolu Nasıl Oluşturulur

30 de Mayıs de 2022

Bilinmesi gereken

 • Bir yazıcı kısayolu oluşturmadan önce bilgisayarınıza bağlı bir yazıcıya ihtiyacınız olacak.
 • Komutu başlatmak için bir yazıcı kısayolu oluşturun rundll32.exe printui.dll,PrintUIEntry /o /n “Yazıcı Adı”
 • Kısayolu görev çubuğuna eklemek için yeni kısayola sağ tıklayın ve Görev çubuğuna sabitle.

Bu makale, Windows 10 görev çubuğunuza bir yazıcı kısayolunun nasıl ekleneceğini açıklayacaktır.

Windows 10’da Yazıcı Kısayolu Nasıl Oluşturulur

Windows 10’dan önce, bilgisayarınıza herhangi bir yazıcı bağladığınızda, görev çubuğunda yazıcı kuyruğu için bir simge görüyordunuz. Bugün, Wi-Fi yazdırma ve buluttan yazdırma özelliği sayesinde, yüklü yazıcınızı artık görev çubuğunda her zaman göremeyebilirsiniz. Ancak Windows 10 görev çubuğunuzda bir yazıcı kısayolu oluşturabilirsiniz. Windows 10 masaüstünüzde veya görev çubuğunuzda bir yazıcı kısayolu oluşturabilmeniz için önce bir yazıcının kurulu olduğundan emin olmanız gerekir. Ardından kısayolu oluşturabilir ve görev çubuğunuza sabitleyebilirsiniz.

Windows PC’nize Yazıcı Nasıl Kurulur

 1. Bilgisayarınıza henüz herhangi bir yazıcı bağlamadıysanız, önce bunu yapmanız gerekir. Çoğu yazıcı üreticisinin, özellikle Wi-Fi yazıcılar için bağlantı kurmak için kullanabileceğiniz kendi yazıcı yazılımı vardır. Örneğin, HP yazıcılar HP Smart uygulamasını kullanır. Dell, Sharp ve diğerlerinin kendi sürücü yazılımları vardır. İlk adım olarak onu kurduğunuzdan ve yazıcınıza bağlanmak için kullandığınızdan emin olun.

 2. Yazıcınızı Wi-Fi ağına bağladıysanız, üreticinin sürücü yazılımını yüklediyseniz Windows otomatik olarak bağlanmayı deneyebilir. Bunu yapmak için Başlat menüsünü seçin ve şunu yazın Ayarlar. Ayarlar uygulamasını seçin, Seçin Yazıcılar ve tarayıcılar sol bölmeden. Seçme Yazıcı veya tarayıcı ekleyinseçme İstediğim yazıcı listede yokseçme TCP/IP adresi veya ana bilgisayar adı kullanarak bir yazıcı ekleyinseçme Sonrakiöğesini seçin ve yazıcının IP adresini kutucuğa yazın. Ana makine adı veya IP adresi alan. Seçme Sonraki ve kurulumu tamamlayın.

  Ana bilgisayar adı ve IP adresi ve İleri'nin vurgulandığı yazıcı ekle iletişim kutusu

Kısayol Nasıl Eklenir

 1. Ardından, kısayolu oluşturmak için yazıcının tam adına ihtiyacınız olacak. Bunu yapmak için Başlat menüsünü seçin ve şunu yazın Ayarlar. Ayarlar uygulamasını seçin. Ayarlar penceresinde, öğesini seçin. cihazlar.

  Aygıtlar vurgulanmış olarak Windows ayarları

 2. Cihazlar penceresinde, öğesini seçin. Yazıcılar ve tarayıcılar sol bölmeden. Yazıcılar ve tarayıcılar bölümünün altında eklediğiniz yazıcıyı bulun ve yazıcının tam adını not edin.

  Aygıtlar ayarlarında HP yazıcı adının vurgulandığı Yazıcılar ve Tarayıcılar

 3. Masaüstünün herhangi bir boş alanını sağ tıklayın ve Yeni. Seçme Kısayol bir sonraki açılır menüden.

  Sağ tıklama menüsü açık ve Yeni ve Kısayol vurgulanmış Windows masaüstü

 4. Kısayol Oluştur penceresinde, aşağıdaki dizeyi konum alanına yapıştırın ve Sonraki:

  rundll32.exe printui.dll,PrintUIEntry /o /n “Yazıcı Adı”

  Yazıcı yolu ve İleri vurgulanmış olarak Kısayol pencereleri oluşturun

  Yer değiştirmek Yazıcı Adı önceki adımda not ettiğiniz yazıcının adına yukarıdaki dizede.

 5. Bir sonraki pencerede kısayola bir ad verin. Dilerseniz yazıcının adını kullanabilirsiniz.

  Yeni kısayol adının vurgulandığı Windows masaüstü

 6. Kısayolu oluşturduktan sonra, çalıştığından emin olmak için çift tıklayın. Düzgün çalışıyorsa, tüm etkin yazdırma işleriyle birlikte yazıcı kuyruğu penceresinin göründüğünü göreceksiniz.

  Yazdırma kuyruğu vurgulanmış olarak yazıcı kısayolu

 7. Ardından, kısayola bir yazıcı simgesi vermek iyi bir fikirdir. Bunu yapmak için kısayol simgesine sağ tıklayın ve Özellikleri.

  Özellikler vurgulanmış olarak kısayol simgesinin sağ tıklama menüsü

 8. Özellikler penceresinde, Kısayol sekmesini seçin ve Simgeyi Değiştir buton.

  Kısayol sekmesi ve Değiştir simgesi vurgulanmış olarak kısayol özellikleri

 9. seçin Araştır düğmesini tıklayın, WindowsSystem32 klasöründe shell32.dll’ye gidin, onu seçin ve ardından sistem simgeleri listesinden yazıcı görüntüsünü seçin. Seçme TAMAM işin bittiğinde.

  Göz atma konumu, yeni simgeler ve Tamam'ın vurgulandığı kısayol özellikleri

  Bu listeden yazıcı simgesini seçmeniz gerekmez. Yazıcı simgesini istediğiniz herhangi bir görüntüyle özelleştirebilirsiniz, ancak yazıcı simgesi, Windows’un önceki sürümlerinde önceki yazıcı görev çubuğu bağlantısıyla aynı hissi verecektir.

 10. Masaüstünde bir yazıcı kısayoluna sahip olmaktan memnunsanız, burada durabilirsiniz. Ancak, Windows 10 görev çubuğunuza yazıcı simgesini eklemek istiyorsanız, kısayolu sağ tıklayın ve Görev çubuğuna sabitle.

  Görev Çubuğuna Sabitle vurgulanmış olarak kısayol sağ tıklama menüsü

 11. Bu, Yazıcı kuyruğu kısayolunu Windows 10 görev çubuğunuza sabitleyecektir. Yazdırma kuyruğunda etkin yazdırma işlerini görüntülemek istediğinizde bu simgeyi seçebilirsiniz.

  Görev çubuğunda vurgulanan yeni yazıcı kısayolu simgesi

SSS

 • Windows 10’da masaüstümde nasıl kısayol oluşturabilirim?

  Herhangi bir dosya veya program için bir Windows 10 masaüstü kısayolu oluşturmak için masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın ve Yeni > Kısayol. Kısayol Oluştur sihirbazında, Araştır Kısayol gerektiren dosyayı veya programı bulmak için. Bulduğunuzda, seçin TAMAM > Sonrakibir ad girin ve Bitiş.

 • Windows 10’da bir kısayolun hedefini nasıl değiştiririm?

  Bir kısayolun hedefini değiştirmek için kısayola sağ tıklayın ve Özellikleri. seçin Kısayol sekme. İçinde Hedef alanında, yeni hedefinizin konumuna giden mevcut kısayol yolunu değiştirin.