Skip to content

Windows 10’da Yönetici Parolası Nasıl Sıfırlanır

1 de Haziran de 2021

Bilgisayarınızın yönetici şifresini unutmak büyük bir sorun olabilir, bu nedenle kaybederseniz Windows 10 yönetici şifrenizi nasıl sıfırlayacağınızı bilmelisiniz. Bu makaledeki talimatlar yalnızca Windows 10 çalıştıran bilgisayarlar için geçerlidir. Windows 7 ve Windows 8’de yönetici parolasını sıfırlamak da mümkündür.

Windows 10 Yöneticisi Nedir?

Yönetici, bilgisayardan sorumlu kullanıcıdır. Herhangi bir Windows 10 cihazı, yönetici hesapları ve standart hesaplar oluşturmanıza izin verir. Standart hesap kullanıcıları yazılıma maddi olarak değişiklik yapmadan erişebilirken, yönetici hesabı kullanıcıları bilgisayarınızda ve nasıl çalıştığı üzerinde değişiklikler yapabilir. Kişisel cihazlarda, bilgisayarı kuran kişi yönetici olarak atanır. İşletme cihazları için, yönetici genellikle BT departmanında yer alan bir kişidir. Standart bir hesap kullanıcısı, açıkça yapmalarına izin verilmeyen bir şeyi yapmaya çalıştığında, ya bunu yapması engellenir ya da yönetici şifresini sağlaması gerekir. Bir e-posta adresi kullanarak bilgisayarınızda oturum açarsanız, bu bir Microsoft hesabı kullandığınız anlamına gelir. Kullanıcı adınızla aynı e-posta adresiyle Skype, Hotmail veya başka bir Microsoft web hizmeti kullanıyorsanız, bu hizmetler için şifreniz büyük olasılıkla bilgisayarınızın da kilidini açacaktır. İkinci el bir cihaz satın almadan önce, size yönetici erişimi verildiğinden emin olun.

Windows 10 Yöneticisi Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Yönetici olup olmadığınızı belirlemek için:

 1. Basın Windows Anahtarı veya seçin pencereler Başlat menüsünü açmak için simgesine ve ardından dişli Ayarları açmak için simgesine dokunun.

  Ayarlar vurgulanmış olarak Windows 10 Başlat menüsü

 2. Seçiniz Hesaplar.

  Windows 10 Ayarlarında Hesaplar başlığı

 3. Adınızı ve e-postanızı kontrol edin. Ya söyleyecek Yönetici veya Standart. Bir bilgisayarı bir eşinizle veya bir aile üyesiyle paylaşıyorsanız, ikinizin de yönetici şifresini bilmeniz iyi bir fikirdir.

  Windows 10'da Kullanıcı seviyesi

Windows 10 Yönetici Parolanızı Unutursanız Ne Yapmalısınız?

Yöneticiyseniz, parolayı almanın veya değiştirmenin birkaç yolu vardır:

 • Bir Windows şifre kurtarma aracı kullanın.
 • Bir parola sıfırlama diski oluşturduysanız, cihazı bağlayın ve istemleri izleyin.
 • Windows 10 parolanızı sıfırlayın.

Her şey başarısız olursa, birkaç tahminde bulunun. Kişisel parolalar oluşturmak için aynı kelimeleri ve fikirleri kullanmak çok iyi bir parola güvenliği olmasa da, bunu hepimiz yapıyoruz. Cihazlarınızda kullandığınız genel bir kişisel şifre varsa, deneyin ve çalışıp çalışmadığını görün.

Windows 10 Parolanızı Sıfırlama

Seçiniz Parolanızı mı unuttunuz? Windows 10 cihazınızın oturum açma ekranında. Telefonunuza gönderilen bir doğrulama kodunu sağlamak gibi bazı güvenlik sorularını yanıtlamanız veya diğer doğrulama adımlarını gerçekleştirmeniz istenecektir. Standart bir hesabınız varsa, bilgisayarı kuran kişiden size yönetici ayrıcalıkları vermesini isteyebilirsiniz. Bilgisayarı kuran kişiye ulaşılamıyorsa, Windows 10’un yeni bir sürümünü de yükleyebilirsiniz; bu, kurulum sırasında kendinizi yönetici yapmanıza olanak tanır. Windows 10’u yeniden yüklemek, cihazı ve içerdiği tüm verileri silecektir.

Başkasının Windows 10 Yönetici Parolasını Alabilir miyim?

Üçüncü taraf Windows şifre kurtarma yazılımıyla başka birinin Windows 10 yönetici şifresini almak mümkün olabilir. Cihazda bir Standart hesabınız olmalı ve yöneticinin onayına sahip olmalısınız. Parola sahibinin bilgisi olmadan bir parolanın alınması, bilgisayar suçları tüzüğünün ihlali anlamına gelebilir.

Windows 10 Yönetici Parolasına İhtiyacım Var mı?

Yönetici parolası ihtiyacını tamamen ortadan kaldırmak mümkündür. Bilgisayarınız evinizden nadiren çıkıyorsa veya kişisel bilgilerinizi saklamak için kullanmıyorsanız, bu daha basit oturum açma seçenekleri ihtiyaçlarınıza daha uygun olabilir:

 1. Basın Windows Anahtarı veya seçin pencereler Başlat menüsünü açmak için simgesine ve ardından dişli Ayarları açmak için simgesine dokunun.

  Ayarlar vurgulanmış olarak Windows 10 Başlat menüsü

 2. Seçiniz Hesaplar.

  Windows 10 Ayarlarında Hesaplar başlığı

 3. Seçiniz Oturum açma seçenekleri sol bölmede. Alternatif olarak, hesabınıza giriş yapmak için bir PIN veya resimli şifre kullanmayı seçebilirsiniz.

  Windows 10 Hesap ayarlarında Oturum Açma Seçenekleri bölümü

 4. Altında Oturum açmayı gerektir, Seç Asla.

  "Oturum Açmayı Gerektir" altında "Hiçbir zaman" ı seçin