Skip to content

Windows 10X Nedir? Microsoft’un Çift Ekranlı İşletim Sistemi Hakkında Her Şey

17 de Haziran de 2021

Windows 10X, Microsoft tarafından Surface Neo gibi çift ekranlı Windows cihazları için tasarlanmış bir işletim sistemidir. Windows 10’un temeli olan aynı ‘tek çekirdek’ teknolojisi tarafından desteklenmektedir, ancak bunun yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Windows 10X, geleneksel işletim sistemi tarafından desteklenmeyen alternatif form faktörüne sahip cihazlar için oluşturulmuş Windows 10’un farklı bir sürümüdür.

Windows 10X Hangi Cihazları Destekler?

Windows 10X, Microsoft’un Sonbahar 2020’de piyasaya sürülmesi beklenen Surface Neo gibi iki ekranlı bir form faktörüne sahip Windows tabanlı cihazlarda çalışır. PC üreticileri, ASUS, Dell, HP ve Lenovo, 2020’nin sonlarında benzer cihazları piyasaya sürecekleri doğrulandı. ve 2021’in başlarında Microsoft işletim sisteminden de yararlanacak. Bir aygıtın adındaki X, Windows 10X işletim sistemini çalıştıracağını göstermez. Örneğin, Microsoft’un Surface Hub 2X ve Surface Pro X’i yalnızca Windows 10’un normal sürümünü çalıştırır. Windows 10X’in ayrıca Microsoft’un Xbox konsollarıyla bağlantısı yoktur. Windows 10 çalıştıran bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler Windows 10X’e yükseltilemez veya geçiş yapamaz. Bunu yapmak, iOS’u bir Windows PC’ye koymaya çalışmak gibi olur. Bir işletim sistemi mutlaka diğerinden daha iyi değildir. Sadece farklı cihaz türleri için yapılmıştır.

Microsoft
Windows 10X, Surface Duo’da desteklenmez. Surface markasını kullanmasına rağmen, bu çift ekranlı akıllı telefon Android işletim sistemi tarafından desteklenmektedir.

Windows 10X Hangi Uygulamaları Çalıştırabilir?

Windows 10X’in normal Windows 10 işletim sisteminde çalışan tüm uygulama türlerini desteklediği onaylanmıştır. Bunlara Evrensel Windows Platformu (UWP) uygulamaları, Aşamalı Web uygulamaları (PWA) ve geleneksel Win32 uygulamaları dahildir. Web’den veya diskten indirilen ve yüklenen uygulamalar desteklenir. Microsoft Store uygulama mağazasından indirilenler gibi.

Ana Windows 10X İşletim Sistemi Özellikleri

Windows 10X, ana Windows 10 işletim sisteminin işlevlerinin çoğuna sahiptir ancak Windows çift ekranlı cihazlarda kullanım için optimize edilmiştir. Bu ek işlevsellik, tek bir uygulamanın her iki ekrana yayılmasına veya farklı uygulamaların gelişmiş çoklu görev için her ekranda tam olarak yüklü görünmesine olanak tanır. Çoklu ekran çoklu görev türü, Windows 10’da normal bir bilgisayar veya tablette uygulamaları yakalamaya ve çoklu görev yapmaya benzer şekilde çalışır. Windows 10X’te nasıl kullanılabileceğine dair bazı örnekler:

  • Bir ekranda video izlerken diğerinde internette gezinmek.
  • Bir ekranda e-postaları okumak ve diğerinde iletilerdeki ekleri veya bağlantıları açmak.
  • İki farklı web sayfasını yan yana karşılaştırma.
  • Diğer ekranla video oyunu oynarken bir tarafta Skype araması yapmak.
  • Her iki ekrana yayılmış tek bir uygulamayı görüntüleme.

Bu farklı form faktörü ve işletim sistemi, Windows 10 ile karşılaştırıldığında daha iyi çoklu görev özelliği eklese de, orijinal işletim sisteminden Windows 10X’ten kaldırılan üç özellik vardır.

Surface Neo üzerinde çalışan Windows 10X işletim sistemi.

Microsoft
Kaldırılan özellikler şunlardır:

  • Windows 10 stili Başlat Menüsü
  • Canlı Fayans
  • Windows 10 tablet modu

Bu özelliklerin kaldırılmasının olumsuz olup olmadığı tamamen kullanıcının kişisel zevkine bağlı olacaktır.

Windows 10X Android’de Çalışır mı?

Windows 10X, Android cihazlarda çalışmaz. Bu karışıklık, teknoloji devinin Surface Neo ve Surface Duo adlı iki çift ekranlı cihazı tanıttığı 2019 Microsoft sunumundan geliyor. Birincisi Android tarafından desteklenen bir akıllı telefon, ikincisi ise Windows 10X tarafından desteklenen bir tablet ve dizüstü bilgisayarın karışımı olan yeni bir cihaz.

Windows 10X Çıkış Tarihi Ne Zaman?

Windows 10X, 2020’nin sonlarında piyasaya sürülecek şekilde ayarlandı. Henüz belirlenmiş bir tarih açıklanmadı.

Windows 10X’i Nereden İndirebilirim?

Piyasaya sürüldükten sonra Windows 10X, Windows 10 ve diğer Microsoft işletim sistemleriyle aynı çevrimiçi ve fiziksel mağazalardan satın alınabilecek. Windows destekli çift ekranlı cihazların Windows 10X önceden yüklenmiş olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor. Windows 10X ISO dosyası, işletim sistemi 2020’nin sonlarında piyasaya sürüldükten sonra muhtemelen resmi Microsoft web sitesinden indirilebilecek. Geleneksel olarak işletim sistemi ISO’ları sunan diğer web sitelerinde de indirme veya satış için Windows 10X ISO’su olmalıdır.

Windows 10X’e Nasıl Yükseltebilirim?

Windows 10 kullanıcıları, bu yeni işletim sistemi tek ekranlı Windows bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar veya tabletler için tasarlanmadığından cihazlarını Windows 10X’e yükseltemez. Yine de, herhangi bir yeni işlevsellik sunmayacağından, bunu yapmak için hiçbir neden yoktur.

Windows 10X Fiyatı Nedir?

Windows 10X işletim sisteminin fiyatı henüz açıklanmadı, ancak onu destekleyen tüm cihazlarda önceden yüklenmiş olarak gelmesi inanılmaz derecede muhtemel. Halihazırda Windows 10 kullanıyorsanız, Windows 10X’e yükseltme yapmanız gerekmez ve muhtemelen bunu yapamayacaksınız.

Windows 10X Ne Anlama Geliyor?

Windows 10X’teki X, Windows 10S’ye benzer şekilde Windows 10 işletim sisteminin alternatif bir sürümünü belirtmek için kullanılır. Windows 10X’in gerçekte ne anlama geldiği veya bir anlamı olup olmadığı net değil, ancak bazıları bunun “deneyim”, “ekstra” veya “10 kez 10” olarak yorumlanabileceğini varsayıyor. Muhtemelen X sadece havalı olduğu için seçilmiştir. Xbox’taki X gibi.

Windows 10X’i Nasıl Telaffuz Ediyorsunuz?

Windows 10X’in “10 ex” olarak okunması amaçlanmıştır. “10 10” veya “10 kez” şeklinde okunmamalıdır.

Windows 10X’e İhtiyacım Var mı?

Windows tarafından desteklenen çift ekranlı bir cihazınız varsa, Windows 10X işletim sistemine ihtiyacınız olacaktır. İyi haber şu ki, cihazınızda muhtemelen zaten kurulu olduğundan, satın alıp ayrı olarak kurmanıza gerek yok. Windows 7, 8 veya 10 ile bir cihaz çalıştıranlar, Windows 10X’i yükleyemeyecek ve buna gerek kalmayacak.